WordPress Kurduktan Sonra Neler Yapmalıyız?

WordPress Kurduktan Sonra Neler Yapmalıyız?
22 Ocak 2022 12:47 | Son Güncellenme: 20 Ekim 2023 00:21

WordPress, şüphesiz ki dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olarak geçmektedir. Peki internet sitesine WordPress kurduktan sonra neler yapmalıyız?

WordPress sistemi oldukça kullanışlı ve kolay öğrenebilir yapıya sahiptir. Bundan ötürü de dünya genelinde çoğu internet sitesinde ilk tercihler arasında yer almaktadır. WordPress kurarak hem sitenizi kolay yönetebilir hem de temeli sağlam bir site oluşturabilirsiniz. Her ne kadar basit bir arayüze sahip olsa da WordPress kurduktan sonra da yapılması gereken bir takım işler mevcut. Bu yazımızda sizlere WordPress kurduktan sonra neler yapmalıyız? sorusuna cevap niteliğinde birkaç madde hazırladık.

WordPress Genel Ayarlar

WordPress genel ayarlar nasıl yapılmalı? Sitenizin genel ayarlarını doğru bir şekilde yapmanız büyük önem teşkil etmektedir. Sitenizin etkili bir başlığa ve SEO uyumlu açıklamaya ihtiyacı var.

WordPress genel ayarlar sayfası üzerinden siteniz için ilk sayfaya çıkabileceğiniz benzersiz bir başlık ve açıklama üretin. Daha sonrasında ise otomatik olarak oluşturulan sayfaları, yazıları ve temaları kaldırabilirsiniz.

 

WordPress Tema Kurulum

WordPress genel ayarları yaptıktan sonra kendi temamızı kurarak işleme başlayabiliriz. Bu yazımızda sizlere WordPress sitenizi yalnızca içerik girmek için kullanılabilir hale getirmeyi öğreteceğiz. Tabi site içinde seo çalışmaları ve site dışı seo çalışmaları her zaman için devam edecek bir süreç.

WordPress resmi tema mağazası veya başka internet siteleri üzerinden sitenize uygun bir tema satın alabilirsiniz. Eğer ilk aşamada ücretli bir tema düşünmüyorsanız ücretsiz WordPress temaları da tercih edebilirsiniz. Fakat zaman zaman tema değişikliği yapmak pek önerilmeyen bir durumdur.

Tercih ettiğiniz sektöre uygun bir tema seçtikten sonra WordPress panelinde yüklemeyi tamamlayın. Ardından lisans anahtarını girerek temanın lisanslı bir şekilde çalıştığından emin olun.

 

WordPress Eklentileri

WordPress eklentileri bize üçüncü taraf geliştiriciler tarafından sunulmuştur. Eklenti mağazası üzerinden indirilen bu eklentiler site kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra internet sitenizin daha hızlı çalışması vs. birçok eklenti yer almaktadır.

İnternet sitenizde fazla eklenti bulundurmak pek önerilmeyen bir durumdur. Fakat WordPress kullanmaya yeni başladıysanız SEO eklentisi ve güvenlik eklentileri kurmanız önerilmektedir. Bu sayede nasıl ilerlemeniz gerektiği ile ilgili daha kesin adımlar atabilirsiniz. WordPress alanında çalışmalar yapmış kişilerin sitenizde olması gereken eklentilerin ne olduğu ile ilgili çalışmalarını izleyebilirsiniz. Bu sayede hangi eklentinin gerekli veya kullanılabilir olduğu ile ilgili planlama yapabilirsiniz. Örnek olarak birçok farklı SEO eklentisi bulunur ve herkes kullanım, performans olarak kendine uyanı seçer.

 

İnternet Sitesi İçin Analiz Verileri ve Yönetimi

İnternet sitesinin kontrolünün tamamen sizde olması için analiz verilerini kesinlikle kurmalısınız.

İnternet sitenizi WordPress eklentileri, tema ayarları ile neredeyse sağlam bir temelde kurdunuz. Şimdi sıra sitenizin istatistiklerini kayıt altında tutmaya geldi. Sitenizin istatistiklerini düzenli olarak kontrol etmeli, hangi alanda ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Sitenizin analiz verilerini tutmak için “Google İstatistikler” veya diğer adıyla “Google Analytics” kullanmanızı öneriyoruz. İstatistikleri doğru bir şekilde analiz ederek sitenizi büyütebilirsiniz.

WordPress Yedek Alma

WordPress sisteminizi kurduktan sonra mutlaka yapmanız gereken bir işlem de yedekleme almak olmalıdır.

Sitenize karşı yapılabilecek muhtemel saldırılar ve sizin olası hatalarınızdan kurtulmak için yedek almak iyi bir tercih olacaktır. Vermiş olduğunuz emeklerin boşa gitmemesi için internet sitenizin yedeklemesini alabilirsiniz. Yedekleme almayı eklentiler sayesinde yapabilirsiniz.

Yer alan maddeleri doğru bir şekilde uyguladığınızda temeli sağlam bir internet sitesi oluşturmuş olacaksınız. Fakat asıl işlemler WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra başlıyor. Sektörde binlerce rakibiniz arasından sıyrılmalı ve düzenli olarak ilerlemeye gayret göstermelisin. WordPress serüveninizde sizlere başarılar dileriz.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.