Freedos Windows 10 Kurma (2022)

Freedos Windows 10 Kurma (2022)
26 Mayıs 2022 11:50 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:01

Freedos Windows 10 Nasıl Kurulur ? Günümüzde birçok farklı bilgisayar üreticisi, piyasa ilk defa sürdükleri bilgisayarları freedos işletim sistemi ile kullanıcılara sunmaktadırlar. Yani içerisinde herhangi bir işletim sistemi bulunmamakta ve bilgisayara harici bir kaynaktan işletim sisteminin aktarılması gerekmektedir. Freedos Windows 10 kurma işlemi de tam olarak bu noktada birçok farklı soruyu akıllara getirmektedir. Bu işlem nasıl yapılmaktadır? Bu işlem için izlenmesi gereken yollar ne? Ne gibi araçlara ihtiyaç duyulur? Freedos bir bilgisayara işletim sistemi kurmak için öncelikli olarak kurulmak istenilen işletim sisteminin kurulum dosyalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer Windows 10 işletim sistemi kurulmaya karar verilmişse, doğrudan Windows’un sağladığı kaynaklardan işletim sisteminin kurulum dosyaları indirilebilir. Kurulum dosyaları İSO uzantısına sahiptir. Bu halleri ile öncelikle harici bir sürücüye yazdırılmaları gerekmektedir.

Yani indirilen İSO dosyasının usb ya da dvd gibi bir araca yazdırılması gerekmektedir. Bu işlem içinde bir İSO yazdırma programı kullanılabilir. Son derece hızlı ve basit olan bu işlem sayesinde, indirilen İSO dosyası sürücü aygıtının içerisinde tanımlanır. Bu aşamadan sonra sürücü bilgisayara takılmalıdır. Ancak bu noktada da birçok bilgisayar sürücüyü görmemektedir. Yaşanılan sorunun çözümü de son derece basittir. Bilgisayarın BIOS ayarlarına erişim sağladıktan sonra ana başlatma kaynağının sürücü olarak belirlenmesi sorunun çözülmesine yeterli olacaktır. Artık Freedos Windows 10 kurulum işlemine geçilebilir.

Windows 10 Kurulum Aşamaları

Kurulum dosyalarını içeren sürücü bilgisayara takıldıktan sonra ve bilgisayarın sürücüden başlatılması sağlandıktan sonra kuruluma geçilebilir. Freedos Windows 10 kurma işlemleri son derece basittir.

  • İlk aşamada kullanıcıların karşısına dil ve klavye ayarları çıkmaktadır. Bu dil ve klavye ayarları kullanıcının tercihine göre ayarlanmalıdır.
  • Bir sonraki adıma geçildiğinde Windows kurulum için gerekli dosyaları indirmek isteyecektir. “Install now” ya da “Şimdi indir” seçeneği tıkanarak dosyaların yüklenmesi beklenmelidir.
  • Bir sonraki aşamada kullanıcının lisans anlaşmasını kabul etmesi istenmektedir. Anlaşma kabul edildikten sonra bir sonraki adıma geçilebilir.
  • Bu aşamada işletim sisteminin yükseltilmesi ya da yeninden kurulmasının tercih edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir yükseltme söz konusu olmadığından, yükseltme seçeneği dışında kalan seçenek seçilmelidir.
  • Bir sonraki aşamada ise bilgisayarın disk bölümlendirmesi ve işletim sisteminin hangi diske kurulacağı belirlenmelidir. Herhangi bir bölümlendirme yapılmayacaksa doğrudan sayfada görülen disk seçilerek kurulum başlatılabilir.
  • Gerekli yüklemelerin tamamlanmasının ardından sistem kendisini yeninden başlatır.
  • Kurulum aşamalarının ardından, gerekli ayarlar, şifre belirleme ve Microsoft hesabı ile ilgili birkaç farklı alan kullanıcının karşısına çıkacaktır. Bu aşamalarda tercihe göre doldurulduktan sonra Freedos Windows 10 kurma işlemi tamamlanır.
ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.