Google News Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? (Detaylı Rehber)

Google News Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? (Detaylı Rehber)
29 Kasım 2020 16:50 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:47

Google News nedir ve nasıl başvurulur web sitesi sahipleri için ilgi çeken bir konudur. Google News başvurusu nasıl yapılır ve nedir sorularının cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Google News Türkiye’de bilinen adıyla Google Haberler adından da anlaşıla bileceği üzere haber kaynaklarını bir araya getirmek için kurulmuş olan bir haber platformu olmaktadır. Diğer web sitelerinden ayıran en büyük özelliği ise kaliteli ve seçkin haberleri okuyuculara iletmesidir. Google News dünyanın her yerinden ve her türlü haber değeri taşıyan başlığı kapsayabilmektedir.

Google News Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Haber kaynaklı sıradan bir web sitesinin içerikleri ve ziyaret edilebilirliği Google bünyesindeki bir siteye göre çok daha az etkileşim sağlayacaktır. Diğer web sitelerinin önüne geçmek ve rekabetten kurtulmak için Google News kullanıcılarına büyük avantaj sağlamaktadır. Google kendi bünyesindeki uygulama ve web sitelerini daha ön planda tutmaktadır. Google News’in sağlamış olduğu avantajlardan kısaca bahsedecek olursak şu şekilde sıralanabilir.

 • Google da aratılanlarda üst sıralara çıkabilmek için makalelerin SEO uyumlu olması gerekmektedir. Google News e kayıt olunduğunda üst sıralara çıkabilmek için SEO çalışması yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 • Google News içeriklerinizi doğrudan okuyucuya aktarımını sağlayacaktır.
 • Google News de kaydınız bulunduğunda çok daha fazla kitlelere erişebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizin ve okuyucularınız artacağı için ajans ve kurumlardan iş teklifi alma olasılığınız yüksek oranlarda artış sağlayacaktır.

Google News’in Önemi nedir?

Haberler günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan bilgilendirme araçlarıdır. Bu araçlara ulaşabilmek teknolojin gelişmesiyle birlikte çok kolay bir hal aldı. Gazete ve dergilerin kullanımında çok fazla ağaç kullanıldığı için doğa çok büyük zararlar görebilmektedir. Kâğıt kullanımını azaltmak için teknolojiden yararlanılabilir.

Cep telefonları, bilgisayarlar ile erişe bildiğimiz Google News aracılığıyla Güvenilir ve hızlı bir şekilde en güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Güncel haberler dahilinde geçtiğimiz zamanlarda yayınlanan haberlere erişebilmektesiniz.

Google News İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Web sitenizin Google Haberler platformu bünyesine alınabilmesi için yaptığınız başvurunun onaylanabilmesi için bazı yönergeler bulunmaktadır. Bu yönergeleri uygulayarak başvurunuzun onay süresinin kısalmasını sağlayabilirsiniz.  Bu yönergeler şu şekilde açıklanabilirler.

 • Google Haberler platformunda ki sitelerde genel olarak güncel haberler ya da bu haberlere dair veri analizleri bulunabilmektedirler.
 • Web sitenizde haber değeri taşımayan ev ve iş ilanları, tavsiye köşeleri gibi öneriler sunan içerikler paylaşılmamalıdır.
 • Özgün içerikler paylaşın ve de paylaştığınız içeriklerinizde tarihin ve de yazarın ad, soy adının belirtilmiş olmasına özen göstermelisiniz.
 • Web sitenizde yayınlamış olduğunuz reklamlar haberlerin önüne geçmemelidir.
 • Her kitleye hitap edebilecek şeffaf haberler yazarak daha geniş kitlelere ulaşmanız mümkün olabilir.
 • Web sitenizin ziyaret sayıları Google News aracılığıyla daha da artacağı için Google Adsense gelirlerinizde ciddi artışlar görülebilir.

 

 

Google News Kayıt Öncesi Yapılması Gerekenler

Google News ( Google Haberler) kayıt işlemine başlamadan önce sitemizi news kayıt işlemine hazır haline getirmemiz gerekiyor. Google News için sadece haber siteniz olması gerekmiyor.  Kişisel Blog, Sağlık , Teknoloji ve haber içerikli sitelerinizi  ( illegal siteler hariç )  Google News’e kabul ettirebilirsiniz. Biz yazımıza haber sitesi üzerinden anlatacağız.

Sitenizin alt yapısı WordPress veya özel scriptler olabilir. En çok kullanılan alt yapı WordPress olduğu için Google News kaydı nasıl anlatılır yazımıza WordPress üzerinden anlatıma devam edeceğiz.

