İnstagram Yorum Kısıtlama Nasıl Yapılır?

İnstagram Yorum Kısıtlama Nasıl Yapılır?
10 Nisan 2021 23:13 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:44

İnstagram yorum kısıtlama olarak bilen işlem, paylaşılan gönderilere istenmeyen tarzda yorum yapan hesaplar için kullanılmaktadır. Hesap sahibini rahatsız eden yorumların yapılmasını veya yapılan yorumların görüntülenmemesi sağlamaktadır.

İnstagram, insanların tanıdığı hemen hemen herkesi takip ettiği veya etmek zorunda kaldığı bir platform olarak ifade edilebilmektedir. Günlük yaşantı içerisinde diyalog halinde olunan birçok insan sosyal medya üzerinden de takip edilmektedir. Fakat bazı insanların günlük yaşamdaki haliyle sosyal medyadaki hali arasında farklılıklar görülebilmektedir. Sosyal medyada çok daha farklı davranılabilmektedir. Bu farklılık yorum yapma hususunda da etkisini gösterdiğinde hesap sahibi için olumsuz olarak ifade edilebilecek durumlar yaşanabilmektedir. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek adına İnstagram yorum kısıtlama işlemi uygulanmaktadır. Böylelikle gönderilere yapılan yorumların yaşatabileceği olumsuz durumların önüne geçilmektedir.

 

İnstagram Yorum Kısıtlama – 1. Yöntem

Sosyal medya platformlarında bazı hesaplar ayıp olmasın diye takip edilmektedir. Özellikle pek sık görüşülmeyen arkadaşlar ve akrabalar takip isteği göndermektedir. Gelen takip isteği her ne kadar reddedilmek istense de ayıp olmasın diye kabul edilmektedir. Reddetme isteğinin oluşmasındaki temel etkenler, istek kabul edildiğinde gün yüzüne çıkmaya başlamaktadır. Sürekli olarak bir iletişime geçme çabası oluşmaktadır. Hemen hemen her paylaşıma yorum yapılmaktadır. Gelen yorumlar, diğer takipçilerin de görebildiği biçimde olunca rahatsızlık yaratmaktadır. Bu rahatsızlığı gidermek amacıyla, yorumu yapan kişinin de fark edemeyeceği biçimde İnstagram yorum kısıtlama işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem uygulandığında yorum yapan kişinin herhangi bir şekilde haberi olmamaktadır. Yaptığı yorumun herkes tarafından görüldüğünü düşünmektedirler. Fakat yalnızca hesap sahibi tarafından görüntülenmektedir. Böylesine işe yarar bir hizmet sunan işlem, aşağıda ifade edildiği şekilde uygulanmaktadır.

 • İnstagram mobil uygulamasını açınız.
 • Hesabına girerek paylaştığınız gönderiyi açınız.
 • Gönderinin alt kısmındaki yorumlara gelerek, rahatsız olduğunuz yorumun üzerine basılı tutunuz.
 • Basılı tutarak seçtiğiniz yorum ile ilgili üst kısmında açılan ünlem simgesine tıklayınız.
 • Ünlem simgesine tıkladıktan sonra bazı seçenekler açılacaktır. Açılan seçenekler arasında “… isimli hesabı kısıtla” şeklinde bir seçenek yer almaktadır. Bu seçeneğe tıklayınız.

Hesabın kısıtlandığına dair bir bilgilendirme metni gelecektir. Dilerseniz bu metin üzerinden seçtiğiniz yorumu da silebilirsiniz. Fakat silmeniz durumunda yorumu yapan kişi tarafından fark edilecektir. Kişinin fark etmemesi adına yalnızca İnstagram yorum kısıtlama işlemini yapmanız yeterli olacaktır. Bu durumda yorumu yalnızca siz ve yorumu yapan hesap görebilecektir.

Kısıtlanan bir hesabın kısıtlamasını kaldırmak için uygulamanın ayarlar menüsünü kullanmanız gerekmektedir. Ayarlar menüsü içerisindeki gizlilik kısmında, kısıtlanan hesaplar adında bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüme girildiğinde yorum yapması kısıtlanan hesapların görüntülenmesi ve kısıtlamaların kaldırılması mümkündür.

 

İnstagram Yorum Kısıtlama – 2. Yöntem

İnstagram’da yapılan gönderi paylaşımlarına gelen yorumların kısıtlanması bazı durumlarda yetersiz gelebilmektedir. Kısıtlama yoluyla diğer kullanıcıların görmesi engellense de yarattığı rahatsızlık sürmektedir. Bu durumda kişiye özel yorum yapma engelinin kullanılması gerekmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İnstagram mobil uygulamanızı açınız.
 • İnstagram yorum kısıtlama işleminin yetersiz geldiği hesabınıza giriniz.
 • Profil sayfanızdaki üç çizginin yardımıyla “Ayarlar” menüsüne giriniz.
 • Sonrasında ise “Gizlilik” kısmına giriniz.
 • “Etkileşimler” başlığı altındaki “Yorumlar” yazısına tıklayınız.
 • “Şu kişilerin yorumlarını engelle” kısmına giriniz.
 • Arama kutucuğunu kullanarak kişiyi bulunuz.
 • Sonrasında sağ kısmındaki “Engelle” butonuna tıklayınız.

Buradaki engelle butonu normal engelle butonuyla karıştırılmamalıdır. Bu buton, yalnızca yorum yapma konusuna bir engel getirmektedir. Kişinin hesabının engellenmesi söz konusu değildir. Fakat bu buton kullanıldığında, kişinin yorum engeli yediğini fark edebilmesi mümkündür. Özellikle gönderide farklı yorumlar bulunuyorsa ve kendisi yorum yapamazsa engel yediğini anlayabilmektedir. Eğer gönderide herhangi bir yorum yoksa yorumları kapattı herhalde düşüncesi sebebiyle yorum engeli anlaşılmayabilmektedir.

Gönderilere yorum yapılması hususunda kullanılabilecek farklı bir özellik daha bulunmaktadır. Gönderilere gelen yorumlardan muzdarip olan kullanıcılar için bu özellik son derece işe yaramaktadır. Özelliğin temel prensibi, belirlenen kelimelerin yer aldığı yorumların engellenmesidir. Hesap sahibi, yorumlarında yer almasını istemediği kelimeleri önceden belirlemekte ve bu kelimeler yorumlarda kullanılamamaktadır. İnstagram yorum kısıtlama işlemine alternatif olarak belirtilen özellik, Ayarlar-Gizlilik-Yorumlar-Manuel Filtre yolu takip edildiğinde kullanılabilmektedir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.