Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?
11 Haziran 2023 08:27 | Son Güncellenme: 11 Haziran 2023 10:37

Bilgisayar ve internet teknolojisi ile haşir neşir olanlar başta olsa da herkesin zamanla ihtiyaç duyabileceği fotoğraf boyutu küçültme nasıl yapılır, fotoğraf boyutu küçültmek için siteler nelerdir? Gibi bu manada cevap aradığınız soruları sizler için yanıtladık. Ücretsiz bir şekilde ve kolaylıkla fotoğraf MB küçültme yapabileceğiniz yöntemler ve kullanabileceğiniz platformlar aşağıda yer alıyor.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Web sitesi sahipleri daha az alan harcamak için daha küçük boyutlu fotoğraflara ihtiyaç duyarlar. Ancak onlardan daha çok, e-posta ile veya mesajlaşma uygulamaları üzerinden fotoğraf göndermek isteyenler için de boyut küçültme kaçınılmaz olabilir.

Kullanılacak alan ne olursa olsun aşağıdaki yöntemlerle fotoğraf MB küçültme işlemi yapabilirsiniz. Fotoğrafların boyutunu küçültmek için birçok program bulunsa da bunlar cihazınızda yer kaplayacaktır. Bu yüzden programların sadece isimlerini verip, programsız fotoğraf küçültme işlemleri yapacağınız siteler hakkında detay vereceğiz.

En çok tercih edilen fotoğraf küçültme programları şunlardır;

 • Fotosizer
 • ReMage Image Resizer
 • Easy Photo Resize
 • Caesium
 • Light Image Resizer

Telefondan işlem yapabileceğiniz fotoğraf boyutu küçültme uygulamaları ise şunlardır;

 • Resize Me
 • Image Size
 • ShortPixel Photo Optimizer
 • Photo Tools: Compress
 • Photo Compress 2.00
 • Photo & Picture Resizer

Çevrimiçi ortamlarda herhangi bir program kullanmadan fotoğrafları küçültmek için kullanacağınız web siteleri bulunuyor. Bu sayede program indirerek cihazınızın depolama alanını zorlamadan bu online yerleri kolaylıkla kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ezgif

WebP gibi yeni nesil fotoğraf formatı da dahil olmak üzere JPG ve PNG tarzındaki en popüler fotoğraf formatlarının boyutlarını küçültebilirsiniz. İlk yapmanız gereken web sitesine girdikten sonra görseli yüklemek ve “Optimize” kısmında ayarlamalar yapmaktır. Ardından “Optimize Image” butonuna tıklayıp, boyut küçültmeyi saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

Compressor io

WebP, GIF, SVG, PNG ve JPEG formatlarını destekleyen online fotoğraf boyutu küçültme siteleri arasında bulunuyor. Farklı ayarlamalara imkân veren site, çok yüksek boyutlardan yarı yarıya tasarruf etmeye imkân tanıyor.

Kraken io

Expert, Lossless ve Lossy seçenekleriyle çeşitli işlemler yapabiliyorsunuz. Fotoğraf kalitesi düşmeden kolaylıkla sıkıştırma işlemi yapabilir ve MB alanını düşürebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafınızı yeniden boyutlandırma ve ZIP formatında yükleme özellikleri de bulunuyor.

TinyPNG

Aslında bu işlemleri yapabileceğiniz birçok site bulunuyor. Bunlardan en popüler olanlardan biri ise dünyada bir hayli popüler olmuş TinyPNG’dir. Online olarak MB küçültme dışında, fotoğraflarınız üzerinde farklı ayarlamaları rahatça yapabilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.