Google Cloud, Türkçe Dil Desteğini Kaldırıyor!

Google Cloud, Türkçe Dil Desteğini Kaldırıyor!
16 Ocak 2021 17:43 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:19

Google Cloud platformu da dahil olmak üzere cloud.google.com domainli sayfalarda sunmuş olduğu Türkçe dil desteğini tamamen kaldırma kararı aldı. Google, Cloud’un sitesine girdiğiniz zaman artık 15 Ocak 2021’den itibaren Türkçe dil desteğinin kaldırılacağı belirtiliyor. Sitede belirtilen tarih geçmesine rağmen halen Türkçe dil desteği mevcut, lakin kısa süre sonra alınan kararın uygulanacağını söyleyebiliriz.

Google Cloud Türkçe Desteği Kaldırılıyor

Google, bulut bilişimi hizmeti vermiş olduğu Google Cloud’dan Türkçe dil desteğini tamamen kaldırmak için karar aldığını tüm kullanıcılarına duyurdu. Şirketin yapmış olduğu duyuruda, “Türkçe’nin kaldırılma kararından Google Konsol ve  benzerindeki bir çok sayfa bu  karardan etkilenecek. ” ifadesine yer verildi. Yani bundan böyle artık Google Cloud’un Konsol arayüzünde hem de bilgilendirme, özellikler gibi bir çok sayfası Türkçe olmayacak.

Dikkat çeken şey ise Google bundan sonra Cloud sisteminde Türkçe dil desteği olmayacak demiyor. Var olan Türkçe dil desteğinin tamamen kaldırılacağını ifade ediyor ve Türkçe kullanan kullanıcıların arayüzünün otomatik bir şekilde İngilizce’ye geçirileceğini belirtiyor. Açıkçası Google’nin yapmış olduğu bu hamle oldukça garip geldi. Pek hayırlı bir haberin olmadığını söyleyebiliriz. Türkçe dil desteğini kaldırmak yerine yeni özellikleri/sayfaları Türkçe’ye çevirmekle uğraşmayabilirdi.

Bunun yanı sıra haberin yazdığım 16 Ocak 17.38’de Google Cloud’un sitesine girdiğim de halen Türkçe dil desteğinin bulunduğunu ve kaldırılmadığını görüyorum. Google belki bu kaldırılma süresini uzatmış olabilir. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi, gelirse sizlere bilgi vereceğiz.

ETİKETLER: ,
Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.