Gzıp Sıkıştırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Gzıp Sıkıştırma Nedir? Nasıl Yapılır?
23 Aralık 2020 12:50 | Son Güncellenme: 20 Ekim 2023 00:21

Gzip sıkıştırma nedir? Nasıl yapılır? Gibi bilgilerin yer aldığı bu yazımızı okuduktan sonra Gzip sıkıştırma nedir? nasıl yapılır konularına tamamen hakim olacaksınız.

Gzip sıkıştırma nedir? Sorusuna verilebilecek yanıt şu şekildedir;  İnternet kullanıcıları tarafından tasarlanan web siteleri kimi zamanlarda büyük boyutlarda olabilmektedir. Bu sebep ise sitenin açılış süresinin uzun olmasına ve site ziyareti sırasında kasma ve donmalara sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çözüm olarak Gzip sıkıştırma yöntemi kullanılmaktadır.

Her site sahibi web sitesinin hızlı ve sorunsuz çalışmasını hedefler. Fakat site boyutunun büyük olması gibi durumlarda site kullanıcıları sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu sorunların kaynağı site boyutlarının büyük olduğu durumlarda site sahipleri Gzip sıkıştırma yöntemi ile site sıkıntılarını giderebilmektedir.

Site içerisinde trafik akışının çok fazla olduğu durumlarda site sahibinin yerine getirmesi gereken ilk adım sıkıştırma yöntemi kullanmak olacaktır.

Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Bu işlemden faydalanabilmek için öncelikle bu konu hakkında detaylı bilgiler edinilmeli ve konunun mantığı tamamen algılanmalıdır. Her web sitesi teriminde olduğu gibi bu yöntemde de bazı karmaşıklıklar yer almaktadır. Bu sebeple bu konu hakkında tecrübeli insanlar tarafından bilgi paylaşımı yapılan forum sitelerinden yararlanılabilir.

Bu konu hakkında yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor iseniz devamında yerine getirmeniz gereken adımlar şu şekildedir;

Gzip WordPress eklentisi; Bu yöntem en sık kullanılan sıkıştırma yöntemlerinden biridir. Kullanabilmek için öncelikle sitenize WordPress enable Gzip compression uzantısını eklemelisiniz. Ardından gerekli adımları izleyerek sizlerde bu işlemden yararlanabilirsiniz. WordPress Gzip sahibi olduğunuz sitenin bütün sayfalarını html olarak sıkıştırma özelliğine sahiptir.

Html sıkıştırmasının siteyi hızlandırması dışında bir diğer getirisi ise Seo bakımından yararlı getirilere sahiptir. Bu sebeple de site sahipleri tarafından sıklıkla kullanılmakta ve kullanıcılar arasında tavsiye konusu olmayı başarabilmiştir.

Sitenize eklediğiniz WordPress Gzip eklentilerini aktif hale getirdikten sonra geriye yapmanız gereken herhangi bir işlem kalmıyor. Sıkıştırma işlemleri otomatik başlayacaktır. Yapmanız gereken tek şey işlemin sona ermesini beklemek olacaktır.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, Bu işlem öncesi yapacağınız araştırmalar, karşılaşabilmeniz olağan sorunlar karşısında daha çözüm odaklı davranmanıza yardımcı olacaktır.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.