Twitter Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

Twitter Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?
21 Ekim 2021 10:48 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:28

Twitter hesap gizleme, sosyal medya üzerindeki eylemlerini yalnızca belirledikleri kişilerin görüntülemesini tercih eden kullanıcıların gerçekleştirmiş olduğu bir işlemdir. Hesap içerisindeki eylemlerin yalnızca takipçiler tarafından görüntülenebilmesine olanak sağlamaktadır. Böylelikle hesabının gizliliği korunmaktadır.

Twitter, bilindiği üzere dünyanın en fazla etkileşim alan sosyal ağlarının başında gelmektedir. Çok fazla kullanıcıya hitap ediyor olması sebebiyle kullanıcıların gizlilik tercihlerinde değişiklikler yapmasına sebep olmaktadır. Bazı kullanıcılar hesabının gizlilik tercihine herkesin görüntüleyebileceği biçimde oluştururken, bazı kullanıcılar yalnızca takipçilerin görüntüleyebileceği biçimde oluşturmaktadır. Yalnızca takipçiler tarafından görüntülenebiliyor olması, hesabın kullanımı esnasındaki özgürlük alanlarını genişletmektedir. İstenmeyen kişilerin hesap içerisindeki eylemleri görüntülemesinin önüne geçmektedir. Bu gibi sebeplerden ötürü de Twitter hesap gizleme işlemi sıklıkla uygulanmakta ve sağlamış olduğu özgürlükten yararlanılmaktadır.

 

Twitter Hesap Gizleme Nasıl Yapılır? – Mobil Uygulama

Twitter çok geniş bir kitleye hitap eden bir sosyal ağ olması sebebiyle tüm kullanıcıların sorunsuz kullanım sağlaması için farklı cihazlara yönelik olarak kullanım seçenekleri sunulmaktadır. Bilgisayar üzerinden kullanım gerçekleştiren kullanıcılar için web sürüm yeterli olurken, mobil cihaz üzerinden kullanım gerçekleştiren kullanıcılar için web sürüm yeterli gelmemekte ve bir mobil uygulama gereksinimi doğmaktadır. Bu gereksinimi gidermek açısından Twitter mobil uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama sayesinde birçok işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Kolaylıkla gerçekleştirilen işlemler arasında Twitter hesap gizleme de yer almaktadır. Kısa bir anlatım yardımıyla bu işlem aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleşmektedir.

 • Cep telefonunuzdan Twitter uygulamasını açınız.
 • Uygulamanızın güncel sürümde olduğundan emin olduktan sonra hesabınıza giriniz.
 • Giriş yaptığınız hesabın sol kısmında bulunan profil fotoğrafınıza tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra ekrana gelen seçenek listesi arasından “Ayarlar ve gizlilik” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Devamında ise “Gizlilik ve güvenlik” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Sonrasında ise en üst kısımda bulunan “Tweetlerini korumaya al” seçeneğini aktif duruma getiriniz.

Seçeneği aktif duruma getirdikten sonra hesabınız yalnızca takipçileriniz tarafından görüntülenebilir hale gelecektir. Hesap içerisindeki eylemlerinizi görüntülemek isteyen kullanıcıların size takip isteği atması gerekecektir. Takip isteğini kabul etmemeniz durumunda eylemlerinizi görüntülemeleri mümkün olmayacaktır. Böylelikle eylemlerinizi görüntüleyen kişileri belirleme imkânınız doğacaktır.

 

Twitter Hesap Gizleme Nasıl Yapılır? – Web Sürümü

Kullanılan hesabın gizlilik tercihlerinin belirlenmesi hususunda yapılacak olan işlem tıpkı mobil uygulamada olduğu gibi web sürümde de gerçekleştirilebilmektedir. Fakat görünüm farklılıkları olduğu için uygulanacak adımlar arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar da göz önünde bulundurularak anlatılacak olursa, Twitter hesap gizleme işlemi aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleşmektedir.

 • İnternet tarayıcınız aracılığıyla Twitter ağının web sürümüne giriniz.
 • Hesabınıza giriş yapınız.
 • Giriş işleminin ardından görüntülenen ana sayfanın sol kısmındaki “Daha fazla” seçeneğine tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra sol kısımda beliren seçenek listesi arasından “Ayarlar ve gizlilik” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Devamında ise “Gizlilik ve güvenlik” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Ekranın sağ kısmında beliren seçenekler arasından “Hedef kitle ve etiketleme” isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Sonrasında “Tweetlerini korumaya al” seçeneğinin yanındaki kutucuğa tıklayınız.
 • Ekrana gelen uyarı metnini “Korumaya al” butonuna tıklayarak cevaplayınız.

Uyarı metnini cevapladıktan sonra hesabınız yalnızca takipçileriniz tarafından görüntülenebilir hale gelecektir. Böylelikle herkese açık bir hesabın tweetine verdiğiniz yanıt dâhil her türlü eyleminiz gizlenecektir. Takipçiniz olmayan kişiler verdiğiniz bu tarz yanıtları göremeyecektir.

Çeşitli sebeplerden ötürü Twitter hesap gizleme işlemini geri almak isteyen kullanıcılar olabilecektir. Bu kullanıcıların belirtilen adımları tekrar uygulayarak “Tweetlerini korumaya al” seçeneğine devre dışı bırakması yeterli olacaktır. Bu sayede hesap herkese açık konuma gelecek ve takip etmeyen kişiler de dâhil olmak üzere herkes tarafından görüntülenebilecektir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.