Pfizer Aşısının Yan Etkileri Belli Oldu!

Pfizer Aşısının Yan Etkileri Belli Oldu!
5 Aralık 2020 16:44 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:59

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Bugün itibari ile güncel hasta sayısı 60 milyon kişiye ulaşmış durumda. Tüm bu gelişmeler ışığında insanların umudunu aşılara bağladığını söyleyebiliriz. En çok beklenti yaratan ve etkili olan aşı ise Pfizer ve BioNTech şirketlerinin ortaklığı ile birlikte üretildi. Aşının virüse karşı çok büyük bir bağışıklık kazandırdığı belli olmuştu lakin yan etkileri oldukça merak edilmekteydi. İnsanların umudu olan Pfizer aşısının yan etkileri belli oldu!

Pfizer Aşısının Yan Etkileri!

Yapılan çalışmalara gönüllü bir şekilde katılım sağlayan Doçent Doktor Ümit Savaşçı  aşının yan etkilerini anlattı. Birçok form doldurduğunu ve saatlerce süren ifadeler sonucunda aşı olduğu ifade eden Ümit Savaşçı, “Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumlar yaşadım ve aşının gerçekten yapıldığının farkına vardım. Bu testlerde tuzlu su da yapılmış olabiliyor. Aşının belirtileri 2 gün boyunca devam etti. Koronavirüs hastalığını geçiren insanların yaşadıklarını  görünce gerçekten bu aşıyı yaptırmamız gerektiğini düşünüyorum. Aşının yan etkileri virüsün yol açmış olduğu hasarlara karşı hiç bir şey. Bu yüzden aşı olmak oldukça önem arz ediyor. ” dedi.

Aşının olumlu etkilerine de değinen Ümit Savaşçı, “21 gün arayla iki doz şeklinde yapılan bu aşı sonrasında antikor seviyesi yüzde 95’lere, bazen ise en yüksek seviye olan yüzde yüze ulaştı. Grip aşısında en yüksek bağışıklık sistemi çok iyi olan bir kişide  70 civarında bir bağışıklık meydana gelirken, bu aşıda %95 seviyesine ulaştı.” ifadelerini kullandı!

ETİKETLER:
Merhaba, ben Mert Yılmaz. Bilgisayar mühendisiyim ve teknoloji benim tutkum. 10 yıldır bu sektördeyim ve BTnet.com.tr'de yazarlık yapıyorum. Özellikle yapay zeka ve siber güvenlik konularına meraklıyım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.