İYS Nedir? İleti Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İYS Nedir? İleti Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?
7 Ocak 2021 16:29 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:12

İYS Nedir? İleti Yönetim Sistemi Nedir? Bir çoğumuz istenmeyen SMS, çağrılardan rahatsızlık duyuyorduk. Bugün itibari ile Ticaret Bakanlığı oldukça güzel bir adıma imza attı. Yeni çıkardığı ileti yönetim sistemi sayesinde bundan sonra kullanıcılar kolay bir şekilde  rahatsız eden SMS’lerden ve aramalardan kurtulabilecek. Peki, ileti yönetim sistemi nedir? İYS nedir?

İYS Nedir? İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İletim yönetim sistemi kısaca bahsetmemiz gerekirse, hizmet sağlayıcıların arama, SMS mesaj, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklamasına, yönetmesine , kullanıcıların  ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine imkan sağlayan oldukça kullanışlı bir sistemdir. Yani ufak bir örnek vermemiz gerekirse mesela size sürekli bazı firmalardan SMS  ve arama geliyor siz bundan rahatsız oluyorsunuz ve bu mesajların gelmesini istemiyorsunuz. Bunun için iletim yönetim sistemine giriş yapıyorsunuz ve o firmaya vermiş olduğunuz izni kaldırıyorsunuz, bu sayede artık rahatsız edici SMS ve aramalardan kurtuluyorsunuz.

İYS Nedir? İleti Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır

İYS Nasıl Kullanılır? İleti Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır?

İleti yönetim sisteminin kullanımı oldukça basittir. Aşağıdaki adımlarınız yapmanız gerekmekte;

  • İlk öncelikle iys.org.tr adresine giriş yapıyoruz. Vatandaş iseniz sağ üst kısımda yer alan vatandaş girişinize tıklıyoruz. Buraya tıkladıktan sonra giriş yapmak için iki farklı seçenek çıkacak.
  • İsterseniz e-devlet ile sisteme giriş yapabilirsiniz isterseniz e-posta adresinizi ve numaranızı girerek, gelen onay kodunu girerek sisteme erişebilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra bir kaç adım çıkacak ve bunları doldurmanız gerekmekte.
  • Gerekli bilgileri doldurduktan sonra kayıt işlemlerinin sona ermesiyle birlikte karşınıza bir ekran gelecek. Bu ekranda isim soy isminiz e-posta adresiniz yazacak. Tam ikisinin ortasında izinleri yönet diye bir seçenek yer alıyor. Bu seçeneğe tıklıyoruz.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra izin vermiş olduğunuz firmalar karşınıza çıkacak. SMS ve aranmak istemediğiniz firmanın üstüne gelip tıklıyorsunuz, onay seçeneğini reddet yapıyor ve kaydet butonuna tıklıyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra bundan sonra o firmadan SMS almayacak veya aranmayacaksınız.

Ayrıca sistem güvenlidir. Ticaret Bakanlığının kurmuş olduğu bir sistemdir bunu belirtelim.

 

Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.