WordPress PHP Güncellemesi Ne İşe Yarar Ve Nasıl Güncellenir?

WordPress PHP Güncellemesi Ne İşe Yarar Ve Nasıl Güncellenir?
15 Nisan 2022 15:46 | Son Güncellenme: 20 Ekim 2023 00:21

Teknik bir geçmişe sahipseniz, bu programlama diline aşina olmalısınız. Teknik olmayan bir sektörle ilişkili olsanız bile endişelenmeyin. İşte size php dili hakkında kısa bir özet! PHP açık kaynaklı bir programlama dilidir. Teknoloji dünyasının en iyi programlama dilleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca, sunucu taraflı bir komut dosyasıdır, yani yürütme, HTML’de olduğu gibi tarayıcı yerine web sunucusunda gerçekleşir. Her iki dilin birleşmesi, geniş dinamik web sitelerinin geliştirilmesine neden olur.

WordPress sitelerinden bahsettiğimizde tüm bu sitelerin PHP ve HTML üzerinde çalıştığını bilmelisiniz. Evet! Bu diller bu kadar popüler ve önemlidir. Bu özet ile bir sonraki bölüme geçelim ve PHP’nin yaşam döngüsünü anlayalım.

PHP’nin Yaşam Döngüsü

PHP sürümü genel olarak yaklaşık üç yıllık bir yaşam döngüsüne sahiptir. Bu süre bittikten sonra herhangi bir destek alamazlar. PHP’nin resmi web sitesine göre, PHP’nin her bir dalı, ilk sürümünden itibaren iki yıllık bir süre boyunca tamamen desteklenmektedir. Buradaki destek, tüm hataları, güvenlik sorunlarını veya zaman zaman düzeltilen ve güncellenen diğer teknik sorunları içerir.

İki yıllık zaman diliminden sonra, yalnızca PHP ile ilgili kritik sorunları çözmeniz için size ek bir yıl verilir. Bir kez bu ek süre de biterse, destek de biter. Bu nedenle, sürüm güvenlik desteğini kaybeder ve çok sayıda güvenlik tehdidine açıktır. Bu nedenle, zaman zaman PHP sürümünü güncellemeniz zorunlu hale gelir.

PHP’yi Neden Güncellemeniz Gerekiyor Ve Etkileri Nelerdir?

Çeşitli faktörler dikkate alınır. Bildiğiniz gibi, WordPress web sitenizi oluşturmanın birkaç yolu vardır. HTML ile oluşturduysanız, PHP güncellemesi hiçbir değişiklik göstermez. Öte yandan, siteyi PHP yardımıyla oluşturduysanız, daha iyi ve rafine bir şekilde çalışır. Performans, hız ve genel deneyim iyileşir. Ayrıca, sorunsuz bir deneyim için WordPress’in kendisini güncellemeyi unutmayın.

Ek olarak, kodun güncel olmadığı ve PHP’nin yeni sürümünü desteklemediği durumlar vardır. Bu gibi durumlarda site hata göstermekte ve çalışmayı engellemektedir.

CMS’nin en son sürümünü güncellemediğinizi varsayalım. Veya WordPress web siteniz özel koddan oluşuyor ve onlar için mevcut bir güncelleme yok. Bu durumda, uyumlu ve çalışmaya değer hale getirmek için kodunuzu güncellemeniz gerekir. Bu nedenle web sitenizde PHP’yi güncellemek büyük önem taşır. Bununla ilişkili birçok fayda vardır. Onları analiz edelim.

PHP’yi Güncellemenin Faydaları

WordPress web sitenizde PHP’yi güncellemenin en önemli avantajlarının bir listesi.

  • Gelişmiş güvenlik : PHP’yi güncellemenin en önemli nedeni daha iyi güvenliktir. Siber saldırı ya da bilgisayar korsanlığı vakaları gün geçtikçe ilerlediği için önlem almak her zaman iyi bir seçenektir. Bu durumda, daha yeni sürümler, bilgisayar korsanlarına ve herhangi bir güvenlik ihlaline karşı daha iyi bir korumaya sahiptir.
  • Yeni özellikler ve doğaçlama araçlar : Yeni sürüm, sorunsuz bir deneyim kazanmanıza yardımcı olacak araçların yanı sıra geliştirilmiş özelliklerden oluşur.
  • Daha yüksek hız : Bildiğiniz gibi, sitenizde çalışırken hız çok önemlidir. Herhangi bir zaman gecikmesi, birkaç milisaniye bile olsa akışı bozar. PHP’nin her yeni sürümü, önceki tüm sürümlerinden önemli ölçüde daha hızlı hale getirilir. Yürütme süreleri daha hızlıdır ve bellek kullanımı daha azdır. Bu tür faktörler, WordPress web sitelerinin daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Performans 3 veya 4 kata kadar daha hızlı yükselir. Ek olarak, daha hızlı bir WordPress web sitesi, farklı arama motorları tarafından daha yüksek bir sıralama elde ettiği için daha iyi bir SEO ile sonuçlanır.

