E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?
10 Ağustos 2022 23:36 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:05

e-Devlet trafik cezası sorgulama adıyla sunulan hizmet, sürücüler için önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Trafik kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle kesilen cezalar hakkında önceden bilgi sunmasının yanında erken ödeme şansı da doğurması, hizmeti daha da başarılı kılmaktadır.

e-Devlet, birçok kamu ve özel kurum ile ilgili işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede kurumların iş yükü azalmakta ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlanmaktadır. İşlemlerin internet üzerinden gerçekleşebiliyor olması, vatandaşların işlerini hızlandırırken, bir kontrol mekanizması oluşmasını da sağlamaktadır. İnternet erişimi olan birçok cihazdan, e-Devlet sistemi üzerindeki kişisel verilerinin kontrol edilmesini, ihtiyaç duyulan birçok veriye ulaşılabilmesini mümkün kılmaktadır. Sistem sürekli olarak kendisini yenilemekte ve güncellemektedir. Her geçen gün yeni bir hizmeti daha bünyesine katarak vatandaşların işlem hızını arttırmaktadır. Bu kapsamda bakıldığında e-Devlet trafik cezası sorgulama hizmeti, uzun süredir aktif olarak vatandaşlara hizmet vermektedir. Fakat sistemde meydana gelen değişimler sebebiyle kullanımında ve erişiminde değişiklikler yaşanmaktadır.

 

e-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? – Mobil Uygulama

e-Devlet sistemi, birçok kamu ve özel kurum ile ilgili işlemlerin hızlıca gerçekleştirilebilmesi için geliştirilmiştir. İşlemlerin hızlıca ve mobilize bir biçimde gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan ilk seçenek de mobil cihazlardır. Bu sebepten ötürü, mobil cihazlarda kullanılabilmesi için geliştirilen e-Devlet mobil uygulamasının ilk olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Geliştirilen mobil uygulama sayesinde işlemlerin birçoğu daha pratik biçimde erişilebilir duruma gelmektedir. Bu sayede her kesimden ve eğitim düzeyinden vatandaşın, yardım almaksızın işlemlerini yürütebilmesinin önü açılmaktadır. Bu kapsamda bakılacak olursa, e-Devlet trafik cezası sorgulama işlemi mobil uygulama üzerinden aşağıda belirtilen adımlar eşliğinde gerçekleşebilmektedir.

 • Kullanmakta olduğunuz mobil cihazın uygulama mağazasına girerek e-Devlet mobil uygulamasını yükleyiniz.
 • Yüklediğiniz uygulamayı açtıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapınız. (Giriş için alternatif giriş seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.)
 • Kişisel sayfanıza giriş yaptıktan sonra “Öne Çıkan Hizmetler” başlığı altında “Araçlarım” adında iki farklı seçenek görüntülenecektir. Trafik cezası sorgulama hususunda kontrol edeceğiniz aracın aidiyet durumuna bağlı olarak “Gerçek Kişi” veya “Tüzel Kişi” seçeneklerinden birini tercih ediniz.
 • Seçenek tercihinin ardından aracın marka-model ve plaka bilgisinin yer aldığı bir sayfa görüntülenecektir. Bu sayfa üzerinden aracınızı seçiniz.
 • Devamında araç ile ilgili detaylar ve çeşitli kategoriler bulunan bir sayfa görüntülenecektir. Bu sayfa üzerinden “Ceza” kategorisine tıklayınız.
 • Devamında görüntülenen sayfada “Ceza Bilgileri” ve “Otoparka Çekilen Araç” seçenekleri yer alacaktır. Bu seçenekler yardımıyla aracınızın plakasına yazılmış olan cezaları görüntüleyebilirsiniz.

 

Aracınız trafik kurallarını ihlal etmesi sebebiyle herhangi bir trafik cezası almışsa ekranda detaylarıyla birlikte görüntülenebilecektir. Eğer aracınız herhangi bir trafik cezası almamışsa “Kayıt bulunamadı” şeklinde uyarı mesajı görüntülenecektir.

 

e-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? – İnternet Sitesi

e-Devlet sistemi aynı zamanda internet sitesi üzerinden de hizmet vermektedir. İnternet sitesi kullanılarak alınan hizmet, mobil uygulamaya nazaran daha detaylı ve karmaşık olabilmektedir. Sunulan hizmetlerin fazlalığı sebebiyle sistemi kullanan bazı vatandaşlar zorluk yaşayabilmektedir. Bu tarz zorlukların önüne geçmek için ulaşılmak istenen hizmetin nasıl yapılması gerektiğinin ifade edilmesinde fayda bulunmaktadır. Bu kapsamda bakılacak olursa, e-Devlet trafik cezası sorgulama işlemi internet sitesi üzerinden aşağıda belirtilen adımlar eşliğinde gerçekleşebilmektedir.

 • İnternet tarayıcınız vasıtasıyla giris.turkiye.gov.tr adresine ulaşınız.
 • Ulaştığınız adreste bulunan giriş bölümünü T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile doldurarak giriş yapınız. (Giriş için alternatif giriş seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.)
 • Kişisel sayfanıza giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranın orta kısmında “Araçlarım (Gerçek Kişi)” isimli seçenek görüntülenmektedir. Eğer aracınızın aidiyet durumuna uygun bir seçenekse tıklayınız. Aidiyet durumunda farklılık bulunuyorsa arama kutucuğuna “Araçlarım” yazarak “Tüzel Kişi” seçeneğine tıklayınız.
 • Seçenek tercihinin ardından aracın marka-model ve plaka bilgisinin yer aldığı bir sayfa görüntülenecektir. Detaylarını görüntülemek istediğiniz aracın sağ kısmındaki “Seç” butonuna tıklayınız.
 • Devamında seçtiğiniz aracın bilgileri görüntülenecektir. Bu bilgilerle birlikte sunulan “Ceza” kategorisine tıklayınız.
 • Devamında görüntülenen sayfada aracınıza ait trafik ceza bilgileri görüntülenecektir. Eğer aracınız otoparka çekildiyse sayfanın alt kısmındaki “Otoparka çekilen araç sorgula” butonuna tıklayınız.

 

Belirtilen adımların kullanılması durumunda aracın plakasına yazılan cezaları görüntüleyebilmek mümkün olacaktır. Bu hizmet, araç plakasına kesilen cezanın adrese posta yoluyla tebliğ edilmesi hususunda yaşanan gecikmelerin ve sorunların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Böylelikle araç sahibi, kesilen ceza tutarını erken bir tarihte ödeyerek indirimden faydalanabilmektedir. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında e-Devlet trafik cezası sorgulama hizmetinin vatandaşlar için son derece yararlı olduğu sonucuna da varılabilmektedir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.