İnstagram Ziyaret Edilen Bağlantıları Görme Nasıl Kullanılır?

İnstagram Ziyaret Edilen Bağlantıları Görme Nasıl Kullanılır?
10 Aralık 2020 14:24 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:37

İnstagram Ziyaret Edilen Bağlantıları Görme

İnstagram ziyaret edilen web siteleri görme özelliği, bilindiği üzere İnstagram’ın kullanıcı memnuniyetini artırmaya yönelik olarak geliştirdiği bazı özelliklerden biridir. İnstagram çok fazla kullanıcıya sahip olan, kullanıcı kitlesini uzun saat dilimleri boyunca uygulama içerisinde tutmayı başarabilen bir platformdur. Uygulama içerisinde uzunca süreler boyunca zaman geçiren kullanıcılar sürekli olarak yenilikler görme isteğinde olmaktadır. İnstagram da bu düşünceyi göz önüne alarak geliştirmelerine devam etmektedir. Geliştirdiği özellikler kullanıcı odaklı olmaktadır.

Kullanıcıların diğer platformlar üzerinde fazlaca kullanıp beğendiği özelliklerin yanı sıra, kullanım esnasında önemli bir görev üstlenebileceği düşünülen özelliklerde geliştirilmektedir. Bakıldığında yeni geliştirilen İnstagram ziyaret edilen bağlantıları görme özelliği de bunlar arasında yer almaktadır. Özellikle uzunca süre uygulamayı kullanan kullanıcıların uygulama içerisinde bulunan hangi bağlantıları görüntülediği bu özellik sayesinde görülebilmektedir.

İnstagram Ziyaret Edilen Bağlantıları Görme Nedir?

İnstagram uygulamasında kullanılmak üzere geliştirilen tüm özellikler kullanıcı odaklı olup, kullanım deneyimini artırmaya yönelik olarak geliştirilmektedir. Uygulama içerisinde gerçekleştirilen birçok işlemin kontrolü farklı özelliklerle mümkün olabilirken, uygulama içerisinde tıklanan bağlantıların da kontrolü mümkündür. İnstagram ziyaret edilen bağlantıları görme olarak tanımlanabilecek özellik ile birlikte, İnstagram uygulaması kullanımı esnasında tıklanan ve görüntülenen tüm bağlantılar listelenmektedir. İnstagram bilindiği üzere pek fazla bağlantı paylaşımına imkân vermemektedir. Birçok sosyal medya platformunda paylaşımlar ve yorumlar aracılığıyla bağlantılar paylaşılabilirken, İnstagram’da yalnızca biyografi bölümüne bağlantı eklenebilmektedir. Biyografi bölümüne eklenen bağlantılar ise çoğunlukla kullanıcıların internet sitesi veya diğer sosyal medya platformlarını içermektedir. Burada yer alan bağlantıya tıklayarak ziyaret edilen sayfalar bu özellik aracılığıyla kontrol edilebilmektedir.

İnstagram Ziyaret Edilen Bağlantıları Görme Nasıl Kullanılır?

İnstagram ziyaret edilen bağlantıları görme özelliğinin kullanımı yalnızca uygulama üzerinden gerçekleşebilmektedir. Platformun internet sürümü için bu özelliğin kullanımı gerçekleşememektedir. Sıklıkla biyografi bölümünde yer alan bağlantıların tıklanması sonucunda gerçekleşen yönlendirme şu şekilde görüntülenebilmektedir.

 • Öncelikle İnstagram mobil uygulamasını açınız. Özellik yakın zamanda geliştirildiği için uygulamanın güncel olması gerekmektedir. Uygulamanın güncel olduğundan emin olunuz.
 • Sağ kısımdan profil fotoğrafınıza tıklayınız.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayarak menüyü açınız.
 • Ardından Hareketlerin isimli seçeneğe tıklayınız.
 • Açılan sayfanın “Bağlantılar” kısmına tıklayınız.
 • Açılan sayfadan ziyaret ettiğiniz bağlantıları görüntüleyebilirsiniz.

 

Görüntülemiş olduğunuz bağlantıların alt kısmında ne kadar süre önce ziyaret ettiğiniz yazmaktadır. Bağlantıların birçoğu görülebileceği üzere diğer sosyal medya platformlarına yönlendirme amacıyla kullanılmaktadır. Listede yer alan herhangi bir bağlantıya tıklayıp görüntüledikten sonra liste yeniden güncellenecektir. Tıklamış olduğunuz bağlantı en üst sıraya yükselecektir. Bu sayede özelliğin başarılı bir şekilde çalıştığını da doğrulamış olabilirsiniz.

İnstagram ziyaret edilen bağlantıları görme özelliği ile birlikte kayıt altına alınan bağlantıları aynı sayfa üzerinden temizlemeniz de mümkündür. Listede yer alan fakat başka kişilerin görmesinden endişe ettiğiniz bağlantıları “Ziyaret Ettiğin Bağlantılar” başlığının yanında yer alan “Geçmişi Gizle” seçeneğini kullanarak temizleyebilirsiniz.

İnstagram Ziyaret Edilen Bağlantıları Görme – Avantaj ve Dezavantajları

İnstagram ziyaret edilen bağlantıları görme özelliğinin her kullanıma göre değişkenlik göstermek üzere bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Özelliğin üretim amacına uygun olabilecek biçimde kullanılması avantajlar sağlayabilecekken, aksi bir düşüncede kullanmak dezavantajlar yaratabilecektir.

Avantaj olarak bakıldığında, geçmişte ziyaret edilen sayfaların yeniden görüntülenebilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede daha önce büyük beğeni ve ilgi ile ziyaret edilen sayfalar yeniden incelenebilecektir. O sayfalar içerisinde yer alan, daha sonra ihtiyaç duyulan bilgi ve içerikler elde edilebilecektir.

Dezavantaj olarak bakıldığında ise kullanıcının özel hayatı kapsamına girebilecek ziyaretleri ortaya çıkabilecektir. Kullanıcının yalnızca kişisel bilgisi dâhilinde ziyaret ettiği, özel olarak nitelendirilebilecek bazı bağlantılar gün yüzüne çıkabilmektedir. Bu durum birden fazla kullanıcıya sahip olan İnstagram hesaplarında büyük olumsuzluklara sebep olabilecektir. Birden fazla kullanımlar olarak bakıldığında sıklıkla görülen şey çiftlerin birlikte ortak hesap kullanmasıdır. Böyle bir durumda İnstagram ziyaret edilen bağlantıları görme, ilişkinin olumsuz etkilenmesine sebep olabilecektir.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


 1. Nisa Nur dedi ki:

  Hareketlerimde bağlantı geçmişini gizledim tekrar nasıl açabilirim?

  1. Melike dedi ki:

   Buldunuz mu acaba nasıl açılacağını? 🙂

  2. Gamze dedi ki:

   Buldunuz mu

   1. Nur dedi ki:

    Buldunuz mu acaba

 2. Kemal SOY dedi ki:

  Buldun mu nasıl geri görebiliceğini?

 3. Ayse dedi ki:

  İnstagramda bağlantı gecmisini göremiyorum b girince bağlantı yok diyor neden ??? Ne yapabilirim acil görmem lazım

  1. Hilal dedi ki:

   Merhaba buldunuz mu acaba

 4. Merve dedi ki:

  Merhaba, benim İnstagram hesabimda girmedigim halde bazı bağlantılar çıkıyor. Ben görmedim fakat girmişim gibi listeleniyor. Bunun sebebi nedir?