İnstagram Çekilişlere Etiketlenmeyi Engelleme Nasıl Yapılır?

İnstagram Çekilişlere Etiketlenmeyi Engelleme Nasıl Yapılır?
9 Aralık 2020 10:54 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:54

İnstagram çekilişlere etiketlenmeyi engelleme, birçok İnstagram kullanıcısına rahat bir nefes aldıracaktır. Bilindiği üzere İnstagram üzerinde takipçi sayısını artırmaya yönelik olarak sürekli çekilişler gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen çekilişler sonucunda kullanıcılarına oldukça yüksek fiyatlı ürünler hediye edilmektedir. Gerçekleştirilen çekilişlerde hediye edilecek olan ürünlerin ücreti ise sponsorlar tarafından karşılanmaktadır.

Çekilişe sponsor olmak isteyen hesaplara, belli miktarlarda takipçi kazanacağının söz verilmektedir. Bu doğrultuda, çekiliş katılım şartlarına sponsor olan hesapların takip edilmesi şartı eklenmektedir. Sponsorlar aracılığıyla çekiliş yapan hesaplar bu yöntemi tercih etmektedir. Fakat bunun dışında kendi bütçesi ile çekiliş gerçekleştiren hesaplar da bulunmaktadır. Bu hesaplar kendi takipçi sayılarını artırmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda ise çekiliş katılım şartlarına yorumlarda arkadaş etiketlenmesi şartı eklenmektedir. Yorum kısmına etiketlenen kişiler, gelen bildirim sonucunda çekilişten haberdar olmaktadır. Böyle bir çekilişten faydalanmak isteyen kişiler ise hesabı takip etmekte ve başka kişileri etiketlemektedir. Bu şekilde çekilişe olan katılım artmakta ve bunun sonucunda da takipçi sayısı yükselmektedir. Bu tarz yöntemler kullanıldığında ise İnstagram çekilişlere etiketlenmeyi engelleme konusu üzerine ilgi artmaktadır.

İnstagram Çekilişlere Etiketlenmeyi Engelleme Nasıl Yapılır?

İnstagram çekilişlere etiketlenmeyi engelleme aslında bakıldığında farklı yöntemler kullanılarak göz ardı edilebilecektir. Kullanıcıların pek çoğunun tercih etmeyeceği biçimde yorumlardan gelen bildirimleri kapatma ile gerçekleşebilecektir. Bu sayede yorumlara etiketlenseniz bile bundan haberiniz olmayacaktır. Fakat kullanıcıların pek çoğunun öncelikli tercihi bu olmayacaktır. Öncelikli olarak yorumlar kısmında kullanıcı adının yer alması engellenmek istenecektir. Bunun için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Güncel olan İnstagram uygulamasına giriniz.
 • Sağ kısımdan profil sayfasını açınız.
 • Ayarlar seçeneğinin yer aldığı menü simgesine tıklayınız.
 • Açılan menüden “Ayarlar” bölümüne giriniz.
 • Sunulan seçeneklerden “Gizlilik” seçeneğine giriniz.
 • “Etkileşimler” başlığı altında yer alan “Bahsetmeler” seçeneğin giriniz.
 • “Şu kişiden bahsetmelere izin ver” isimli bölümü “Hiç Kimse” şeklinde değiştiriniz.

Uygulanan adımlar tüm kullanıcıların sizi yorumlar kısmında etiketlemesini engelleyecektir. Sürekli olarak çekilişlere etiketleyen fakat herhangi bir sebepten dolayı takipten çıkamadığınız bir kullanıcı mevcutsa, yalnızca bu kullanıcı için yorum engellemesi mümkün değildir. Yapılan işlem tüm kullanıcıları etkilemektedir. Tüm kullanıcıların engellenmesini istemiyorsanız bildirim gizleme yöntemini kullanmanız gerekecektir. Aynı zamanda bu işlem için bilinmesi gereken bir hususta, yalnızca mobil uygulama üzerinden gerçekleşebileceğidir. İnstagram internet sitesi üzerinde böyle bir düzenlemenin yapılabileceği menü yer almamaktadır.

 

İnstagram Çekilişlere Etiketlenmeyi Engelleme – Alternatif Yöntem

İnstagram çekilişlere etiketlenmeyi engelleme konusunda alternatif olarak kullanılabilecek bir yöntem daha mevcuttur. Bu yöntem pek fazla tercih edilmese de yaşanan soruna çözüm olabilmektedir. Herhangi bir gönderi altına gerçekleştirilen yorum sonrasında ilgili kişiye bildirim gitmektedir. Bu yöntem gelen bu bildirimleri kapatarak gerçekleşmektedir. Yalnızca yorumlar için gelen bildirimleri şu şekilde kapatabilirsiniz:

 • İnstagram uygulamasına giriniz.
 • Sağ kısımdan profil sayfasını açınız.
 • Ayarlar seçeneğinin yer aldığı menü simgesine tıklayınız.
 • Açılan menüden “Ayarlar” bölümüne giriniz.
 • Sunulan seçeneklerden “Bildirimler” seçeneğine giriniz.
 • “Anında İlet Bildirimleri” başlığı altında yer alan “Gönderiler, Hikâyeler ve Yorumlar” seçeneğine giriniz.
 • “Yorumlar” bölümünü “Kapalı” olarak değiştiriniz.
 • Yorum ile ilgili farklı bölümler de yer almaktadır. Yanlış bir seçeneği değiştirmeyiniz. Yalnızca “Yorumlar” yazan bölümü değiştiriniz.

Anlatılan adımların uygulanması İnstagram çekilişlere etiketlenmeyi engelleme konusunda önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Fakat yapılan değişiklikler sonucunda önemli konular ile ilgili etiketleme yapan takipçilerin görüntülenmesi mümkün olmayacaktır. Bu sebeple sıklıkla çekilişlere etiketleme gerçekleştiren kullanıcıların bu konuda uyarılması veya takipten çıkılması daha faydalı olacaktır. Uygun bir dille yapılan tüm uyarılar mutlaka olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.