Mavi Ekran Hatası Nasıl Düzeltilir?

Mavi Ekran Hatası Nasıl Düzeltilir?
29 Ekim 2023 11:40 | Son Güncellenme: 29 Ekim 2023 11:49

Mavi ekran hatası, bilgisayara takılan ramden kaynaklanıyor. Yani donanımsal bir sorun olduğunu gösterir. Arızalanma durumunda, bilgisayarda mavi ekran sorunu yaşanır. Windows işletim sistemi yaşanan arızadan dolayı kitlenir, işlevsiz hale gelir. Dolayısıyla ram sorununu ortadan kaldırmadan, mavi ekran sorununun çözümlenmesi imkansızdır.

Mavi Ekran Neden Olur?

Çözümüne geçmeden önce neden olur sorusunun yanıtını veriyoruz. Mavi ekran neden olur? Ram dışında bir diğer neden ise hard disk olabilir. Tüm yazılımların üzerinde buluna dosya sistemi olarak bilinen hard disk, arızalandığında direkt olarak mavi ekran gelmesine neden olur. Genel olarak Windows işletim sistemi için dosya sistemi olarak NTFS ismi verilir. Yaklaşık 10 yıl önce fat32 dosya sistemi kullanılıyordu. Bu dosya sistemi son derece zayıftı. Ardından NTFS dosya sistemi oluşturuldu. Ancak yine de bazen Windows çalışma sistemi, direkt olarak dosya sistemi üzerinden çalışmanın durmasına neden olabiliyor.

Mavi Ekran Nasıl Düzeltilir?

Yaşanan sorunun en kısa süre içinde çözüme kavuşturulması önemlidir. Peki, mavi ekran nasıl düzeltilir? Ram hatasından kaynaklanması durumunda, yazılım kapsamında çözmek mümkün olmuyor. Bilgisayara takılı olan rami çıkarıp, yeniden takarak çözümü sağlamayı deneyin. Ram söküldükten sonra, ram bacaklarını silgi ile temizlemeniz önerilir. Tertemiz şekilde yeniden takarak mavi ekran sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz. Ram temizlenerek size sıfırdan bir çalışma sistemi sağlayacaktır.

Mavi Ekran Check Disc

Yazılım ile çözüme kavuşturabileceğiniz bir öneri check disck ile geliyor. NTFS dosya sistemi kullanılıyorsa, direkt olarak check disc yöntemi ile çözümü sağlanabilir. Bilgisayarın mavi ekran sorunu hala çözülmediyse, format atmak gerekiyor. Format atmak, kurulu olan bir yazılım yeni kurulan yazılım ile çalışması demektir. Önce yazılım kaldırılması gerekiyor. Ardından da uyumlu olan yazılım ile yeniden kurulum sağlanması gerekiyor. Sizin için sunduğumuz 3 alternatif üzerinden, çözümü sağlayabilirsiniz. Mavi ekran sorununu düzeltme yöntemleri arasında olan bu seçenek ile problemin ortadan kalkması sağlanacaktır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.