Spotify Otomatik Kapatma Nasıl Kullanılır?

Spotify Otomatik Kapatma Nasıl Kullanılır?
12 Mart 2021 10:59 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:46

Spotify otomatik kapatma, dinlenmesi için açılmış olan müzik listelerinin dinleyicinin önceden belirlemiş olduğu süre sonunda otomatik olarak kapatılmasına yarayan özelliktir. Spotify, uzun yıllar farklı platformlar aracılığıyla müzik dinleme eylemini gerçekleştiren kullanıcılara yeni nesil bir hizmet sunmaktadır. Dünya genelinde yayınlanan birçok müziği bünyesine ekleyerek, dinleyicinin daha kolay ve pratik şekilde müzik dinleyebilmesini sağlamaktadır.

Teknolojide yaşanan değişim insan yaşamının da büyük ölçüde etkilenmesine, kalıplaşmış davranışların bile değişim yaşamasına sebep olmaktadır. Müzik dinleme konusunda uzun sürelerden beri gelen alışkanlıklar da bu bağlamda değişikliğe uğramaktadır. Çağın hızına ayak uyduran yeni nesil platformlar insanların yaşantısına girmekte ve birçok eylemin gerçekleştirilmesine fayda sağlamaktadır. Müzik dinleme konusunda giderek popüler bir platform haline dönüşen Spotify, değişim ve gelişimlerle sürekli olarak ilgilenmekte ve dinleyicilerinin eylemlerini kolaylaştırıcı nitelikte olacak olanları bünyesine eklemektedir. Platformun yeniliklere açık olması dinleyicileri mutlu eden bir husus olurken, platformun ilk aşamalarında geliştirilmiş olan özellikler de oldukça beğeni kazanmaktadır. Dinleyicilerin kullanımını kolaylaştıran Spotify otomatik kapatma özelliği ilk aşamada geliştirilen fakat etkinliğini hala sürdürmeyi başaran bir özelliktir.

 

Spotify Otomatik Kapatma Nasıl Kullanılır?

Müzik dinleyicileri dinlemiş oldukları müziğin etkisine kapılarak zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamamaktadır. İlk aşamada yalnızca bir iki müzik dinlerim amacıyla başlatılan müzik listeleri, dinleyicileri etkisi altına alabilmektedir. Böyle durumlarda ise dinleyiciler zamanın farkında olmadıkları için günlük yaşamdaki işlerine geç kalabilmektedir. Platformun geliştirmiş olduğu otomatik kapatma özelliği sayesinde dinleyici belirlemiş olduğu sürenin sonunda müziğin kapatılmasını tercih edebilmektedir. Böylelikle yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçilmektedir. Henüz platformda yeni olan, özellikler hakkında pek fazla bilgisi olmayan kullanıcıların bu Spotify otomatik kapatma özelliğini kullanabilmesi için yapması gereken basit işlem şu şekildedir:

  • Spotify mobil uygulamasından dinlemekte olduğunuz müziği açınız.
  • Müzik dinlediğiniz sayfanın sağ üst kısmında bulunan üç noktaya dokununuz.
  • Ekrana gelen seçeneklerin en altında “Otomatik kapatma” bulunmaktadır.
  • Otomatik kapatmaya dokunduktan sonra müziğin kapatılmasını istediğiniz süreyi belirleyiniz.

 

Spotify Otomatik Kapatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Dinleyiciler, müzik dinleme konusunda belirli bir süre sınırı koymak için otomatik kapatma özelliğini kullanmaktadır. İlk aşamada belirlenen süre sınırı mantıklı bir tercih gibi gelse de müziğin de etkisiyle bu süre sınırı kaldırılmak ve mümkün olabildiğince fazla müzik dinlemek istenmektedir. Bu durum özellikle uyumak isteyen dinleyiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uykunun gelmediği anlarda müzik dinleyerek vakit geçirmek isteyen dinleyiciler, uyuyamadıkları ve müziğin tadını alamadıkları anlarda müziğin daha da devam etmesini istemektedir. Böylelikle uykunun da gelebilmesi için bir gürültünün faydası olabileceğini düşünmektedir. Böyle durumlarda önceden aktif edilen Spotify otomatik kapatma özelliği devre dışı bırakılmaktadır. Özelliği devre dışı bırakmak için yapılması gereken basit işlem şu şekildedir:

  • Müzik dinlediğiniz sayfanın sağ üst kısmında bulunan üç noktaya dokununuz.
  • Görüntülediğiniz seçenekler arasından “Otomatik kapatma – 30 dk. kaldı” isimli seçeneğe dokununuz. (30 dk. temsili olarak verilmiştir.)
  • Dokunduktan sonra sunulan seçeneklerin en altında bulunan “Kronometreyi kapat” seçeneğine dokununuz.

 

Spotify otomatik kapatma özelliği birçok bakımdan önemli görevler üstlenmektedir. Dinleyici açısından zamanı ayarlamak adına tercih edilse de temelde ihtiyaç fazlası kullanımları engellemeye ve tasarruf sağlamaya öncülük etmektedir. Bir süre sınırı belirlendiğinde hem internet paketinden hem de telefonun şarjında tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Tasarrufa böyle bir katkısı olması sebebiyle de önemi artmaktadır.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.