Uygun Fiyata Bilgisayar Nasıl Toplanır?

Uygun Fiyata Bilgisayar Nasıl Toplanır?
19 Şubat 2022 13:23 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:22

Bilgisayar günümüzde zorunlu ihtiyaçlardan birisi haline gelmiş durumdadır. Artık neredeyse tüm işlemlerimiz için bilgisayar şarttır. Hastaneden randevu almadan tutun da okuldaki dersimize katılmaya kadar birçok konuda bilgisayar lazım olmaktadır. Fakat artan bilgisayar fiyatları uygun fiyata nasıl bilgisayar toplanır sorusunu akıllara getirmektedir. Uygun fiyata bir bilgisayar nasıl toplanır?

 

Uygun Fiyata Bilgisayar Nasıl Toplanır?

Uygun fiyata bilgisayar toplamak için birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktalar;

  • Uygun fiyata bilgisayar toplamak için hazır toplanmış sistemleri takip edebilirsiniz. Özellikle dönem dönem yapılan kampanyalar ile firmaların hazır sistemlerini ucuza alabilirsiniz.
  • İkinci el parçaları tercih edebilirsiniz. Maalesef bilgisayar parçalarının fiyatı çok fazla artmış durumda bu nedenle sıfır yerine ikinci el tercih edilebilir. İkinci el parçalar ciddi bir fiyat avantajı sağlayacaktır. Burada HDD gibi parçaları sıfır almanızı tavsiye ederiz. Fakat anakart, işlemci, ram gibi bozulma ihtimali düşük parçaları ikinci el tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Özellikle garantisi devam eden parçaları tercih etmeniz hem sıfıra göre daha ucuza almanızı sağlayacak hem de bir sorun olması durumunda karşınızda bir muhatap bulmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Kasa gibi noktalarda uygun fiyatlı ürünler tercih edilebilir. Bu tür hayati öneme sahip olmayan parçalarda uygun olana kaçılabilir. RGB ışıklı, camlı ve benzeri bir kasa seçmek yerine eski usul kapalı kasalar tercih edilebilir.
  • Tüm parçaları aynı yerden almak yerine araştırıma yapılıp hepsi en ucuz olan yerden alınabilir. Bu her ne kadar toplama zamanınızı artıracak olsa da çok daha uygun bir fiyata bilgisayar toplamanızı sağlayacaktır.
  • Ram alışverişinizde daha düşük MHZ değerine sahip ramler tercih edilebilir. Bu ciddi bir fiyat avantajı sağlayacaktır. Fakat sistemde harici ekran kartı yoksa ve işlemcinin içinde yer alan dahili ekran kartı kullanılacaksa düşük MHZ’li ramler grafik performansının da düşmesine yol açacaktır.
  • SSD her ne kadar sistemi çok fazla hızlandıran bir parça olsa da tercih edilmeyebilir veya PCL yüksek hızlı bir SSD yerine SATA nispeten daha yavaş bir SSD tercih edilebilir.
  • Güç kaynağı en çok tasarruf edilmeye çalışılan kısım fakat güç kaynağının ucuzuna kaçmayın. Tüm sistemin elektriğinden sorumlu parçanın güvenilir olması gerekmektedir. Aksi halde oluşacak bir sorunda tüm sisteme zarar verebilir ve bu da çok daha ciddi bir masrafa neden olabilir.
  • Sisteme gereksiz fan alıp masrafa girmenize gerek yoktur. Kasanın içine hava üfleyecek bir fan ile kasanın arkasından içinde oluşan sıcak havayı dışarıya atacak bir fan yeterli olacaktır. Gereksiz fan alışverişi yapıp fazla masrafa girmeye gerek yoktur. Yine işlemci için de ekstra bir soğutucu almanıza gerek yoktur. Kutunun içinden çıkan fan işinizi görecektir.
  • Mouse ve klavye konusunda RGB ışıklı gösterişli bir klavye yerine “ofis klavye ve faresi” olarak adlandırılan ürünler tercih edilebilir. Bunlar hem işinizi görecektir hem de çok daha ucuza alınacaktır.

Uygun Fiyata Bilgisayar Toplamanın Alternatifi Var Mı?

Bir masaüstü bilgisayar toplamak yerine kısıtlı bütçe ile bir laptop almak çok daha avantajlı olabilmektedir. Her ne kadar saf performans olarak biraz daha düşük olacak olsa da hem zaman tasarrufu hem de maddi olarak tasarruf etme anlamında düşük bütçede laptop tercih etmek avantajlıdır. Hem ayrı ayrı monitörünü, kasasını, klavyesini, faresini almanız gerekmeyecektir hem de taşınabilirlik imkânı da elde edeceksinizdir.

Özellikle kripto para madenciliği nedeni ile masaüstü bilgisayarlara talep fazlaca artmış durumdadır. Bu da masaüstü bilgisayar parçalarının fiyatlarının ekstra artışına neden olmuştur. Bu nedenle bu dönem masaüstü yerine dizüstü bilgisayar tercih etmeniz faydanıza olur.

 

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.