 1.  Haber sitemizi WordPress alt yapısı ile kuruyoruz.
 2.  Kalıcı bağlantı ayarlarımızı Google News‘in istediği şekilde düzenlememiz gerekiyor. Bunun için WordPress Admin panel / Ayarlar / Kalıcı Bağlantılar bölümüne gelin.  Karşınıza çıkan sayfada özel yapıyı işaretleyin.
  Site adresinizin karşısındaki kutucuğa “/%postname%-%post_id%” bunu yazın.  Urlnizin sonuna id eklenmiş olacaktır ve tüm yazılarınız benzersiz bir url yapısı kazandırıyoruz.
  Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarı

  WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarı

   

 3. Google News için gerekli sitemap dosyalarını ayarlayalım.  WordPress için Google News Sitemap  eklentisi mevcuttur.  Eklentiyi sitemize kurup etkinleştirdikten sonra aşağıdaki görseldeki gibi sitemapları aktifleştirin.
  sitemap ayarlari
 4. Google News sitemap dosyalarınızı hazırladıktan sonra Google Webmaster Tools‘a sitemap dosyalarnızı ekleyin.
  sitemap gonderme
 5. Sitenizde olması gereken sayfalar
  Künye Sayfası oluşturun. Örnek için tıklayınız. https://www.btnet.com.tr/kunye
  Yayın İlkelerimiz Sayfası oluşturun. Örnek için tıklayınız. https://www.btnet.com.tr/yayin-ilkelerimiz
  Gizlilik  Politikası Sayfası oluşturun. Örnek için tıklayınız. https://www.btnet.com.tr/gizlilik-politikasi
  Hakkımızda ve iletişim Sayfalarını oluşturun.
 6. Sitenizin Sosyal Medya hesaplarını oluşturun ve sitenize ekleyin.
 7. Sitenize  içerik girin. Boş kategoriler olmasın her kategorinin altında mutlaka içerikler bulunsun. . Önemli olan güncel olmanızdır. Her gün düzenli olarak içerik girmeye devam edin.

 

Google News  Başvuru Yapmak ( Google Haberlere Site Ekleme )

 1. https://publishercenter.google.com/ adresine giriş yapın.
 2. Karşınıza çıkan sayfada Yayın Ekleme butonuna basın ve yayın adınızı yazarak Kaydet‘e tıklayın.
  news kaydi alma 1
 3. Detaylı başvuru formu ile karşılaşacaksınız. Bunları aşama aşama doğru bir şekilde dolduralım. İlk önce Genel bölümü dolduruyoruz.

  news basvuru 1
  news basvuru 2
  news basvuru 3
 4. İçerik Bölümünü dolduruyoruz.
  Bölümler kısmında yeni bölüm / Feed’ler’e tıklayıp görseldeki gibi sitenizin feed adresini ekliyorsunuz.
  news basvuru 4
  news basvuru 5
  Not: Url sahipliğini doğrulamak için Google Webmaster Tools’a siteniz ekli olması gerekiyor.
 5. Resim bölümünü dolduruyoruz.
  Önerilen ölçülerde sitenizin logosunu eklemeniz gerekiyor.
  news basvuru 6Kare logoyu ekledikten sonra sizden İçeriğinizle birlikte gösterilebilecek dikdörtgen logo eklemenizi isteyecek.

  news basvuru 7
 6. Reklamlar bölümünde şuan için işlem yapmanıza gerek yok. Bir sonraki bölümden devam edebilirsiniz.
 7. En son İncele ve Yayınla  bölümünde geldiğinizde sağ tarafta ön izleme alanı var. Oradan akışı yenile dediğinizde feed’e bağlanıp içerikleriniz örnek olarak gösterilecektir. Her hangi bir eksik ile karşılaşırsanız “Yayınınızı Google Haberler uygulamasına göndermeden önce inceleyip sorunları giderin.” uyarı verecektir. Başvuru formunda geri gelip eksiklikleri gidebilirsiniz.
 8. Tüm işlemleri yaptıktan sonra Yayınla diyorsunuz ve siteniz incelemeye alınıyor.  Başvuru sırasında herhangi bir eksiklik yoksa genelde  3 – 4 gün içinde onay almış oluyorsunuz. Bu süre uzayabilir veya kısalabilir.
 9. Onay aldığınızda https://publishercenter.google.com/ sayfasında CANLI  yazacaktır.

 

Sitemizi Google News Kaydını gerçekleştirdik. Peki neler değişti. Şuan için tek değişen şey index alma hızınız olacaktır. Yazılarınız çok hızlı bir şekilde index almaya başlıyor.  Google arama sonuçlarındaki Haberler sekmesinde sadece site adınız şeklide arattığınızda hiç bir sonuç çıkmayacaktır.  Yeni kayıt yapılan siteler Google Haberler sekmesinde çıkmıyor. İleride sitenizin kalitesi ve otoritesi arttığında Haberler sekmesine girme şansınızda artacaktır.

Çok uzun bir anlatım olduğu için mutlaka gözden kaçırdığım şeyler ve yazım yanlışlarım olabilir. Bu konuda affınıza sığınıyorum.

İçeriğimi beğendiyseniz veya başvuru aşamasında herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


 1. Mustafa Sedat Koç dedi ki:

  News başvurusu yapmak için mükemmel bir anlatım olmuş sayenizde başvurumu yaptım teşekkür ederim

 2. Serhat Akın dedi ki:

  👍

 3. serdar dedi ki:

  Kalıcı bağlantılardaki yazıya ekleme yapmak link yapısını bozacaktır diye düşünüyorum hocam ve aramalardan gelenler için sorun olmaz mı?