Otomatik Onarıma Hazırlanıyor Hatası Çözümü

Otomatik Onarıma Hazırlanıyor Hatası Çözümü
2 Şubat 2021 12:19 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:37

Windows kullanıcılarının son dönemde yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi otomatik onarıma hazırlanıyor hatası olarak bilinmektedir. Bu hata bilgisayarın açılış ekranında ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak onarıma hazırlanıyor dense de bilgisayar hiçbir işlem yapmamakta ya da herhangi bir şekilde açılmamaktadır. Bu noktada herhangi bir tuş kombinasyonu ya da başka bir unsurda kullanılamadığından sorun çözülememektedir.

Uzun saatler beklense de bilgisayar bu ekranda takılı kalmaya devam etmekte ve hiçbir şekilde açılmamaktadır. Bilgisayarın açılması için birkaç farklı adım atılması gerekmektedir. Bu sayede bilgisayarın açılması sağlanabilir. Ancak özellikle yedek almak isteyenler ya da bilgisayarının içerisinde önemli dosyalar bulunduranlar için bilgisayarı açma yöntemleri bazı dosyalara zarar verebilmektedir. Peki, yedekler alınarak ya da dosyalar kurtarılarak otomatik onarıma hazırlanıyor hatası nasıl çözülür?

Otomatik Onarıma Hazırlanıyor Hatası Çözümü

Hata çözülmeden önce içerisindeki verilerin kurtarılması gerekmektedir. Öncelikli olarak harici bir sürücüye yeni bir Windows 10 iso dosyası kurulmalıdır. İso dosyası Windows’un kendi sitesinden indirildikten sonra kolaylıkla bir usb ye yazdırılabilir. Ancak usb boyutu mutlaka 4 gb üzerinde olmalıdır.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarın yeniden başlatılması sağlanmalıdır. BİOS ayarlarına girerek, bilgisayarın doğrudan hazırlanan sürücü üzerinden başlatılması sağlanır. Ardından tıpkı format işlemi gibi tek tek sayfalar açılmaya başlayacaktır. Klavye ve dil ayarları açıldıktan sonra ileri butonuna tıklanır. “Şimdi yükle” sayfasına gelindiğinde ise SHİFT + F10 tuş kombinasyonu ile CMD ekranı açılır. CMD ekranı açıldıktan sonra alana notepad yazarak ener tuşuna basılır. Açılan not defterinde dosya menüsü ve farklı kaydet seçenekleri takip edilir. Bu aşamada farklı bir usb takılarak veriler hangi disk içerisinde bulunuyorsa usb ye kopyalanır. Bu sayede veri kurtarma işlemi tamamlanır.

Ardından bilgisayarın yeniden başlatılması ve tekrar kurulum aşamasına girilmesi sağlanır. Bu aşamada yine klavye ve dil seçenekleri belirlendikten sonra bilgisayar “Şimdi yükle” seçeneği seçilerek sıfırlanabilir. Ya da alt kısımda yer alan gelişmiş seçenekler seçilerek, başlangıç onarma, sistem geri yükleme ya da komut istemi gibi işlemler gerçekleştirilerek bilgisayarın yeniden eskisi gibi çalışması sağlanabilir. Bu sayede otomatik onarıma hazırlanıyor hatası da çözüme ulaştırılır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.