Ukrayna’daki Bayraktar TB2 Fabrikası İçin Heyecanla Beklenen Açılış Tarihi Açıklandı

Ukrayna’daki Bayraktar TB2 Fabrikası İçin Heyecanla Beklenen Açılış Tarihi Açıklandı
24 Haziran 2023 10:50

Ukrayna’da Baykar, insansız hava aracı ihracatını hızlandırmak ve küresel pazarda daha fazla müşteriye ulaşmak amacıyla bir İHA fabrikası kurma hazırlığı içerisinde. Bayraktar TB2 ve AKINCI İHA modellerinin üretileceği bu fabrikanın açılış tarihi hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Fabrika 2025’te Üretime Başlayacak

Baykar CEO’su Haluk Bayraktar, Ukrayna’da kurulacak olan fabrikanın 2025 yılında faaliyete geçeceğini duyurdu. Fabrikanın inşaat çalışmaları hala devam etmekte olup, elektrik bağlantısının gelecek ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. Baykar’ın Ukrayna’daki şirketi olan LLC Avia Ventures çatısı altında faaliyet gösterecek olan bu tesis, 95,5 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilecek.

Haluk Bayraktar, kurulan şirketin Ukrayna’da lisans alan ilk ve tek yabancı şirket olduğunu vurgulayarak şunları belirtti: “LLC Avia Ventures şirketimiz 2019 yılında Kiev’de tescil edildi ve askeri ürünlerin ithalatı ve ihracatı için lisans almak üzere geçen yılın başlarında kuruldu. Bugüne kadar Ukrayna’da savunma sistemleri lisansına sahip ve yabancı bir yatırımcı tarafından kurulan tek şirketiz.”

Türkiye ve Ukrayna Arasındaki İş Birliği Anlaşması

2022 yılının Şubat ayında Türkiye ile Ukrayna hükümeti arasında havacılık ve uzay sanayisinde iş birliği yapılmasını öngören bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma gereğince, Ukrayna Türk yatırımcılara Ocak 2035’e kadar vergi ve gümrük teşvikleri sağlama taahhüdünde bulundu. Bu durum, Baykar’ın Ukrayna’da fabrika kurma kararını destekleyen önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Haluk Bayraktar, üretim için Ukrayna’da Türkiye’den izin alındığını belirterek şunları söyledi: “Baykar olarak, TB2 ve Akıncı insansız hava araçlarının tamamen Ukrayna’da üretilmesi için Türkiye’den lisans izinlerini aldık.” Fabrikanın inşası için planlamalar ise şu anda devam etmektedir.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.