İnstagram Ad Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram Ad Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?
8 Aralık 2020 10:03 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:36

İnstagram Ad Etiketi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram ad etiketi adını verdiği önemli bir özelliğe sahiptir. Sosyal medya platformlarının memnuniyeti artırmaya yönelik olarak değişimler yaptığı bilinmektedir. Yapılan değişimlerin birçoğu kullanıcıların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olurken, birçoğu da kullanım esnasında kullanıcılara eğlenceli zaman geçirtmeye yönelik olmaktadır. Geliştirilen özellikler ile birlikte uygulama içerisinde yapılabilecek eylemlerin sayısı artmakta, bu doğrultuda da kullanım süreleri uzamaktadır.

Sosyalleşme amacıyla kullanılan platformlar, ekstra olarak sunulan bu tarz özellikler ile birlikte daha eğlenceli hale gelirken, yeni kullanıcılar kazanma noktasında da tercih sebepleri arasında yer edinmektedir. İnstagram da diğer sosyal medya platformları gibi kullanımları artırmak amacını temele alarak geliştirdiği özellikleri ile dikkat çekmektedir. Aslında uzun zamandır var olan fakat pek de bilinmeyen İnstagram ad etiketi özelliği de bunlardan biridir. Bu özellikle birlikte klasik olarak bilinen takip etme işlemi farklılık kazanmaktadır. Kullanıcılar oluşturulan İnstagram ad etiketi ile birlikte daha kolay bir biçimde birbirine ulaşabilmektedir.

 

İnstagram Ad Etiketi Nedir?

İnstagram ad etiketi, kullanıcıların takip etmek istedikleri hesapları kolaylıkla bulabilmesi adına geliştirilmiş bir özelliktir. Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan bir görselle birlikte direkt olarak o hesaba ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Özelliğin kullanımı genelde bakıldığında bireysel kullanıcılar yerine profesyonel amaçlı kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir işletme veya üretici firmanın reklamını yapabilmek, müşteri kazanabilmek adına tercih ettiği bir özelliktir. Özellik oluşturulan bir QR kod benzeri görselin İnstagram üzerinden taratılması ile gerçekleşmektedir. Tarama işleminin ardından kullanıcının İnstagram hesabı görüntülenmektedir. Görüntülenen hesabı takip etmek veya paylaşımlarını görüntülemek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda işletmeler ve firmalar üretmiş oldukların ürünlerin, içeriklerin veya posterlerin üzerine bu etiketleri görsel olarak yapıştırarak yeni kullanıcılar kazanmayı hedeflemektedir. Uygulanan bu yöntem ile birlikte yeni kullanıcılar kazanılırken aynı zamanda işletmenin veya şirketin reklamı bedelsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

İnstagram Ad Etiketi Nasıl Kullanılır?

İnstagram ad etiketi özelliği mobil uygulama ve internet sitesi üzerinden kullanılabilmektedir. Kullanım gerçekleştirilen bu iki alan arasında ufak birkaç farklılık vardır. Mobil uygulama üzerinden kullanımı esnasında ad etiketi oluşturma ve oluşturulmuş olan bir ad etiketini taratma mümkünken, internet sitesi üzerinden yalnızca ad etiketi oluşturma mümkündür. Bu özelliğin iki alanda da nasıl kullanılabileceği aşağıda belirtilmiştir.

İnternet sitesi için,

 • Öncelikle internet tarayıcınızdan İnstagram internet sitesini açınız.
 • Hesabınıza giriniz.
 • Sağ üst kısımda yer alan profil fotoğrafınıza tıklayarak profil sayfanızı açınız.
 • “Profili Düzenle” butonunun yanında yer alan çark simgesine tıklayınız.
 • Açılan menü üzerinden “Ad Etiketi” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfa üzerinden istediğiniz renk seçeneği ile birlikte bir ad etiketi oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz ad etiketini ise paylaşabilmek için “Ad Etiketini İndir” butonunu kullanarak indirebilirsiniz.

 

Mobil uygulama için,

 • Güncel İnstagram uygulamasını açınız.
 • Sağ kısımdan profil fotoğrafınıza, ardından ise sağ üst kısımdan menü simgesine tıklayınız.
 • Açılan menü içerisinden “QR Kodu” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfada hesabınız için direkt olarak bir ad etiketi oluşturulacaktır.
 • Oluşturulan ad etiketinin üzerine tıklayarak renk değişimi yapabilirsiniz.
 • Üst kısımda yer alan “Renk” seçeneğine tıklayarak ise “İfade Simgesi” ve “Selfie” gibi seçenekleri geçiş yapabilirsiniz.
 • Oluşturmuş olduğunuz ad etiketini sağ üst köşedeki paylaş butonunu kullanarak farklı ortamlarda paylaşabilir, aynı zamanda oluşturulacak nametag.png isimli dosyayı telefonunuza indirebilirsiniz.
 • Farklı bir kullanıcı tarafından oluşturulmuş olan bir ad etiketini ise “QR Kodunu Tara” seçeneğini kullanarak taratabilir, açılan pencere üzerinden ise o hesabı takip edebilir veya profilini görüntüleyebilirsiniz.

İnstagram Ad Etiketi Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnstagram ad etiketi özelliğinin kullanımı esnasında yüksek oranda fayda sağlayabilmek son derece önemli bir konudur. Bu sebepten dolayı oluşturulacak olan ad etiketi görselinin iyi bir biçimde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Buna yönelik olarak dikkat edilmesi gereken önemli konular şu şekildir:

 • Ad etiketinin temiz bir yüzeyde olması sağlanmalıdır. Kamera ile taratma esnasında oluşturulan görseli bozacak herhangi bir zemin tercih edilmemelidir.
 • Ad etiketinin düz bir yüzeye yapıştırılması sağlanmalıdır. Kamera ile taratma esnasında görselin tümünün çekilebilmesi için gereklidir.
 • Oluşturulacak olan görselin görüntü kalitesi iyi olmalıdır. Kalitesiz cihazlardan alınan görüntüler olumsuz sonuç verebilecektir.
 • Farklı boyut seçenekleri düşünerek yapıştırılmalıdır. Ürün yakın veya uzak mesafelerden çekilebilme ihtimali göz önüne alınarak, farklı boyut seçeneklerinde görseller yapıştırılmalıdır.
ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.