Devam edersek, PHP sürümünün güncellemesini gerçekleştirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç adım vardır.

PHP’yi Güncellemeden Önce Hatırlamanız Gerekenler

Güncelleme yapmadan önce, ek güvenlik için dikkate almanız gereken bazı noktalar vardır. Bazen, yeni sürüm güncellenirken temalar ve eklentilerle ilgili bir sorun ortaya çıkıyor. Bu temaların ve eklentilerin etkilenmeyeceğine dair kesin bir garanti yoktur. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için yapılması gereken bazı adımlar vardır.

Web sitenizin bir yedeğini oluşturun : Ne yazık ki, güncelleme beklendiği gibi gitmezse, her zaman orijinal veya önceki sürüme dönebilirsiniz. Rahatınız için bol miktarda yedekleme eklentisi mevcuttur. Ek güvenlik için güvenilir bir yedekleme çözümünü seçmelisiniz.

PHP uyumluluğunu kontrol edin : Tüm temaların ve eklentilerin en son güncellemeyle uyumluluğunu test etmek için birkaç PHP uyumluluk eklentisi mevcuttur. Araçlarınızın veya özelliklerinizin yeni sürümünüzle el ele gitmesini sağlamak için bunlardan birini yükleyebilirsiniz. Ek olarak, bu eklentiyi yükledikten sonra herhangi bir teknik sorunla karşılaşırsanız, istediğiniz zaman bir geliştiriciden yardım isteyebilirsiniz.

WordPress eklentilerini ve temalarını hızla güncelleyin : Bu, düzenli olarak gerçekleştirmeniz gereken bir adımdır. WordPress’inizi güncel tutmak her zaman daha güvenli ve akıllı bir seçenektir. Daha iyi ve sorunsuz çalışma ile sonuçlanır. WordPress kontrol panelinize gidin ve düzenli güncellemeleri kontrol edin ve çalıştırın.

Kullanılmayan eklentileri kaldırın : Kontrol panelinizde kurulu kullanılmayan eklentiler veya araçlar varsa, bunları kaldırmanız gerekir. Bu, daha yavaş bir hıza neden olabilir ve bunu istemezsiniz.

Herhangi bir hata varsa önce bunları düzeltin : WordPress web sitenizde herhangi bir hata varsa düzeltin. Kendiniz yapabilir veya profesyonel yardım için bir geliştirici kiralayabilirsiniz.

Bunlar, WordPress web sitenizde PHP’nin en son sürümünü güncellemeden önce gerçekleştirebileceğiniz bazı kontrollerdir.

WordPress Web Siteniz İçin PHP’yi Güncelleme Yöntemi

Bu görevi iki seçenek yardımıyla tamamlayabilirsiniz. Biri Kontrol Paneli aracılığıyla, ikincisi ise barındırma sağlayıcısıyla iletişim kurmaktır. Sadece birkaç adımdan oluşan bir dizi gezinmeniz gerekiyor. Son derece basit ve kolaydır.

İlk adım, PHP sürümünü cPanel’de güncellemektir. cPanel’e girmiyorsanız, kullandığınız kontrol panelinden değişiklikleri yapın.

Kontrol Panelinde oturum açın ve aşağıdaki anlık görüntüde gösterildiği gibi Multi PHP Yöneticisi seçeneğini arayın.

wordpress php1

Bu seçeneğe dokunun. Bir sonraki pencerede PHP’nin mevcut sürümünü göreceksiniz. Burada, aşağıda gösterildiği gibi açılır listeden en son sürümü seçmeniz yeterlidir.

wordpress php2

Şimdi, Uygula seçeneğine tıklayın. Bu kadar!

cPanel’den farklı olarak, her Kontrol Panelinde belirtilen seçenekler aynı değildir. Mevcut sürümünüzü bulamıyorsanız, barındırma sağlayıcısıyla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sonuç

Teknik dünyanın dinamikleri sürekli değişiyor. Güncellemeler sıklaşıyor. Anlayabileceğiniz gibi, hem WordPress hem de PHP son derece hayati web kaynaklarına sahiptir. WordPress web siteniz için PHP’yi güncellemek büyük önem taşır ve daha iyi performans elde etmek için bunu yapmanız gerekir. Bu nedenle, düzenli güncellemeler almanız doğaldır ve bu da web sitenizi sorunsuz bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu bilgilerin size mümkün olan en iyi şekilde yardımcı olacağını umuyoruz.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.