Ucuz Maliyete Sahip Bilgisayarlar İçin Geliştirilen Windows 10X Hazır!

Ucuz Maliyete Sahip Bilgisayarlar İçin Geliştirilen Windows 10X Hazır!
13 Aralık 2020 18:32 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:57

Microsoft,  düşük maliyetli yani diğer bir deyim ile ucuz bilgisayarlar için geliştirmiş olduğu yeni bir Windows 10 sürümü olan Windows 10X üzerinde yapmış olduğu çalışmaların sonuna geldi. İşletim sistemi piyasaya sürülmek için hazır durumda. Win 10X sürümünün çift ekrana sahip olan Surface Neo için tasarlandığını ifade edelim. Fakat geliştirilme aşamasında değişikliğe gidildi. Win 10X bütçe dostu ve daha düşük donanımlara sahip olan cihazlar için tasarlanmaya başlandı. Son gelen bilgilere göre, Windows 10X dizüstü üreticileri için  serbest bırakılmaya hazır.

Windows 10X Bilgisayarlara İndirilmeyecek!

Windows 10X işletim sistemine sahip olacak olan ilk dizüstü bilgisayar modellerinin en geç 2021 baharında, yani Nisan  ayında gelmesi bekleniyor. Ayrıca dev şirket Microsoft, Windows 10X’i ücretsiz bir şekilde indirilebilecek bir yazılım olarak dağıtmayacak. Yani sıradan kullanıcılar istediği zaman bu sürümü indirip bilgisayarlarına kurma şansına sahip olmayacak.

Daha düşük donanımlı ve ucuz bilgisayarlar için hafifletilen bir Windows sürümü olan Win10X’in Win32 desteği sunmayacağının da altını çizelim. İşletim sisteminin özellikleri arasında daha basit bir başlangıç menüsü, yuvarlatılmış pencere görüntüleri bulunuyor. Lakin tüm özellikler detaylı bir şekilde paylaşılmış değil. Win10X sürümünün çıkarılması oldukça mantıklı gibi. Çünkü bir çok kişi bilgisayarının donanımları nedeniyle Windows 10’u bilgisayarına indirip, kuramıyordu. Bu sayede Windows 10 kullanımının sayısının artış yaşayacağını düşünüyoruz. Bu sürüm hakkında detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Siz bu sürüm hakkında neler düşünüyorsunuz?

ETİKETLER: ,
Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.