Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?

Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?
20 Mayıs 2022 23:09 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:48

Darboğaz Testi Nasıl Yapılır, sorusuna yanıt vereceğimiz içeriğimizde donanım tabanlı bir sorun olan ve ekran kartı ile işlemci arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan bu sorunu inceleyeceğiz. Darboğaz, genellikle işlemci ile ekran kartı arasındaki nesil ve donanım farkından dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Donanımlar birbirini desteklemediği içinde kullanıcıların oyun performansı bu sorundan dolayı düşmektedir. Benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, Darboğaz Testi yaparak sorunun tespitini yapabilirsiniz.

Darboğaz Testi Nasıl Yapılır?

Google arama motorunda “GPUCheck” şeklinde bir arama yaparak bu testi yapabileceğiniz ücretsiz web sitesine erişebilirsiniz. İçeriğimizin devamındaki adımları uygulayabilirsiniz;

  • “First Combination” yazısını bulun.
  • Hangi ekran kartını kullanıyorsanız listeden onu belirleyin.
  • “Desired Quality Settings” bölümünün altındaki seçenekleri kendinize göre düzenleyin. (Oyunlarda kullanmak istediğiniz ayarları seçin.)
  • “Second Combination” kısmına gelin.
  • Şu anki veya satın almayı planladığınız ekran kartı ve modelini girin.
  • Hâlihazırda kullandığınız veya almayı düşündüğünüz işlemcinin modelini de seçerek devam edin.
  • “Compare” butonuna basın.

Test bittikten sonra önemli olan konu “CPU Impact on FPS” bölümüdür. Bu oranın negatiflik seviyesi arttıkça, darboğaz şansı da artmaktadır.

darbogaz testi

Yukarıda yer alan resimden de görebileceğiniz gibi, R7 265 ekran kartı yerine Rx 570 tercih edildiğinde mevcut işlemci bunu karşılayamıyor ve  CPU Impact on FPS bölümü ciddi anlamda artıyor. Bu noktada işlemci Fx-8300 serisine yükseltilmeli veya sistem tamamen değiştirilmelidir.

Bilgisayardaki hesaplama gibi yorucu işlemler CPU tarafından yapılırken, görsel kareler ise ekran kartı tarafından işlenmektedir. AI’de aynı şekilde işlemci tarafından yapılan bir işlemdir. Bu yüzden de işlemcinin ekran kartı ile uyumlu çalışması, mevcut işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi sağlamaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin: https://www.kozba.org/

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.