Google Play Hizmetleri Durduruldu Çözümü

Google Play Hizmetleri Durduruldu Çözümü
22 Ocak 2021 19:48 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:05

Google play hizmetleri durduruldu hatası ile Android kullanıcıları sıklıkla karşılaşmaktadır. Bu hata ile karşılaşan kullanıcılar birçok farklı olumsuz geri bildirim sağlamakla beraber, birçok farklı sorun da yaşamaktadır. Hata ile karşılaşılmasının birçok farklı sebebi olabilmektedir. Ancak genel olarak alınan hataların Google uygulamalarından kaynaklı olduğu gözlemlenmektedir. Bu hatanın çözümü için şu adımlar izlenebilir;

Önbellek ve Verilerin Temizlenmesi

Google play hizmetleri durduruldu çözümü için en etkili seçeneklerden bir tanesi önbelleğin ve verilen temizlenmesidir. Bu işlem sonrada hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. İşlemi sağlamak için farklı programların kullanılması da mümkündür. Ancak doğrudan el ile de yapılabilir. Telefonun ayarlar menüsü açıldıktan sonra uygulamalar bölümüne gidilir. Ardından Google Play Store uygulaması bulunur. Uygulama seçildikten sonra açılan alanda durmaya zorla seçeneği tıklanır. Daha sonrasında ise verileri temizle seçeneği seçilir. Ön bellek sekmesinde de önbelleği temizle seçeneği seçildikten sonra işlem tamamlanır.

Google Play Güncellemelerini Kaldırmak

Sorunun bir diğer çözüm yöntemi ise güncellemelerin kaldırılmasıdır. Eğer önbellek ve verilerin silinmesi sorunu çözmede etkili olmadıysa bu adım denenmelidir. Yine ayarlar menüsünden uygulamalar seçeneğine ulaşılmalıdır. Uygulamalar alanındayken Google Play Store uygulaması bulunur ve üzerinde tıkanır. Arından açılan alanda yer alan “Güncellemeleri kaldır” ya da “Devre dışı bırak” seçeneği seçilir. Telefonun yeninden başlatılması sağlanır ve işlem tamamlanır.

Google Hesabını Silip Yeniden Eklemek

Google play hizmetleri durduruldu çözümü olarak görülen bir diğer adım ise hesabın silinerek yeninden eklenmesidir. Hesabı kaldırıp yeniden eklemek özellikle güncellemeler ile ortaya çıkan problemlerin yok edilmesine olanak tanımaktadır. Buy aşamada telefonun ayarlar menüsünden hesaplar seçeneği bulunmalıdır. Google bulunup mevcut hesap seçilmelidir. Telefonun modeline göre farklılık gösterebilse de sağ üst alanda yer alan üç noktalı kısma girilerek hesap silinebilir. Ardından telefonun yeninden başlatılması sağlanır. Telefon açıldıktan sonra daha önce kullanılmayan bir Google hesabını denemekte fayda vardır. Bu şekilde hızlı ve pratik bir çözüm geliştirilebilir.

Uygulamaların Etin Olduğundan Emin Olmak

Sonunun çözümü bazı durumlarda yanlışlıkla devre dışı bırakılan hizmetlerde saklanmaktadır. Yanlışlıkla Google hizmetlerini devre dışı bırakmak, hizmetler durduruldu gibi hataların alınmasına sebebiyet vermektedir. Bu aşamada; Telefon uçak moduna alınarak, ayarlar menüsü açılır. Ardından uygulamalar sekmesine girilir. Tüm uygulamalar kısmana gelindiği zaman liste içerisinde devre dışı kalan Google hizmetleri tekrar etkinleştirilmelidir. Telefon yeninden başlatıldığında sorun çözülmektedir.

ETİKETLER: , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.