Engelli Sitelere Giriş Yöntemleri

Engelli Sitelere Giriş Yöntemleri
27 Ekim 2022 15:53 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:08

Çeşitli sebeplerle erişim engeli konulan sitelere, engelli sitelere giriş yöntemleri kullanarak rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Birçoğu basit olan bu yöntemler sadece birkaç tıklama ile giriş seviyesindeki kullanıcılar tarafından da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kapalı web sitelerine nasıl girebilirim? Diyorsanız, yazımızın devamını dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Engelli Sitelere Giriş Yöntemleri Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de bazı nedenlerden dolayı web sitelerine erişim engelli gelebilmektedir. Böyle bir engelin bulunduğu web sitelerine doğrudan giriş yapmak mümkün olmayıp, aşağıdaki yöntemlerle erişim sağlama imkanınız bulunmaktadır.

VPN Uygulamaları

VPN uygulamaları engelli web sitelerine nasıl girilir? Sorusuna verebileceğimiz en önemli ve etkili cevaplardan biridir. VPN uygulamalarından herhangi birini telefonunuza indirerek veya web tarayıcınıza uzantı olarak ekleyerek yasaklı sitelere kolaylıkla girebilirsiniz.

VPN uygulamalarından biraz bahsedecek olursak; Bu uygulamalardan erişim sağladığınızda sistem sizi bulunduğunuz ülkeden başka bir ülkedeymiş gibi gösterir. Dolayısıyla Türkiye’de yasaklı olan bir web sitesine giriş yaparken adresiniz farklı bir ülkede görüneceği için siteye giriş yapılabilmektedir. Çünkü girmek istediğiniz site muhtemelen VPN’de seçilen ülkede engelli olmayacaktır.

Bu uygulamaların ücretli ve ücretsiz sürümleri vardır. Ücretsiz sürümlerinden giriş yapabileceğiniz ülke sayısı birkaç tane ile sınırlıdır. Aynı zamanda ücretsiz sürümdeki bağlantı biraz daha yavaştır. Ücretli sürümlerde ise giriş yapılabilecek ülke sayısı çok fazla olduğu gibi, bağlantı hızı da bir hayli yüksek olmaktadır.

VPN uygulamasını aktif ettikten sonra mevcut ülke seçeneklerinden herhangi birini seçerek, o ülke üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Yasaklı sitelere giriş yöntemleri arasında en pratik yöntem VPN uygulamalarıdır.

Tünel Siteler

Tünel siteleri de aslında VPN uygulamaları mantığı ile çalışmaktadır. Ancak burada bir uzantı eklemenize gerek bulunmuyor. Sadece herhangi bir tünel (tunnel) sitesine giriş yaparak, arama kısmına ilgili sorguyu veya girmek istediğiniz adresi yazmanız yeterli olacaktır. Bu yöntemin VPN uygulamalarına göre oldukça yavaş olduğunu da hemen belirtmek gerekir.

DNS Ayarlarını Değiştirerek Erişim

Cihazınızın DNS ayarlarını değiştirmekte yasaklı sitelere giriş yapabilmek için kullanılabilecek yöntemler arasında bulunuyor. Bu yöntem her zaman işe yarar sonuçlar vermeyebilir. Bu yüzden mümkünse önceliğiniz VPN uygulamaları olmalıdır. Sitemizde DNS ayarları nasıl değiştirilir? Başlıklı yazıyı okuyarak, konu hakkında daha fazla detay bulabilirsiniz.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.