istenmeyen SMS’lere ve Aramalara Son: Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Kullanıma Açıldı!

istenmeyen SMS’lere ve Aramalara Son: Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Kullanıma Açıldı!
7 Ocak 2021 16:06 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:01

Ticaret Bakanlığı, resmi web sitesinden oldukça önemli bir paylaşıma imza attı. Bu yazıya göre bundan sonra istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalarla ilgili tüm rahatsızlıkları giderecek olan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’nin (İYS) hayata geçildiğini belirtti. Yeni bu sistem sayesinde tüm ticari elektronik ileti onayları tek bir noktada tutulacak ve yönetilecek. Kullanıcıdan istek geldiği takdirde onay kaldırılacak.

Bu sistemin temel amacı, tüm ticari elektronik ileti onayları tek bir noktadan kullanıcılara gitmeden önce önüne geçilmesi ve istenmeyen mesaj sorununu en aza indirmek. Vatandaşlar  iys.org.tr sitesine giriş yaparak onay vermiş olduğu tüm ticari elektronik ileti onaylarını görebilir ve dilediklerinin onayını kaldırabilir.

 

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Sayesinde İstenmeyen SMS’ler, Aramalar Tek Bir Yerden Reddedilebilecek!

Bakanlık yapmış olduğu açıklamada, 150 binin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için tanımış olduğu zamanın dolduğunu ifade ederken; ayrıca şu ifadelere yer verdi.

“Vatandaşlarımızın istenmeyen SMS, e posta ve sesli aramalar  gibi konularda çok büyük rahatsızlıkları vardı. Bu sistem bu rahatsızlıkları gidermek için kuruldu. Söz konusu bu sistemimizde onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilerimize gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması hedeflenmiştir.”

Yeni gelen bu sistem ile kullanıcılar artık vermiş olduğu tüm izinlere erişebilecek ve istediklerini reddetme şansına sahip olacak. Gerçekten oldukça güzel bir sistemin olduğunu söyleyebiliriz.

Merhabalar ben Mert 21 yaşındayım. Bilgisayar Programcılığı okudum şuan bir şirkette front end uzmanı olarak görev almaktayım. Bunun yanı sıra teknolojiye oldukça meraklıyımdır ve 4 seneden beridir editörlük yapmaktayım.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.