WhatsApp Bir Kez Görüntüle Özelliği Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Bir Kez Görüntüle Özelliği Nasıl Kullanılır?
31 Ekim 2021 11:56 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:46

WhatsApp bir kez görüntüle, yakın zamanda hizmete sunulmuştur. Kullanıcılar arasındaki fotoğraf veya video gönderimlerine görüntüleme sınırı getirmektedir. Gönderen kullanıcı tarafından özelliğin aktif edilmesi durumunda gönderilen fotoğraf veya video yalnızca bir kez görüntülenebilmektedir.

WhatsApp, dijital dünyanın en fazla kullanılan uygulamalarının başında gelmektedir. Kullanıcılar tüm iletişimlerini bu uygulama üzerinden gerçekleştirmektedir. Uygulamanın böylesine popüler bir hale gelmesinde en önemli etken şüphesiz ki sunulan özelliklerin çeşitliliğidir. Özelliklerin çeşitliliğinin yüksek olması, kullanıcıların ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında önemli rol oynamaktadır. Bu çeşitliliğin artışına sebep olan ve yakın bir zamanda hizmete sunulan WhatsApp bir kez görüntüle özelliği de birçok kullanıcının ihtiyaç duyduğu ve talep ettiği bir özelliktir.

 

WhatsApp Bir Kez Görüntüle Özelliği Nasıl Kullanılır?

WhatsApp uygulaması üzerinde hizmete sunulan WhatsApp bir kez görüntüle özelliği, isminden de anlaşılabileceği gibi görsel içeriklerin yalnızca bir kez görüntülenebilmesine izin vermektedir. Sohbet esnasında, görsel içeriği gönderen kullanıcının tercihine bağlı olarak bu özellik devreye girmektedir. Ve gönderilen görsel içerik, bir kez görüntülendikten sonra kaybolmaktadır. Görsel içeriği gönderen kişi de görüntüleyememektedir. Böylelikle sohbetin gizliliği konusunda önemli bir seçenek sunmaktadır.

Kimi kullanıcılar, sohbet esnasında göndermiş olduğu mesajların veya görsel içeriklerin belirli bir süre veya aşama sonrasında silinmesini, karşıdaki kişinin sohbetinde kalmamasını tercih etmektedir. Kullanıcılar bu şekilde kendilerini daha güvenli ve rahat hissetmektedir. Kullanıcıların bu yöndeki isteği sebebiyle geliştirilen WhatsApp bir kez görüntüle özelliği aşağıda belirtilen adımların izlenmesi durumunda kullanılabilmektedir.

  • Hizmete yeni sunulan bir özellik olması sebebiyle WhatsApp uygulamasının güncellenmesi gerekmektedir. WhatsApp uygulamanızı Google Play Store veya App Store üzerinden güncelleyiniz.
  • Güncellemiş olduğunuz WhatsApp uygulamasını açarak, herhangi bir kişinin sohbet penceresine giriniz.
  • Sohbet penceresinin en alt kısmında bulunan kamera simgesini veya yan tarafındaki ataç simgesini kullanarak bir fotoğraf veya video belirleyiniz.
  • Fotoğraf veya video belirlendikten sonra basit düzenlemeler yapabileceğiniz bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin en alt kısmında “Başlık ekleyin…” ifadesinin yanında “1” simgesi yer almaktadır. Bu simgeye tıklayınız.
  • Simgeye tıkladıktan sonra “Fotoğraf/Video bir kez görüntülenecek şekilde ayarlandı” şeklinde bir bilgilendirme mesajı gelecektir.
  • Bilgilendirme mesajının gelmesinin ardından “1” simgesi, yeşil renkli olarak görüntülenecektir. Bu, WhatsApp bir kez görüntüle özelliğinin aktif olduğunu ifade etmektedir.
  • Bu şekilde görüntüledikten sonra sağ taraftaki gönder butonuna tıklayınız.

 

Özelliğin kullanılması durumunda gönderilen fotoğraf veya video, gönderen kullanıcı tarafından görüntülenemeyecektir. Yalnızca, bu özellik kullanılarak bir görsel içeriğinin gönderildiği anlaşılabilecektir. Görsel içeriğinin görüntülenmesi için üst üste tıklamalar yapılması durumunda ise “Sus” işareti yapan bir emoji görüntülenecektir.

Görsel içeriğin yer aldığı mesajı alan kullanıcı ise içeriği sohbete geri dönmemek şartıyla dilediği kadar görüntüleyebilecektir. Fakat sohbet penceresine geri döndüğü anda görsel içerik kaybolacaktır. Ve bir daha görüntülenmesine müsaade edilmeyecektir. Bakıldığında özelliğin son derece işe yarar olduğu düşünülmektedir fakat etkisiz kaldığı bir husus da bulunmaktadır. Bu husus, ekran görüntüsü alınmasıdır. Görsel içeriğin yer aldığı mesajı alan kullanıcı rahatlıkla ekran görüntüsü alabilmekte ve bu işlem sebebiyle mesajı gönderen kullanıcıya herhangi bir bildirim gitmemektedir. Bu durum, özelliğin işlevini yitirmesine ve başarısız olmasına sebep olmaktadır. WhatsApp bir kez görüntüle özelliği yakın bir zamanda hizmete sunulduğu için bu tarz hataları mazur görmek, düzeltilmesini beklemek de gerekmektedir. Fakat özelliğin temel işlevini en bilinen yöntem sebebiyle yerine getirememesi büyük bir hata olarak karşımıza çıkmaktadır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.