Instagram Reels Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Özelliği Nasıl Kullanılır?
4 Aralık 2020 17:09 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:52

Instagram, geçtiğimiz aylarda Reels özelliğini kullanıcılara sundu. Tik-Tok, Musically ve benzeri uygulamaların popüler olmasından sonra, Instagram’ın bu özelliği getirmesi pek absürt olmadı. Özellikle de sosyal medya kullanıcılarının bu tür uygulamalara yoğun ilgi göstermesinden sonra, bazı sosyal medya uygulamalarında da bu tür güncellemeleri görmeye alıştık.

Reels özelliğinin de diğer uygulamalardaki özelliklerden pek farkı yok. Ek olarak efekt ve yenilikler eklenmiş olsa da, uygulamalar arasındaki benzerlikler ortada.

15 saniyelik videolar çekip yayınlayabileceğiniz bu özellik, yeni güncelleme ile telefonlarınıza yüklenmiş olabilir. Instagram, bu özelliği kullanabilmeniz için ayrı bir menü oluşturdu. Ana Sayfa butonunun hemen yanında bulunan ‘Keşfet’ butonu yerine Reels butonu eklendi. Kullanıcıların kafası karışmış olsa da alışmak pek zor olmayacak gibi görünüyor.

Reels Özelliği Nedir

Reels özelliği, Tik-Tok ve benzeri uygulamaların popülerleşmesi ile Instagram’a gelen yeni bir özelliktir. Bu özellik ile 15 saniyelik videolar çekip, çektiğiniz videoları arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Aynı zamanda çektiğiniz videolar üzerinde ek ayarlar yapabilir, kamera oyunları ile güzel içerikler oluşturabilirsiniz. Reels özelliğini edinmeniz için yapmanız gereken harici bir şeye gerek yok. Uygulamanızı güncellemeniz yeterli olacaktır.

Reels Özelliğini Kullanma

Yeni güncelleme ile gelen bu özelliği kullanmak ise son derece basit. Reels özelliğini kullanabilmeniz için yapmanız gerekenler şunlardır;

  1. Instagram uygulamasını açıp Reels sekmesine gidin.
  2. Sağ üst kısımda bulunan kamera ikonuna tıklayın.
  3.  Alt kısımda bulunan Fade renkli kamera butonuna tıklayarak videonuzu çekmeye başlayın.
  4. 15 saniyelik videonuzu çektikten sonra klibin otomatik olarak tamamlandığını göreceksiniz. Bu aşamada çektiğiniz klibi düzenleyebilir, yazı ekleyebilir veya kırpabilirsiniz.
  5.  Sonrasında ise sağ altta bulunan gönderme ikonuna tıklayıp videonuzun açıklamasını ekleyebilir ve insanlarla paylaşabilirsiniz.

 

Özelliği kullanmak bu kadar basit. Eğer Instagram hesabınızda Reels özelliğini göremiyorsanız, Google Play Store’dan Instagram uygulamasını aratıp güncelleyebilirsiniz.

Değerli okuyucularımız, bu yazımızda Instagram Reels özelliğinin nasıl kullanıldığını öğretmeye çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.