WordPress Bildirim Eklentisi Nasıl Kullanılır?

WordPress Bildirim Eklentisi Nasıl Kullanılır?
23 Mart 2022 16:02 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:12

WordPress bildirim eklentisi nasıl kullanılır sorusu ziyaretçilere içerikler hakkında anında bildirim yapmak isteyen siteler için önem taşıyor. Ziyaretçilerin siteyi unutmamaları ve yeni içeriklerden haberdar olmasını sağlayacak bildirim eklentileri ziyaretçi sayınızı da arttırıyor.

WordPress Bildirim Eklentileri Neler?

WordPress altyapısında ziyaretçilere ve üyelere siteye eklenen yeni içerikler hakkında bildirim yapmak için çeşitli eklentilerin kullanılması gerekmektedir. En çok tercih edilen ve kolay kullanılan eklentiler şu şekilde;

  • Push Notifications for WordPress
  • OneSignal
  • Roost Web Push

Eklentiler arasında en çok tercih edilen ve stabil kullanım sunan OneSignal tercih ederek ziyaretçilere bildirim gönderebilirsiniz.

OneSignal Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress için stabil ve kullanışlı bildirim eklentisi olan OneSignal kullanımı için öncelikle eklentiyi indirmeniz gerekmektedir. Eklentiyi WordPress eklentiler kısmından indirdikten sonra kurulumunu tamamlayın.

Daha sonra ise OneSignal ayarlarının yapılması gerekiyor. Öncelikle OneSignal sitesine giriş yaparak kayıt işlemlerini yapın. Kayıt işlemi sonrasında karşınıza boş bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfanın sol kısmından Add New App kısmını seçin. Ardından açılan küçük penceredeki ekrana domain adınızı yazın. Daha sonraki ekranda ise hangi platform için uygulama oluşturulmak isteniyorsa ilgili platform seçilmelidir. Öncelikle kurulumda tarayıcı bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Daha sonra IOS ve Android sistemler için de ayrı bildirim ayarları aynı şekilde yapılabilir.

WordPress bildirim eklentisi nasıl kullanılır sorusunda önemli kısım OneSignal ayarlamalarını doğru bir şekilde yapabilmektir. İlerlediğiniz sayfada site adres bilgilerinizi girip kaydedin. Daha sonra hangi platform için kurulum yapılacağının seçilmesi gerekmektedir. Bu ekrandan WordPress seçeneğini seçin.

Son olarak API key ve APP ID bilgileri verilecek bir ekran gelecektir. Buradaki bilgileri not ediniz.

WordPress yönetici paneline giriş yaptıktan sonra OneSignal eklenti kısmından menüye girin şu ayarları yapın;

  • App ID; kurulum sayfasında verilen App ID bilgilerini yazın.
  • Rest API KEY; kurulum sayfasında verilen REST API key bilgilerini yazın
  • OneSignal Subdomain; kurulum aşamasında oluşturulan subdomain adresini yazın.

Daha sonra bildirim sürelerini ve logusunu seçin. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Save butonuna tıklayın. Son olarak da OneSignal internet sayfasına giderek ziyaretçilere ne zaman bildirim gönderileceği ayarlarını da yaparak WordPress bildirim eklentisi nasıl kullanılır sorusunu yanıtlamış oluyorsunuz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.