CS GO Oynarken Bilgisayar Kapanıyor ( Çözüm )

CS GO Oynarken Bilgisayar Kapanıyor ( Çözüm )
19 Ocak 2021 13:54 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:43

CS GO yani, Counter Strike Global Offansive oyarken bilgisayarın aninden kapanması sorunu ile her oyuncu karşı karşıya gelebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken birkaç farklı adım bulunmaktadır. CS GO özellikle diz üstü bilgisayarlarda oynanırken son zamanda sık sık kapanma sorunları yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle oyunun en heyecanlı yerinde bilgisayarın aniden kapanası sorunu, hem ciddi sorunları ortaya çıkarabilmekte hem de oyun zevkinin yarıda kesilmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşılmaması için ve yaşanılan sorunların çözü için farklı yöntemler bulunmaktadır. Doğru yöntemi uygulamak için mutlaka bilgisayarın hangi sebepten kapandığının öğrenilmesi gerekmektedir. CS GO oynarken bilgisayar kapanıyor sorunun çözüm yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Isınmadan Dolayı Bilgisayarın Kapanması

Özellikle diz üstü bilgisayarlarda ısınmaya bağlı olarak kapanma problemleri sıklıkla ortaya çıkmaktadır. İşlemi risk düzeyinde bir ısıya maruz kaldığında otomatik olarak bilgisayarın kapanmasına sebebiyet vermektedir. Isınmalar genellikle grafiklerden dolayı geliştiğinden bu soruna hem yazılımsal hem de donanımsal bir müdahale gerçekleştirilebilir. Windows 10 için yazılımsal çözüm yöntemi şu şekildedir;

  • Windows simgesine sağ tıkanır.
  • Denetim Masası seçeneği seçilir.
  • Görüntüleme ölçütü seçeneği küçük simgeler olarak ayarlanır.
  • Güç seçenekleri kısmına gelinir.
  • Bilgisayarın performans seçeneği “Yüksek Performans” olarak ayarlanmışsa “Dengeli” tercih edilmelidir. Eğer “Dengeli” olarak seçilmişse “Yüksek Performans” olarak değiştirilmelidir. Ardından bilgisayar yeninden başlatılarak test edilebilir.

Donanımsal çözüm ise, bilgisayarın aşırı ısınmadan dolayı kapandığı göz önünde bulundurulduğunda, fan kısmında aşırı toz birikmesi söz konusu olabilir. Bu durumda fanın temizlenmesi faydalı olacaktır. Aynı şekilde diz üstü bilgisayar kullanılıyorsa, tercih edilecek olan soğutucular performansı arttıracaktır.

Bilinmeyen Bir Sebepten Bilgisayarın Kapanması

Eğer herhangi bir şekilde ısınma söz konusu değil ve hala “CS GO oynarken bilgisayar kapanıyor” hatası ile karşı karşıya kalınıyorsa, bu durumun sebebi bilinmiyorsa atılması gereken farklı adımlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemli olanı ekran kartının sürücülerinin güncel tutulmasıdır. Ekran kartı sürücüleri kontrol edilerek güncellenebilir ya da kaldırıp yeniden yüklenebilir. Bu durumda ortadan kaldırıldığında sorun halen devam etmekte ise yapılması gereken tek işlem oyunun tamamı ile bilgisayardan silinmesi ve yeninden yüklenmesidir.

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.