SQL Injection Nedir?

SQL Injection Nedir?
8 Temmuz 2021 14:43 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:40

SQL Injection, bilgisayar korsanının kötü niyetli SQL ifadelerini manipüle etmesine izin veren en yaygın web güvenlik açığıdır. Web sitesinin ana arayüzünün arkasındaki bir veritabanı sunucusunu kontrol ederler. Her web’in arkasında, bir uygulama veritabanı, bir web sitesinin gerçek güvenliğini ve savunmasızlığını belirleyen çok önemli bir rol oynar.

Genellikle bir suç korsanının genel olarak erişilebilir olmayan verileri görüntülemesine izin verir. Bu veritabanı diğer kullanıcılara ait verileri, kimlikleri, şifreleri ve web sitesinin veritabanına yüklenen diğer medya dosyalarını içerebilir. Saldırganlar, uygulama güvenlik önlemlerine takılmamak için SQL enjeksiyon güvenlik açıklarını kullanır.

Saldırganlar, bir web sayfasının ve web uygulamasının kimlik doğrulamasına ve yetkilendirmesine erişebilir ve tüm SQL veritabanı içeriğini ele geçirebilir. Medya dosyalarına ve parola türlerine erişebilirler, ancak veritabanındaki verileri değiştirmek, eklemek ve silmek için SQL Injectionnu da kullanabilirler.

Bir SQL Injection güvenlik açığı, SQL veritabanı kullanan herhangi bir web sitesini veya web uygulamasını kötü etkileyebilir. Bu veritabanları MySQL, Oracle, SQL Server veya diğerlerini içerir. SQL’in güvenlik bariyerini aşmanın arkasındaki ana sebep, hassas verilerinize yetkisiz erişim sağlamaktır.

Müşterilerinizin bilgileri, kişisel verileri, ticari sırlar, ve daha fazlası anlamına gelir. SQL enjeksiyon saldırıları, dünyadaki en tehlikeli ve yaygın saldırılardan biridir. SQL enjeksiyon güvenlik açığı, OWASP organizasyonunun listesinde web uygulaması güvenliğine yönelik daha yüksek sayıda tehdit olarak ilk 10’un altına giriyor. Çoğu durumda, bilgisayar korsanları, temel alınan sunucu veya arka uç veritabanında yetki almak için bir SQL enjeksiyon saldırısını ele geçirebilir.

SQL Enjeksiyon Saldırısı Nasıl ve Neden Gerçekleştirilir?

SQL Injectionnu kullanarak web sitesinin veritabanını bulma veya erişme süreci, web sayfalarında savunmasız kullanıcı girdilerinin bulunmasıyla birlikte gelir. SQL Injection güvenlik açığından oluşan herhangi bir web uygulaması veya web sayfası, doğrudan bir SQL sorgusunda rastgele bilgiler kullanır. Bilgisayar korsanları genellikle girdi içeriği oluşturur ve bu içeriğin genellikle kötü amaçlı bir yük olduğu düşünülür. Bu saldırının bir numaralı parçasıdır. Daha sonra bilgisayar korsanları içeriği aktarır, bu da veritabanında kötü amaçlı SQL komutlarının yürütüldüğü anlamına gelir. Bu eylemleri yaparak, veritabanının mantıksal yapısıyla oynarlar ve doğrulama prosedürünü atlamak için onu manipüle ederler.

SQL, ilişkisel veritabanlarında depolanan verileri yönetmek için geliştirilmiş bir sorgu dili olarak kabul edilir. Web sitesi sahipleri ve hatta bilgisayar korsanları, verilere erişmek, bunları değiştirmek ve silmek için kullanabilir. Çok sayıda web sitesi tüm verileri SQL veritabanlarında depolar. Çeşitli durumlarda, işletim sistemi komutlarını gerçekleştirmek için SQL komutlarını hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu nedenle, doğru SQL Injection saldırısı ciddi sonuçlar doğurabilir.

  • Bilgisayar korsanları, veritabanından diğer kullanıcıların kimlik bilgilerini ve ayrıntılarını aramak için SQL Injection’ı kullanabilir. Hatta kullanıcılarını taklit edebilirler. Ve tüm veritabanı haklarına sahip olan veritabanı yöneticisi olarak kabul edilebilir.
  • SQL, veritabanından veri seçme ve çıkarma kontrolü sağlar. SQL Injection güvenlik açığındaki önemli sayıda değişiklik, bilgisayar korsanlarının veritabanı sunucunuzdaki tüm verilere tam erişim elde etmesine izin verebilir.
  • SQL ayrıca bir veritabanındaki verileri değiştirmenize ve bazı yeni verileri değiştirmenize veya eklemenize izin verir. Örneğin, bir finansal uygulamada, bir bilgisayar korsanı bakiyeleri sınırlamak, banka hesaplarına para aktarmak ve tüm kuruluşun sermayesini kırmak için SQL Injectionnu kullanabilir.
  • Birkaç veritabanı sunucusunu kullanarak kasıtlı veya yanlışlıkla işletim sistemine erişim sağlayabilirsiniz. Bu durumlarda, bilgisayar korsanları SQL Injection’ı orijinal vektör olarak kullanabilir ve bir güvenlik duvarının arkasındaki özel ağa daha fazla saldırabilir.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.