iPhone PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?
3 Ocak 2022 12:45 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:02

iPhone PIN kodu değiştirme, kişisel verilerin güvenliğini önemseyen, izinsiz bir şekilde erişim sağlamak isteyen kişilere karşı koruma mekanizmasını güçlendirmek isteyen kullanıcıların sıklıkla uyguladığı bir işlemdir. Uygulanan işlem sonucunda hattın aktif edilmesi ve bu doğrultuda da içerisinde yer alan kişilerle iletişime geçilmesinin engellenmesi mümkün olmaktadır.

PIN kodu kullanarak hat güvenliğini üst düzeyde tutmak isteyen kullanıcılar, belirli periyotlarla değiştirme işlemi yapmaktadır. Değiştirme işlemi yapılmasın temel sebebi aktif olarak kullanılan PIN kodunun başkaları tarafından öğrenilmesini engellemektir. Bu sayede hattı kullanan kullanıcı için güvenlik konusundaki endişeler ortadan kalmaktadır. Bu sebeple kullanıcıların birçoğu iPhone PIN kodu değiştirme nasıl yapılır konusunu merak etmektedir. Bu doğrultuda da araştırmalar yapılmaktadır.

iPhone PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

IOS işletim sistemine sahip bir cep telefonunda PIN kodu değiştirme işleminin yapılması oldukça basit bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Öncelikli olarak cep telefonunuzun “Ayarlar” menüsünü açınız.
  • Ardından “Hücresel” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından açılan sayfadan “SIM PIN” seçeneğine tıklayınız.
  • Sim kartınızda aktif bir PIN kodu bulunuyorsa “PIN’i Değiştir” seçeneği mavi renkli olarak görüntülenecektir.
  • Aktif durumda olması sebebiyle mavi renkli olan “PIN’i Değiştir” seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından aktif olarak kullanmış olduğunuz PIN kodunu giriniz. Ardından ise yeni bir PIN kodu girerek iPhone PIN Kodu Değiştirme işlemini tamamlayınız.

İşleminiz tamamlandıktan sonra herhangi bir aksilikle karşılaşmamak adına cep telefonunuzu kapatıp yeniden açınız. Telefonunuz yeniden açılırken oluşturmuş olduğunuz yeni PIN kodunu girerek herhangi bir hatayla karşılaşmamak adına kontrol ediniz. Kontrol işlemi esnasında bir sorun yaşamanız durumunda PUK kodunu kullanarak yeniden PIN kodu oluşturabilirsiniz. PUK kodunuza ise kullanmış olduğunuz hattı ilk aldığınızda verilen karttan veya operatörünüzün müşteri hizmetlerinde ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.