iPhone Wi-Fi Şifresi Paylaşma Nasıl Yapılır?

iPhone Wi-Fi Şifresi Paylaşma Nasıl Yapılır?
17 Şubat 2022 17:10 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:16

iPhone Wi-Fi şifresi paylaşma, kullanımı kolaylaştırmaya yönelik olarak geliştirilen özelliklerden biridir. Cep telefonu üreticileri kullanıcıların daha fazla beğenisini toplayabilmek için sürekli olarak bir özellik geliştirmekte ve hizmete sunmaktadır. Geliştirilen özellikler kullanıcıların kullanım performansını iyileştirmekle birlikte daha pratik hale getirmektedir.

iPhone da kullanıcılarını memnun edebileceğini düşündüğü yeni özellikleri güncellemeler ile birlikte hizmete sunmaktadır. iPhone Wi-Fi şifresi paylaşma özelliği de sunulan yeni özellikler arasında dikkat çekmektedir. Bu özellik ile birlikte internet bağlantısı konusunda çekilen zorluklar bir nebze de olsa azaltılmaktadır. Wi-Fi ile sağlanan internet erişimleri için yeni bağlantı kurma aşamasında şifre girişi yapılması bazı kullanıcılar için zorluk yaratabilmektedir. Özellikle habersiz bağlantıları engellemek adına oluşturulan güçlü ve uzun parolaların girişi zorluk yaratmaktadır. Bu sebepten ötürü kullanıcılar bu özelliği sıklıkla tercih etmektedir.

 

iPhone Wi-Fi Şifresi Paylaşma Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantısı esnasında yaşanan zorlukları gidermek amacıyla tercih edilen bu özelliğin kullanılabilmesi için öncelikli olarak iki cihazında IOS işletim sistemine sahip olması gerekmektedir. Yalnızca şifre paylaşımını gerçekleştirecek olan cihazın IOS işletim sistemine sahip olması yeterli olmamaktadır. Bu sebeple diğer cihaz da IOS işletim sistemine sahip olmalıdır. Özelliğin IOS 11 işletim sistemiyle birlikte hizmete sunulması sebebiyle daha eski sürümlere sahip olan ve cihazının güncelleştirmelerini gerçekleştirmeyen kullanıcılar bu özellikten faydalanamayacaktır.

Belirtilen cihaz ve sürüm şartlarını karşılayan kullanıcıların uygulaması gereken adımlar şu şekilde ifade edilmektedir:

  • Öncelikle şifre paylaşımı esnasında kullanılacak iki cihazın da Bluetooth ve Wi-Fi bağlantıları açık olmalıdır. Aynı zamanda cihazlardan herhangi birinde “Kişisel Erişim Noktası” yani internet paylaşımı açıksa kapatılmalıdır.
  • Daha sonra ise kullanıcıların Apple kimlikleri için kullandıkları mail adreslerini Kişilere eklemesi gerekmektedir. İki cihazın da mail adreslerinin ekli olduğundan emin olunuz ve bağlantıyı sağlayabilmek için cihazları yan yana getiriniz.
  • Ardından şifre paylaşımını yapacağınız cihazın tuş kilidini açınız ve şifresini paylaşmak istediğiniz Wi-Fi ağına bağlanınız.
  • Daha sonra ise diğer cihazdan bağlantı kurmak istediğiniz Wi-Fİ ağına tıklayınız.
  • Ardından şifre paylaşımı yapmak istediğiniz cihazın ekranına gelen “Parolayı Paylaş” butonuna tıklayınız.
  • Paylaşma işleminin ardından ise “Bitti” butonuna tıklayınız.

Belirtilen adımların ardından işlem tamamlanacaktır. Şifre girişi yapmadan bağlantı gerçekleştirmek isteyen cihazın şifre kısmı direkt olarak girilecek ve bağlantı sağlanacaktır.  Şifre transferi için gerekli olan tüm şartları gerçekleştirmenize rağmen işlem başarısız sonuçlanıyorsa, iki cihazı da yeniden başlatarak tekrar deneyiniz. Eğer yeniden başlatma işleminin ardından da başarılı bir sonuç elde edemezseniz bir yerde mutlaka hata yaptığınız anlamına gelir. Böyle bir durumda yeniden kontrollerinizi yapınız ve adımları tekrar uygulayınız. Tüm denemelerin ardından sonuç yine başarısız olursa şifreyi manuel yolla girerek bağlantı sağlayınız.

ETİKETLER: , , ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.