En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları

En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları
1 Kasım 2022 09:58 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:53

En güvenilir mesajlaşma uygulamaları hangileri? Sorusu, daha önce yine WhatsApp gizlilik sorunları nedeniyle sıklıkla sorulmaya başlanmıştı. Yine WhatsApp’a geçtiğimiz günlerde erişim güçlüğü yaşanması nedeniyle bu tip sorular yeniden gündeme gelmeye başladı. Bu yazımızda anlık mesajlaşmaya imkân tanıyan güvenli mesajlaşma uygulamalarının neler olduğuna değindik.

En Güvenilir Mesajlaşma Uygulamaları Nelerdir?

Uygulamalar üzerinden yapılan görüşmelerin şifrelenmesi, güvenli mesajlaşma için önem taşıyor. Bu nedenle bir mesajlaşma uygulamasının güvenli olması için şifreleme özelliğinin mutlak surette olması gerekiyor. Aralarında WhatsApp’ın da olduğu bu uygulamaların neler olduğuna ve özelliklerine kısaca değinelim.

Telegram

Kullanıcılarının özel verilerini saklamamak iddiasıyla ortaya çıkan Telegram, anlık mesajlaşma uygulamaları arasında her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ediyor. Güvenli olarak kullanabileceğiniz Telegram, WhatsApp tarafından sunulan özelliklerin tamamını barındırıyor.

Signal

Açık kaynak kodlu olmasıyla dikkat çeken Signal da en güvenilir mesajlaşma uygulamaları arasında bulunuyor. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Signal, grup sohbetleri de yapabileceğiniz özelliklere sahiptir.

Element

Görüşmeleri şifreleyerek güvenilir uygulamalar arsında yer alan Element, sunduğu özellikler ile göz doldursa da henüz hak ettiği yere gelememiştir. Yenilikler sunan yapısıyla dikkat çeken Element, kullanılması tavsiye edilen uygulamalardan biridir.

Viber

Güvenlik protokolleri açısından verimli bir performans sergileyen Viber, yeni nesil mesajlaşma uygulamalarından biri olarak öne çıkıyor. Görüntülü konuşma, sesli mesajlaşmalar, grup sohbetlerinin aktif kullanılması ve farklı çıkartmaları ile dikkat çekiyor.

Discord

Discord özellikle Pandemi salgınında şirketler tarafından aktif olarak kullanılan en güvenilir mesajlaşma uygulamaları arasında bulunuyor. Grup kullanımları için son derece elverişli olan Discord, giriş seviyesindeki kullanıcılar için de son derece elverişlidir.

WhatsApp

WhatsApp ile alakalı son iki yıl içerisinde bazı sıkıntılar yaşanmış olsa da, hala güvenilir bir uygulama olduğunun hakkını vermek gerekiyor. 2021 yılında gizlilikle alakalı açıklamalar birçok insanın Telegram’a yönlenmesine neden olmuştu. Ancak sonradan bu durumun düzeltilmesi için yönetim gerekli açıklamayı yapmış ve gözlerin yeniden WhatsApp’a yönelmesine neden olmuştu.

Yakın zamanda birkaç saatlik erişim sorununun olması, uygulamayı yine tartışılır hale getirdi. Ancak bu durum her uygulamada zaman zaman yaşanacak bir şey olduğunu da unutmamak gerekiyor. Ki bu tip uygulamalar arasında en popüler olanlardan biri olması tesadüf değildir.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.