Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?
23 Aralık 2020 16:45 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:54

Hes kodu nedir? sorusunun önemi corona ile birlikte daha da artmıştır. Bu yazımızda da hes kodu nedir ve nasıl alınır sorusuna cevapları sizler için vereceğiz.

Covid-19 virüsü ile birlikte hayatımıza giren ve Sağlık Bakanlığı tarafından alınan birçok önlemden birisi olan insanların yaşama haklarını güvende tutabilmek adına güvenilir bir şekilde seyahat edebilmemizi sağlayan bir kod ’dur.

Hes kodu tüm yurt içi ve yurt dışı seyahatlerin de alınması gereken bir kod olmakla beraber Hes kodu olmadan seyahat edilememektedir. Yapılan kontrol ve denetimlerde insanların hes kodu gibi önlemlere uyarak toplum sağlına dikkat ettikleri görülüyor.

Hayatımıza giren küresel salgında insan sağlığını tehdit eden bu hastalık döneminde alınan önlemlere çok dikkat edilmeli ve kendimizi mümkün olduğunca koruma altına almalıyız. Alınan önlemlere uyarak kendimizi en donanımlı şekilde izole ederek korunmalıyız.

Hes Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Hes kodunuzun seyahat sürenizin dönüş süresince devamlılığı gerekmektedir.
  • Her bir birey için kişisel Hes kodu gerekmektedir.
  • Covid-19 tanısı koyulan ve karantina durumunda olan insanların seyahat etmeleri kesinlikle yasaktır.
  • Hes kodu almak zorunludur hes kodu olmayan bireyler seyahat edemezler.

 

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodunu almak zorunlu olduğundan dolayı alması çok basit bir sistem olan hayat eve sığar adlı uygulama ya da hayat eve sığar adlı web sitesinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. hes kodu alma işlemleri şu şekildedir.

  • Hayat eve sığar uygulaması üzerinden “Hes kodu işlemleri “kısmına girilir.
  • Hes kodu oluştur butonuna tıklanır.
  • Hes kodu kullanım süresi belirlendikten sonra hes kodu oluştur butonu seçilir.

Hes kodu alma yöntemlerinden bir diğeri ise telefonlarımızdan sms kodu ile almaktır işlemler sırasıyla şu şekilde gerçekleşir.

  1. Kimlik numaranız, kimlik kartının ön yüzeyindeki seri numarasının son dört hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılır ve 2323’e sms olarak gönderilir böylelikle hes kodunuz sistem tarafından otomatik olarak sizlere iletilecektir.

Hes Kodu Geçerlilik Süresi

Hes kodunun geçerlilik süresi sizin belirlemiş olduğunuz seyahat süresine bağlı olmakla birlikte öncelik olarak sağlık durumunuza bağlıdır. Hes kodu kişinin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterip

Hastalık tanısı konulduğunda tekrardan alınması gereken bir koddur.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.