Kredi Notunu Yükseltme Yolları Nelerdir?

Kredi Notunu Yükseltme Yolları Nelerdir?
16 Ocak 2022 23:38 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:42

Kredi hayatın her anında belirli dönemlerde herkesin ihtiyacı olabilmektedir. Bankalar kredi vermeden önce kişilerin kredi notlarında değerlendirmeler yaparlar. Buna göre de adınıza kredi çıkıp çıkmayacağına karar verilir. Buna bağlı olarak da kişiler kredi notumu nasıl yükseltirim diye merak edebiliyorlar. Çünkü kredi notu ne kadar yüksek olursa, alabileceğiniz tutarda artabilmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notunuz oldukça düşük olabilir. Eğer bu oranı bilmiyorsanız bankalardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Uygulayabileceği bu 5 farklı yöntemle kredi notunuzu kesin olarak yükseltebilirsiniz. İşte kredi notumu nasıl yükseltirim diyenlere birkaç ufak detay;

  • Kullanılmayan Hesapları Kapatın: Kullanmadığınız banka hesaplarını kapatmakla işleme başlayabilirsiniz. Kapatılan hesaplar ortalama 1-2 ay içerisinde kredi notunuza yansıyacaktır.
  • Borçlarını Kapatın: Kredi notunu yükseltmek için yapabileceğiniz en etkili yol bankalara, telefon, elektrik su gibi devlet kurumlarına olan borçlarınızı kapatmaktır.
  • Kararlı Olun: Ödemeniz gereken borçları her zaman zamanında ödeyin, mümkünse bir gün dahi gecikme yapmayın. Bu sayede kısa süre içerisinde kredi notu yükseltme işleminizi yapabilirsiniz.
  • Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Yapmayın: Kredi notu yükseltme zamanında varsa daha önceki kredi ve kartların başvurusunu iptal edebilirsiniz. Notunuz gereken seviyeye ulaştıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi notunuzu yükseltmek için yaptığınız işlemler sonucunda, bir anda bir yükseliş beklemeniz yanlış olacaktır. Çünkü kredi notu yükseltme işlemi KKB (Kredi Kayıt Bürosu) bildirimlerinden sonra güncellenir. Ayın başından itibaren yaptığınız çalışmalar ve borçlarınızı ödemenize rağmen ay sonunda yine aynı notu görebilirsiniz. Bunun sebebi bankanın KKB üzerinde henüz bildirim yapmamış olmasıdır. Bildirim yapılması sonrasında güncel olan kredi notunuzu görebilirsiniz. Yenilenen kredi notunuzu öğrenmek için sabırlı olmalı ve düzenli olarak sorgulamalısınız. Ortalama 45 günde bir güncellenen kredi notları için, bir süre beklemeniz gerekebilir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.