En İyi FTP Programları Nelerdir ?

En İyi FTP Programları Nelerdir ?
11 Ocak 2022 12:30 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:35

En İyi FTP Programları Nelerdir ?

2021 yılında en iyi FTP Programını kullanmak mı istiyorsunuz? Hazırladığımız en iyi FTP programları içeriğimizi detaylı inceleyip kendiniz için en iyi FTP programı seçebilirsiniz. FTP (File Transfer Protocol), iki cihaz arasında dosya aktarımı için kullanabileceğiniz bir protokoldür. Bu protokol yardımıyla web sitelerinize ve bilumum cihazlara dosya aktarımı yapabilmeniz mümkün kılınır. Özellikle web siteleriniz için hosting hizmetinize bir dosya yüklemek istediğinizde kullanabileceğiniz en hızlı ve kullanışlı yöntem FTP servislerini kullanmaktır. Eski bir teknoloji olsa da halen daha iyisi üretilmemiştir bu yüzden FTP, dosya aktarımı durumlarında herkesin başvurduğu bir sistemdir.

FTP Programları

FTP hizmetlerini kullanabilmek için birinci ihtiyacınız olan şey bir FTP programıdır. Bu programlardan da onlarca sayıda bulunmaktadır. Fakat hepsi FTP’nin gerekliliklerini tam olarak yerine getiremez ve yüksek fiyatlara sahip olabilir. Durum böyle olunca bir FTP programı arayışına girmeniz normaldir. Buradaki listemizde sizlerle en iyi ve en çok kişi tarafından kullanılan FTP programlarını paylaşacağız.

1- Filezilla

Filezilla

Filezilla

Yıllardır zirvedeki yerini koruyan, bir FTP yazılımı dendiğinde ilk akla gelen ve tamamen ücretsiz olan Filezilla, düşük boyutlu ve kolayca edinebileceğiniz bir FTP programı. Sınırsız sayıda hesap ekleyerek dosya aktarımı yapabileceğiniz ve karşı cihazın dosyalarına erişebileceğiniz FTP hizmetleri sayesinde günümüzde bile en çok kullanılan FTP programı statüsünü koruyor. Bu programa sahipseniz başka bir FTP yazılımı aramanıza gerek kalmıyor. Windows ve Mac işletim sistemine sahip cihazlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2- FlashFXP

FlashFXP

FlashFXP

Windows işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz, basit tasarımıyla ve kullanıcıya sunduklarıyla ön plana çıkan FlashFXP, FTP hizmetlerinde güvenliği en çok düşünen programlardan bir tanesi. Yarıda kesilen aktarma işlemlerini daha sonra devam ettirebilme özelliği ile herkesin gönlünü çalan FlashFXP şifreleme sistemiyle de dosyalarınızın güvenilirliğini maksimum seviyeye çıkarıyor. Bunun yanında neredeyse hiçbir FTP servisinde olmayan sunucudan sunuya transfer hizmeti de sunuyor. Ücretsiz bir şekilde edinebileceğiniz FlashFXP, ayrıca oldukça da düşük boyutlu bir program.

3- FireFTP

FireFTP

FireFTP

Mozilla Firefox tarayıcısının bir eklentisi olarak sunulan ve tarayıcı üzerinden FTP işlemleri yapmanızı sağlayan FireFTP, Filezilla programının tarayıcı versiyonu olarak düşünülebilir. Sekmeler arası gezinmenize gerek kalmadan, sürükle bırak özelliği ve aktarma kesildiğinde daha sonra kaldığı yerden devam edebilme özelliği ile oldukça kullanışlı ve küçük bir yazılım olan FireFTP, Firefox kullanabildiğiniz tüm cihazlarda çalışabiliyor.

4- SmartFTP

SmartFTP

SmartFTP

Arayüzü oldukça basit fakat kullanımı diğer programlara göre biraz daha zor olan SmartFTP, güvenliğini düşünenler için bir numaralı FTP programı. Bunun sebebi dosyalarınızı otomatik olarak bulut servislere yedeklemesi ve daha güvenilir bir şekilde dosya aktarımı yapabilmeyi sağlaması. Bunun dışında normal bir FTP programından farklı olmayan SmartFTP yalnızca Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışıyor.

 

5- CuteFTP

CuteFTP

CuteFTP

Filezilla programının profesyoneller için geliştirilmiş bir versiyonu olarak görebileceğimiz, gelişmiş özelliklere sahip ve ücretli olan CuteFTP, sağladığı avantajlar ile tam olarak profesyoneller için geliştirilmiş bir FTP programı. Kendi içinde metin editöründen, anlık çok yüksek boyutlarda dosya aktarımına kadar birçok özelliğe sahip olan CuteFTP, Windows ve Mac platformlarda kullanılabiliyor. 30 günlük deneme alabileceğiniz bu programda daha sonrasında 39.99$’dan başlayan ücretler ödemeniz gerekiyor. Fakat sağladığı avantajların parasını hak ettiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

6 – CyberDuck

CyberDuck

CyberDuck

Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan, daha yeni bir arayüz sunan CyberDuck, hem ücretli hem de ücretsiz iki yazılımdan oluşuyor. Bunun yanında Windows, Linux ve Mac platformlarında sorunsuz olarak çalışabiliyor. Gelişmiş özellikleri ile hızlı bir şekilde dosya aktarımı yapabilmeye, FTP içinde dosya düzenlemeye izin veriyor. Bulut hizmetlerle de entegre bir şekilde sorunsuz çalışabilen CyberDuck, bu hizmetleri kullanan herkesin mutlaka bir kez kullanması gereken FTP yazılımlarından bir tanesi.

Tüm bu FTP programlarının yanında onlarca FTP programı daha bulunuyor. Ancak yukarıda paylaşmış olduğumuz programlar, daha fazla kişi tarafından kullanılan ve geliştiriciler tarafından daha iyi puan almış FTP programları. Yine de kendinize göre en kullanışlı FTP yazılımını bulmak istiyorsanız hepsini en az bir kez denemeniz gerekiyor. Kullanım amacınıza ve beklentilerinize göre kendinize en uygun FTP programını en kısa sürede bulabilir ve sunucularınızı dizayn etmeye başlayabilirsiniz.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.