Youtube Geçmişini Otomatik Silme Nasıl Yapılır?

Youtube Geçmişini Otomatik Silme Nasıl Yapılır?
13 Haziran 2022 12:24 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:59

Youtube geçmişini otomatik silme, popüler video izleme platformu Youtube üzerinde kullanıcının gerçekleştirmiş olduğu eylemlerin kayıt altına alınmasının durdurulması için tercih edilen bir yöntemdir. Bu sayede kullanıcı video izlerken daha özgür davranabilmektedir.

Youtube, genel istatistikler göz önüne alındığında birçok video izleme platformundan kat kat fazla kullanıcıya sahip bir platformdur. Platformun çok fazla kullanıcıya hitap ediyor olması sürekli olarak yeniliklerin getirilmesine ve platformun performansını artırıcı nitelikte değişimlere gidilmesine sebep olmaktadır. Yaşanan değişim ve gelişim platformu daha başarılı konuma getirirken, yeni kullanıcılar kazanılmasının da önünü açmaktadır. Yeni kullanıcılar kazanılmasında eklenen yeniliklerin etkisi olduğu kadar eski fakat temel özelliklerin de etkisi olmaktadır. Platformun temel özellikleri arasında sayılabilecek Youtube geçmişini otomatik silme bu bağlamda etkisi yüksek özelliklerden biridir.

Youtube Geçmişini Otomatik Silme – Mobil Uygulama

Her insan için gizlilik son derece önemli bir durum olarak görülmektedir. Hayatın her anında insanlar gizlilik hususunun korunması talebinde bulunmaktadır. İnternet insanlara özgür kullanım alanları sunsa da talep edilen gizlilik hususunu ihlal edebilmektedir. Bu ihlalin yaşanması usulsüz işlemler gerçekleştiren teknoloji çılgınlarının etkisiyle olabildiği gibi internet kullanıcılarının dikkatsizlikleri sebebiyle de olabilmektedir. Bu durumda kullanıcılara düşen daha dikkatli ve tedbirli davranmak adına sunulan özellikleri kullanmaktadır. Bilindiği üzere gerçekleştirilen kullanımların kayıt altına alındığı bir yer de Youtube’dur. Youtube üzerinden gerçekleştirilen kullanımlar izleme ve arama geçmişi isimli alanlarda kayıt altına alınmaktadır. Kullanıcılar yapacakları değişiklikler neticesinde Youtube geçmişini otomatik silme işlemi gerçekleştirebilecektir.

 • İşlemi sorunsuz gerçekleştirebilmek için Youtube uygulamanızı güncelleyiniz.
 • Güncellediğiniz uygulamayı açınız.
 • Ekranın üst köşesindeki profil fotoğrafınıza dokununuz.
 • Hesap ile ilgili açılan görüntülenen seçeneklerden “Ayarlar” seçeneğine dokununuz.
 • Ardından ise “Geçmiş ve gizlilik” seçeneğine dokununuz.
 • Görüntülediğiniz sayfada yer alan “İzleme geçmişini duraklat” ve “Arama geçmişini duraklat” isimli seçenekleri aktif konuma getiriniz.

Seçeneklerin aktif olduğundan ve işe yaradığından emin olabilmek adına arama bölümünden bir arama gerçekleştiriniz. Bulduğunuz sonuçlardan ise herhangi birini açınız. Daha sonra ise uygulama ekranında yer alan “Kitaplık” butonuna tıklayınız. Ekrana gelen pencereden ise “Geçmiş” bölümüne girerek kontrol ediniz.

 

Youtube Geçmişini Otomatik Silme – Web Sitesi

Youtube hareket anında kullanım için oldukça etkili bir mobil uygulama sunsa da bazı kullanıcılar daha büyük ekranda izleme keyfini elde etmek için bilgisayar aracılığıyla Youtube web sitesine erişim sağlamaktadır. Erişim sağlanan web sitesi üzerinden gerçekleştirilen arama ve izleme geçmişleri ise kayıt altına alınmaktadır. Zaman zaman başka kişiler tarafından bilinmesinin istenmeyeceği video içerikler de izlenebileceği için kayıt altına alınıyor olmak rahatsızlık yaratabilmektedir. Yaratılan bu rahatsızlıktan kurtulmak ve video izleme deneyimini daha özgür bir şekilde yaşamak için aşağıda Youtube geçmişini otomatik silme işlemi için belirtilen adımlar uygulanmalıdır.

 • İlk olarak Youtube web sitesine giriniz.
 • Arama ve izleme geçmişinizin kayıt altına alınıyor olması için bir Youtube hesabınız bulunması gerekmektedir. Eğer hesabınız açık değilse hesabınıza giriniz.
 • Görüntülenen ana ekranın sol üstünde bulunan üç çizgiye ardından ise “Geçmiş” seçeneğine tıklayınız.
 • Görüntülenen izleme geçmişinin sağ kısmında bazı seçenekler bulunmaktadır. “İzleme ve arama geçmişi” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Ekrana “Google Etkinliğim” sayfası içerisinde bulunan “Youtube Geçmişi” gelecektir. Ekranın ortalarında bulunan “Etkinlik kaydediliyor” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Seçeneğe tıkladıktan sonra “Youtube Geçmişi” yazısının yanında bir etkinleştirme/ devre dışı bırakma seçeneği göreceksiniz. Gördüğünüz seçenek mavi renkliyse üzerine tıklayarak devre dışı bırakınız.
 • Daha sonra “Youtube Geçmişini duraklatın” şeklinde sunulan uyarı metnini okuduktan sonra “Duraklat” butonuna tıklayınız.

Duraklat butonuna tıkladıktan sonra Youtube geçmişini otomatik silme işlemi kapsamında izleme ve arama geçmişlerinin kayıt altına alınması engellenecektir. Eğer yalnızca bir tanesinin engellenmesini talep ediyorsanız duraklat butonuna tıkladıktan sonra açılan pencere aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca “İzlediğim Youtube videolarını dâhil et” veya “Youtube’da yaptığım aramaları dâhil et” seçeneklerinden birini işaretlemektir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.