İnstagram Rehberdeki Kişileri Bulma Nasıl Yapılır?

İnstagram Rehberdeki Kişileri Bulma Nasıl Yapılır?
12 Aralık 2020 14:34 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:20

İnstagram rehberdeki kişileri bulma, pek fazla kullanıcı tarafından bilinmeyen fakat bilinmesi durumunda çok işe yarayacak bir özelliktir. İnstagram, içerisinde barındırdığı özelliklerin birçoğunu çeşitli duyurularla tanıtırken, tanıtmadığı fakat çok fazla işe yarayacak özellikler de bulunmaktadır. Bu özelliklerin varlığından pek çok kullanıcı haberdar değilken, platformun ayarlar menülerini sıkça kurcalayan ve inceleyen kullanıcılar haberdardır.

Bilindiği üzere tüm platformlar, kullanıcılar arasındaki bağlantıyı sağlayabilmek için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Sıklıkla tercih edilen yöntem olarak ise rehber senkronizasyonu dikkat çekmektedir. Platform ile rehberde bulunan numaralar arasında yapılan senkronizasyon sayesinde platformu kullanan ortak kullanıcılar eşleşmekte ve oradan da iletişimlerini sürdürmektedir. Yapılan rehber senkronizasyonu işlemi ise beraberinde yararlanılabilecek ek özellikleri de doğurmaktadır. Bu özellikler içerisinde ise İnstagram rehberdeki kişileri bulma ön plana çıkmaktadır.

 

İnstagram Rehber Senkronizasyonu Nasıl Yapılır?

İnstagram rehberdeki kişileri bulma özelliği temelde rehber senkronizasyonu sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple öncelikli olarak rehber senkronizasyonunun nasıl yapıldığı bilinmelidir. Oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirilebilen senkronizasyon işlemi mobil uygulama üzerinden gerçekleşebilmektedir. İnternet sitesi üzerinden herhangi bir rehber ile bağlantı kurulamadığı için senkronizasyon yapılabilmesi de mümkün değildir. İnstagram mobil uygulaması üzerinden rehber senkronizasyonunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • İnstagram mobil uygulamasını açınız.
 • Profil sayfanıza giriniz.
 • Üç çizgi biçiminde yer alan menü simgesine tıklayınız.
 • Alt kısımdaki “Ayarlar” butonuna tıklayınız.
 • Ardından “Hesap” butonuna tıklayınız.
 • Açılan pencerede yer alan “Rehber Senkronizasyonu” seçeneğine tıklayınız.
 • “Rehberini Bağla” seçeneğini aktif duruma getiriniz.

Belirtilen adımların uygulanması sonucunda telefonunuzun rehber kısmında yer alan numaralar İnstagram hesabınıza eklenecektir. Bu numaralar içerisinde İnstagram kullananlar varsa takip etmeniz adına “Senin için önerilenler” isimli bölümde sıklıkla karşınıza çıkacaktır.

 

İnstagram Rehberdeki Kişileri Bulma Nasıl Yapılır?

İnstagram kullanımları esnasında tanıdıklarla daha kolay iletişim sağlayabilmek amacıyla gerçekleştirilen rehber senkronizasyonu, platform tarafından içerisinde barındırılan numaraların depolanmasına sebep olmaktadır. Depolanan numaraların ise hesap sahibi tarafından görüntülenebilmesine imkân sağlanmaktadır. Depolanan numaran yalnızca internet sitesi üzerinden görüntülenebilmektedir. Mobil cihaz ile bağlantı sağlayan kişilerin uygulama yerine internet tarayıcılarını kullanarak İnstagram’a erişim sağlamaları gerekmektedir. İnstagram rehberdeki kişileri bulma işlemi için yapılması gerekenler şunlardır:

 • İnstagram internet sitesine giriniz.
 • Sayfanın sağ üst kısmında yer alan profil fotoğrafına tıklayınız.
 • Ardından açılan menü içerisinden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfanın sol kısmında yer alan “Kişileri Yönet” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfada senkronize edilen kişiler listesi yer alacaktır.
 • Listeden rehberinizi görüntüleyebilir. Listenin silinmesi için ise “Tümünü Sil” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

Senkronizasyonlar sonucunda rehber sürekli olarak yenilenecektir. Senkronizasyonun tam olarak hangi kriterlere göre gerçekleştirildiği bilinmemekle birlikte, rehberde silinmiş olan bazı numaralar da bu listede görüntülenebilecektir. Liste içerisinde yer alan numaraların silinmesi durumunda ise bir sonraki senkronizasyon işlemine kadar herhangi bir numara listelenmeyecektir. Fakat rehber senkronizasyonunun iptal edilmemesi durumunda bir sonraki senkronizasyon işleminde yeniden numaralar bu listeye eklenecektir.

İnstagram Rehber Senkronizasyonu Nasıl İptal Edilir?

Özellikle ortak kullanımlı İnstagram hesaplarında rehber senkronizasyonu önemli bir sorun teşkil etmektedir. Cep telefonu üzerinden aktif duruma getiren rehber senkronizasyonu, kullanıcıların kişisel bilgileri olarak nitelendirilebilecek olan numaralar listesinin diğer kullanıcı tarafından da görüntülenmesine sebep olmaktadır. Bu doğrultuda bakıldığında iptal edilmesi son derece önemlidir. İptal işlemi oldukça basit bir şekilde gerçekleşmektedir.

 • İnstagram uygulamasını açınız.
 • Profil sayfanıza, ardından ise üç çizgi simgesini kullanarak menü bölümüne giriniz.
 • Ardından “Ayarlar” seçeneğine, daha sonra ise “Hesap” seçeneğine tıklayınız.
 • Burada yer alan “Rehber Senkronizasyonu” seçeneğine tıklayınız.
 • Aktif durumda olan “Rehberini Bağla” seçeneğini kapatınız.
 • Açılan uyarı metninden ise “Bağlantıyı Kes” seçeneğini tıklayınız.

 

Belirtilen tüm adımların ardından İnstagram rehberdeki kişileri bulma özelliğinin ortaya çıkmasına sebep olan rehber senkronizasyonu kapatılacaktır. Bu işlemin sayesinde işe kişisel numaraların yer aldığı rehberin diğer kullanıcılar tarafından da görüntülenmesinin önüne geçilecektir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.