Youtube, Reklam Engelleme Uygulamalarına Karşı Önlem Aldı

Youtube, Reklam Engelleme Uygulamalarına Karşı Önlem Aldı
1 Kasım 2023 11:26

YouTube, gelirinin önemli bir kısmını reklam gelirlerinden elde ettiği için, reklam gelirlerini engelleyen her türlü müdahaleye karşı sıkı bir mücadele yürütüyor. Platform, reklam engelleyicilere karşı alınan önlemleri güçlendiriyor.

Haziran ayında belirli bir kullanıcı kitlesiyle başlayan reklam engelleyici testleri, başarılı bir şekilde tamamlandı ve global düzeyde kullanıma sunuldu. Artık tarayıcılarında reklam engelleyici kullanan kullanıcılar, YouTube videolarına erişemeyecekler. Bu önlemin amacı, reklam gelirlerini koruma ve içerik üreticilerine destek olma hedefi taşıyor.

youtube reklam engelleme

YouTube, tarayıcıda reklam engelleyici algılandığında kullanıcılara bilgilendirme ekranı gösterecek. Kullanıcılara, reklam engelleyicileri devre dışı bırakmaları veya reklamları istemiyorlarsa YouTube Premium kullanmaları konusunda önerilerde bulunacak. Bu sayede, kullanıcılar hem içerik üreticilere destek olacaklar hem de reklam gelirlerini engelleyerek platformun ekonomik dengesini bozmamış olacaklar.

YouTube, büyük bir içerik üretici ekosistemine ev sahipliği yaptığı için reklam engelleyicileri, platformun belirlediği kurallara aykırı kabul ediliyor. Reklamsız izlenen videoların içerik üreticilerin gelirlerini azalttığı düşünüldüğünde, reklam engelleyici politikasının gelirleri nasıl etkileyeceği önemli bir soru halini alıyor.

 

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.