Kredi Sicili İle Kredi Notu Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Sicili İle Kredi Notu Arasındaki Fark Nedir?
20 Nisan 2022 16:07 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:53

Kredi sicili ya da kredi notu sanki aynı şeyi ifade ediyormuş gibi yanlış bir algı kafalarda yer etmiş durumda. Oysa her iki kavram da farklı konuları içermektedir.

Kredi sicili kişinin bankalar ile başlayan ilişkisini genel itibari ile konu alan, yapılan tüm başvurulardan vazgeçilen kredilere kadar her noktayı içeren bir kavramdır. Kredi notu ise daha dar kapsamlı olup yalnızca ödeme düzenini içerir. Genel olarak kredi sicilini değiştirmek kişinin elinde değildir. Kredi sicili denilen kavram 5 yıllık bir süreç içerisinde yenilenme gösterir. Ayrıca kredi sicili kişinin genel olarak kredili ürünlere olan yaklaşımını gösterir.

Bankalar Neye Göre Kredi Verir?

Kredi sicili kişi icra takibi gibi çok ciddi bir sorun yaşamadıkça problem olmamaktadır. Eğer kanuni takip ve icra süreci yaşanmış ise bu durumda 5 yıllık sürecin beklenmesi şarttır. Eğer böyle bir durum yok ise bankaların ilgileneceği konu kredi notudur. Kredi notu aylık olarak yapılan ödemelerde dahi azalıp artabilen bir sistemdir. Kişinin kredi sicili pürüzlü olsa dahi son dönemlerde kredi notunda bir artış söz konusu ise kredi kullanma olasılığı da aynı oranda artacaktır. Kredi sicilini artırmak için herhangi bir müdahalede bulunulamaz. Ancak kredi notunu artırmak için yapılacak birkaç şey vardır.

Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi notunu artırmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Öncelikle dağınık borçların tek bir noktada birleştirilmesi kredi notunu artırmak için önemli bir adımdır. Ayrıca bunun için borç kapama kredilerinden de faydalanmak mümkündür. Ayrıca ATM ve kar kullanımına dikkat etmek, vadeli hesap açılışları yapmak, EFT ya da Havale gibi bankacılık işlemleri gerçekleştirmek de kredi notunu artıran diğer önemli faktörlerdendir.

Örneğin alışverişi nakit yapmak yerine banka kartı kullanmak bir alternatif olacaktır. Küçük tutarlarda nakit avanslar çekmek ve bunları gününde ödemek de yine artırıcı sebepler arasındadır. İhtiyaç olmasa dahi pratik kredili ürünlerden faydalanılabilir, ödemelerin düzenli yapıldığı ispat edilebilir. Bu konulara bir miktar dikkat ederek birkaç ay içerisinde kredi notunu artırmak mümkün olacaktır.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.