İBB Görünümlü Sahte E-Devlet Mesajlarıyla Dolandırıcılık Yapılıyor

İBB Görünümlü Sahte E-Devlet Mesajlarıyla Dolandırıcılık Yapılıyor
3 Ocak 2024 10:55

Sahte e-devlet mesajlarıyla dolandırıcılık vakaları son zamanlarda artış göstermeye başladı. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) görünümlü sahte mesajlarla insanların kişisel bilgileri ele geçiriliyor.

Sahte Mesajlar Nasıl Gönderiliyor?

Dolandırıcılar öncelikle insanların telefon numaralarını ele geçiriyorlar. Daha sonra İBB ya da e-devlet görünümlü SMS ya da WhatsApp mesajları göndererek sisteme izinsiz giriş yapıldığı izlenimi veriyorlar. Bu mesajlarda zararlı sitelere yönlendiren linkler bulunuyor.

Sahte Siteler Nasıl Tasarlanıyor?

Bu linklerdeki siteler gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde e-devlet ve İBB sitelerini taklit ediyor. Kullanıcılar uygulamayı açmaya çalıştıklarında ise kredi kartı ve kişisel verilerini kaptırma riski taşıyorlar.

Nasıl Korunabiliriz?

T.C. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, resmi olmayan hiçbir mesaja ve duyuruya itibar edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Şüpheli mesajlara link tıklamamak ve kişisel bilgi vermemek korunmanın en etkili yolları arasında yer alıyor.

Sonuç olarak sahte e-devlet ve kurum mesajlarıyla dolandırıcılık olaylarında artış yaşanıyor. Bu tür mesajlara dikkat edilmeli ve şüpheli durumlarda resmi makamlara bilgi verilmelidir. Bireysel önlemler ve farkındalığın artırılması bu tür suistimalleri engellemede büyük önem taşıyor.

https://x.com/dmmiletisim/status/1742243762821009412?s=20

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.