Mozilla, Firefox İçin Yeni Bir Tasarım Üzerinde Yoğunlaşıyor!

Mozilla, Firefox İçin Yeni Bir Tasarım Üzerinde Yoğunlaşıyor!
2 Ocak 2021 15:48 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:22

Kasım 2019 – Aralık 2020  döneminin verilerine göre şuan Mozilla, dünyada en çok tercih edilen 3. tarayıcı konumunda yer almakta. Bu piyasada  %63,38’lik orana sahip Google Chrome ve %19,25’lik orana sahip olan Safari’yi Firefox takip etmekte. Firefox %3,77’lik bir pay ile tarayıcı piyasasında oldukça önemli bir yere sahip. Bu oran masaüstü kullanıcıları için %8,39’a çıkıyor.

Bu tarayıcıyı daha çok kişiye ulaştırmayı hedefleyen Mozilla, sürekli yeni özellikler getiriyor. Mozilla’nın bu seferki yeniliği ise tarayanın tasarımında yapacağı değişiklikler olacak. Bugzilla’da ayrı bir başlık altında açılan bu başlık, şuan “Proton”  ismiyle anılmakta.

Mozilla, Firefox Yeni Tasarımına Kavuşacak!

Mozilla’nın resmi web sitesinde Firefox’un sahip olacağı yeni görünüm hakkında herhangi bir görüntü veya detay yer almamakta. Fakat Bugzilla’daki başlık altında bulunan detaylar, tarayıcının yeni görünümünde neler olacağını ortaya döküyor. Buna göre Mozilla, Firefox’un adres çubuğunu ve sekme barını, ana menüyü ve birkaç nokta da daha tasarım değişikliği yapacak. Yeni bu tasarım her ne kadar resmi site de yer almasa da bu tasarımın bir taslağının olmadığının anlamına gelmiyor. Mozilla’nın 2021’in ortalarına doğru piyasaya süreceği yeni bu tasarımını, web geliştiricisi Sören Hentzschel ele aldı. 

Hentzschel, kendi blog’unda Firefox’un  yeni tasarımını gördüğünü belirtti. Sören Hentzschel, tasarım hakkında yorumlarda bulunmayı da ihmal etmedi. Yeni bu tasarım ile birlikte Firefox’un daha modern gözükeceğini belirten Hentzschel, önemli geliştirmeler sunulacağını da ifade etti.

ETİKETLER:
Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.