Bilgisayar Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar Görüntü Gelmeme Sorunu ve Çözümü
2 Temmuz 2022 04:16 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:47

Bilgisayar görüntü gelmeme sorunu birçok nedeni bulunabilmektedir. Birçok nedene bakılarak sorunu rahatlıkla çözebiliriz. En çok şikayet edilen sorunlardan biri de bilgisayarın ekranının birden gitmesidir. Bilgisayar kullanan kişilerden en çok sık görülen sorun da bilgisayarın normal olarak çalıştığı ve kasa işlevinin çok normal çalışmasına rağmen bilgisayar görüntünün gelememesidir. Kısa süre içinde gelip gitmesi sorun sık sık oluyor. Bu şikayetlerin bazı sebepleri olabiliyor. Ekran görüntü gelmeme nedeni hep birlikte inceleyelim:

Görüntü Kablosu Kaynaklı Sorunlar

Görüntü kablo kaynaklı sorunlar için bilgisayarın ekran ya da ana kartı içinde yer alan on board denilen ekran kartı ve monitör kabloları arasında görüntüleme için bulunan kablonun aniden kopması, ezilmesi veya başka bir nedenlerden dolayı bilgisayarın ekran görüntülememe sorunu yaşanmaktadır.  Görüntü kaynaklı kablo sorunları için tek çözüm kabloları başka bir kabloyla değiştirmektir. Yani yenilemektir.

RAM kaynaklı Sorunlar

RAM kaynaklı sorunlar için değinecek olursak bilgisayarın kasası bulunan ana kartı üstünde Ram soketleri bulunan sorunlar da Bilgisayarın görüntü gelememesinin diğer nedenidir. Gerekli donanımların yetersiz olmasıdır. Görüntüleme sorunların başında çok görülen bir problemdir. Bunun çözümü için RAM isterseniz değiştirebilirsiniz ya da ana kart üstünde bulunan RAM soketlerini iyice temizleyebilirsiniz. Tek çözümleri bunlardır.

Ekran Kart GPU Kaynaklı Sorunlar

Ekran kartı da bilgisayar kasasında kullanım süreleri bulunmaktadır. En çok görünen bilgisayar türleri ise sık sık oyun ya da grafik konusunda çalışan bilgisayarlar örnek verebiliriz. İlk yapmanı gereken bu problemde ekran ile ana kart soketlerini kontrol etmektir. Eğer yine de düzeltilemiyorsa toz olunan bölgelere iyice temizlemektir. Yine sorun oluşuyorsa ekran kartını kesinlikle değiştirmeniz gerekmektedir.

Ana kart ve Monitör Kaynaklı Sorunlar

Görüntü gelmemesinin diğer nedeni ise bundan kaynaklanmaktadır. Bunu için ana kartı onarılması ya da yeni ana kart değişimi gerekir. Monitörün arızalanması da diğer bir sorundur. Yeni monitör alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.