Amazon Gizli Algoritması Sayesinde 1 milyar dolar kar etti!

Amazon Gizli Algoritması Sayesinde 1 milyar dolar kar etti!
6 Kasım 2023 10:45

E-ticaret sektöründe rekabetin kızıştığı bir ortamda, birçok şirket özel politikalar ve algoritmalar kullanarak pazarda varlık göstermeye çalışır. Amazon, bu alanda öne çıkan isimlerden biri olmakla birlikte, gizli algoritmasıyla gündeme geldi. İddialara göre, Amazon’un bu algoritmasıyla elde ettiği kar 1 milyar doları aştı. Detaylara birlikte göz atalım.

E-ticaret siteleri, büyük veya küçük, birçok rakip ile aynı anda mücadele eder. Rekabetin sürekli arttığı bu ortamda, fiyat politikalarının etkili bir şekilde yönetilmesi önemlidir. Amazon’un iddialara göre sahip olduğu gizli algoritma, fiyatlandırma politikalarında öne çıkıyor. Ancak, bu algoritmanın Federal Ticaret Komisyonu’nun antitröst yasalarına aykırı olduğu iddia ediliyor.

Federal Ticaret Komisyonu, Amazon’un gizli algoritmasının haksız rekabete neden olduğunu iddia ederek e-ticaret devine dava açtı. İddiaya göre, bu algoritma ile Amazon, Target gibi rakip perakendecilerin fiyatlarını etkileyerek belirli bir ürün grubundaki fiyatları artırıyordu. “Nessie Projesi” adı verilen bu algoritma, Amazon’un belirli bir grup ürünün fiyatını yükseltmesinin ardından diğer e-ticaret sitelerinin ve tedarikçilerin tepkilerini bekliyor ve buna göre fiyatlandırmayı düzenliyordu.

Algoritma, tedarikçilerin yeni fiyatlandırmalarına hızlı bir şekilde uyum sağlıyor ve farklı senaryolara hazırlıklı oluyordu. Bu sayede Amazon, piyasa fiyatlarını belirleyerek ek bir kar elde ediyordu. Ancak, Amazon 2019 yılına kadar bu algoritmayı kullandığını ve daha sonra kaldırdığını iddia ediyor. Federal Ticaret Komisyonu ise bu açıklamaya şüpheyle yaklaşıyor ve durumun böyle olmadığını savunuyor.

Konuyla ilgili kararın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Amazon’un iddiaları doğrulaması durumunda, e-ticaret devi ciddi bir ceza ile karşılaşabilir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.