FIFA 23 Sistem Gereksinimleri Nelerdir? Ne Zaman Çıkacak?

FIFA 23 Sistem Gereksinimleri Nelerdir? Ne Zaman Çıkacak?
23 Temmuz 2022 12:39 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:55

EA Sports, geçtiğimiz günlerde yeni FIFA oyunu olacak olan FIFA 23’ü tanıttı. Bunu gören futbol oyunu severler ise FIFA 23 sistem gereksinimlerini araştırmaya başladılar. Yakın zamanda piyasaya sürülecek olan oyunumuzu oynayabilmek için ise önceki oyuna göre çok daha güçlü bir bilgisayar donanımına ihtiyaç duyuluyor. Fakat oyun içeriğini görüntülediğinizde grafik ve dinamik noktasında ne seviye geliştiğini ve neden sistem gereksinimlerinin yüksek olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bizler de bu içerikte FIFA 23 oyununa ait detayları paylaşarak FIFA 23 sistem gereksinimlerinin neler olduğunu göstermeye çalışacağız.

FIFA 23 Sistem Gereksinimleri

FIFA 23, EA Sports firmasının yeni futbol oyunu olarak önümüzdeki aylarda oyuncuların beğenisine sunulacak. Fakat şimdiden birçok bilgisayar oyuncusu FIFA 23 sistem gereksinimlerini ve diğer detaylarını merak ediyorlar. Hakkında geliştirici ekip tarafından bazı bilgiler paylaşılan oyunumuzun diğer FIFA oyunlarına göre çok daha gelişmiş özelliklere sahip olacağı ve yeni sistemlerin ekleneceği belirtiliyor. Örneğin FIFA 23 ile birlikte artık kadın futbol takımlarının da oyun içerisinde yer alacağını biliyoruz.

HyperMotion2 teknolojisi olarak belirtilen yeni bir teknoloji ile birlikte yapay zekâ destekli maç sahnelerinin de ortaya çıkarılacağı belirtiliyor. Böylece eski oyunlardaki gibi bilinir animasyonlardan ziyade yapay zekâ tarafından oluşturulmuş binlerce animasyon otomatik olarak oluşturulacak ve oyunculara gösterilecek. Ayrıca maçların, gerçek hayattaki futbol maçlarına oldukça benzer bir görünümde ve yapıda olacağı belirtiliyor. Fakat tüm bu deneyimleri yaşamak ve futbol zevkini üst kademelere taşımak istiyorsanız, mutlaka FIFA 23 sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor.

FIFA 23 Minimum Sistem Gereksinimleri

İçeriğimizin başında FIFA 23 sistem gereksinimlerinin önceki oyunlara göre daha yüksek olduğunu belirtmiştik. Fakat yalnızca oyunu normal ayarlarda oynamak istiyorsanız ve deneyiminizi üst seviyelere çıkarmak gibi bir amacınız bulunmuyorsa, orta seviye bir oyuncu bilgisayarı fazlasıyla yeterli olacaktır. Geliştirici ekip tarafından paylaşılan minimum sistem gereksinimleri şöyledir:

 • Windows 10 64-Bit İşletim Sistemi
 • AMD Ryzen 5 1600 veya Intel Core i5 6600k İşlemci
 • AMD Radeon RX 570 veya NVIDIA GeForce GTX 1050Ti Ekran Kartı
 • DirectX Sürüm 12
 • 8GB+ RAM
 • 100GB+ Depolama Alanı (SSD Önerilmektedir)
 • Çevrimiçi oyun için Genişbant İnternet Bağlantısı

Bu sistem gereksinimleri eş değer bir bilgisayarınızın bulunması halinde düşük ve orta ayarlarda oyunumuzu oynayabilirsiniz. Ancak ilk çıkış yaptığında bazı optimizasyon problemleri olacağı için belirtilen gereksinimler de yetersiz kalabilir ve donma gibi problemler baş gösterebilir. Gereksinimlerin altındaki bir bilgisayarda ise maalesef oyunu çalıştırmanız bile mümkün olmayacaktır.

FIFA 23 Önerilen Sistem Gereksinimleri

FIFA 23 piyasaya sürüldüğü andan itibaren yüksek ayarlarda tüm yeni özelliklere sahip olarak oyunumuzu sorunsuzca oynamak istiyorsanız, önerilen sistem gereksinimlerinde belirtilen donanımlardan daha iyilerine sahip olmanız gerekiyor. FIFA 23 önerilen sistem gereksinimleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Windows 10 64-Bit İşletim Sistemi
 • AMD Ryzen 7 2700X veya Intel Core i7 6700 İşlemci
 • AMD Radeon RX 5600XT veya NVIDIA GeForce GTX 1660 Ekran Kartı
 • DirectX Sürüm 12
 • 12GB+ RAM (DDR4 ve 2999MHz üstü önerilmektedir)
 • 100GB+ Depolama Alanı (M.2 SSD Önerilmektedir)
 • Çevrimiçi oyun için Genişbant İnternet Bağlantısı

FIFA 23 oyununu tam anlamıyla oynayabilmek adına önerilen sistem gereksinimlerinden daha yüksek donanımları içerisinde barındıran bir bilgisayarınızın olması gerekiyor. Böylece yeni nesil teknolojilerin kullanılmasını sağlayabilir ve daha gerçekçi görüntüler elde edebilirsiniz.

FIFA 23 Ne Zaman Çıkacak?

FIFA 23 sistem gereksinimlerini sorunsuz bir şekilde karşılıyorsanız ve oyunumuzu oynamaya başlamak istiyorsanız maalesef biraz beklemeniz gerecek. Henüz ön satışa açık olan oyunumuzu oynayabilmeniz mümkün olmasa da 1 Ekim 2022 tarihinden sonra FIFA 23 herkesin erişimine açık hale getirilecek. Böylece Steam üzerinden tam sürüm olarak oyunumuzu kurabilecek ve oynayabileceksiniz.

FIFA 23 Nereden Satın Alınır? Fiyatı Ne Kadardır?

FIFA 23 oyununu henüz çıkmamış olmasına rağmen satın alabilmeniz mümkündür. Şimdilik bilgisayarlar için yalnızca Steam platformunda yayımlanmış olan oyunumuzun normal versiyonunu 699,99TL’ye, Ultimate versiyonunu ise 899,99TL’ye satın alabilirsiniz. Ön sipariş olarak satın alacağınız oyunumuz, erken erişim sürecine girmesi halinde çıkış tarihinden önce oynayabilme fırsatını böylece yakalayabilirsiniz. Ayrıca ilk satın alanlara özel bazı fırsatlar verileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

FIFA 23 sistem gereksinimlerini karşılamanız halinde hemen oyunumuzu erken erişim fırsatı ile satın alabilir ve Steam kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Yine de sistem gereksinimlerinin zaman içerisinde değişebileceğini ve yeni eklentiler ile birlikte oyunun içerisinde bazı farklılıklar meydana gelebileceğini unutmamanız gerekiyor.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.