Beyaz Şapkalı Hacker Nedir? Nasıl Olunur?

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir? Nasıl Olunur?
24 Kasım 2020 18:00 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:52

Gelişen teknoloji ve internet tabanlı uygulamaların iyice gelişmesiyle beraber siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkına vardık. Siyah şapkalı hackerler’in karşısında yer alan beyaz şapkalı hackerlerin önemi gün geçtikçe artıyor. Bu yazımızda ise, bu konu hakkında merak edilen beyaz şapkalı hacker nedir, ne iş yapar? Nasıl olunur? sorularına yanıt vereceğiz.

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir? Nasıl Olunur?

CEH (Certified White HatHacker ) ismiyle bilinen bu hackerler, bilişim suçları işleyen kurumlara ve kişilere korsan ismiyle hitap etmektedir. Beyaz şapkalı hacker olarak bildiğimiz gruplar veya kurumlar korsanların kullanmış oldukları yöntemi açığa çıkarma ve onların sisteme sızmasını engellemek gibi görevleri üstlenmektedir. Bilgisayar dünyasının kötü adamları karşısında yer alan beyaz şapkalı hackerlerin ileri seviye sistem bilgisinin ve birden fazla yazılım bilgisine sahip olması gerekiyor.

Hacker Şapkalarının Anlamı Ne?

Siyah şapkalı: Sistem açıklarını araştıran, çeşitli saldırılar gerçekleştiren arz niyetli olan ve zarar verme eğiliminde olan hacker grubudur.

Gri şapkalı Renginden de anlaşılacağı gibi kendi durumuna ya da yaptığı işe bağlı olarak iyi ve kötü hack girişimleri yapan hacker grubudur. Kısacası kararsız veya tarafsız kalmış bir hack grubudur.

Beyaz şapkalı: Sistem açıklarını bulup, görünen ve potansiyel sistem zafiyetlerini ilgili kişilere bildiren, açıkları kapatan hacker grubudur.

Beyaz Şapkalı Hacker Nasıl Olunur?

Temel bir programlama eğitimi aldıktan sonra başlangıç seviyesinde yer alan uygulamaları deneyebilirsiniz. Günümüzde hack için en çok tercih edilen yazılım dili Python‘dur. Tabi ki bunun yanı sıra C ve C++  dilleri de kullanılmaktadır. Bu bilgiler dışında en iyi bilmeniz gereken yapı ise ağlardır. Bir ağın yapısı, bilgisi, çalışma prensibi gibi bir çok konuyu iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.  Bunun yanı sıra beyaz şapkalı hacker olmak isteyen kişiler, linux işletim istemindeki kodlama ve paket yapılarını bilmelidir. Günümüzde bu hackerlerin en çok kullandığı linux dağıtımı ise Kali Linux’dur.

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir? Nasıl Olunur?

Beyaz Şapkalı Hacker Olmak İçin Hangi Sertifika Gerekiyor?

Sertifikalı Etik Hacker (CEH), hedefte olan sistemlerin zayıflıklarını nasıl arayacağını bilen, siyah şapkalı hackerler ile aynı bilgileri ve araçları, hedef sistemlerin güvenlik özelliklerini değerlendirmek için yasal bir şekilde kullanan iyi niyetli hack profesyonelidir. Beyaz şapkalı hacker olmak için CEH sertifikasını almanız gerekiyor.

Bu sertifikayı almak istiyorsanız,  ECO-350 veya 312-50 koduna sahip CEH sınavında başarılı olmanız gerekiyor. Sınav dilinin İngilizce olduğunu belirtelim. Bu sınavda katılımcılar zorlu 150 bilgi güvenliği sorusunu cevaplamaya çalışırlar.  CEH sertifikasını alabilmek için bu kişilerin 150 sorunun yüzde 70’ini doğru yapmaları gerekmektedir. %70’ini doğru yaptığınız zaman Certified Ethical Hacker unvanını alabilirsiniz.

 

ETİKETLER:
Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.