Akıllı Telefon Nasıl Temizlenir?

Akıllı Telefon Nasıl Temizlenir?
25 Aralık 2023 20:13 | Son Güncellenme: 27 Aralık 2023 21:07

Özellikle pandemi süreci ile birlikte temizliğe verdiğimiz önem artmaya başladı. Bu noktada da sürekli elimizde olan, bizimle her yere girip çıkan telefonlarımızın temizliği de önem kazandı. Telefonlarımız sürekli yıkanabilen cihazlar olmadığından en çok mikrop barındıran ürünler arasında yer alıyor. Gün boyu cebimizde, masanın üzerinde dolaşan cihazlar ortamın tüm mikrobunu ve pisliğini çekiyor. Peki akıllı telefon nasıl temizlenir? Telefona zarar vermeden temizlik nasıl yapılır?

Akıllı Telefon Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonumuzu temizlemek için öncelikle yapmamamız gerekenlere bakmamız lazım. Bir telefon temizliğinde;

  • Asla deterjan, çamaşır suyu veya aşındırıcı diğer kimyasallar kullanılmamalıdır. Bu tür maddeler telefonunuzun boyasına, ekranına veya plastik kısımlarına zarar verebilir. Oksitlenmeye neden olabilir. Bu nedenle telefonunuzun temizliği sırasında kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Özellikle sus geçirmeme özelliği olmayan telefonlarda çok ıslak bir bezle temizlik yapılmamalıdır. Su altında kesinlikle tutulmamalıdır. Bu cihazınızın içine su kaçmasına ve bozulmasına neden olacaktır. Çoğu elektronik alette olduğu gibi telefonlarda da su bozulmaya neden olacaktır.
  • Ekranınıza zarar verebilecek sert bezler (örneğin peçete) kullanılmamalıdır. Yumuşak mikrofiber bezler tercih edilmelidir. Sert bezler hem ekranınızı hem de telefonunuzun arkasını çizebilir. Özellikle ekranın çizilmesi kullanımınıza da engel olacaktır.
  • Telefon şarj sırasında temizlenmemelidir. Temizlik sırasında şarj ile olan bağlantısı kesilmelidir. Aksi halde hem cihazınızın sağlığı hem de kendi sağlığınız tehlikeye girebilir. Şarj sırasında oluşabilecek bir su kaçması çok daha ciddi sorunlara neden olacaktır.
  • Basınçlı hava kullanılmamalıdır. Bu telefonun içerisinde yer kablolara ve pinlere zarar verebilir. Bunların kopmasına neden olabilir. Bu da cihazınızın kullanılmaz hale gelmesine neden olacaktır.
  • Telefonunuzu temizlerken asla çok fazla baskı uygulamamanız gerekmektedir. Fazla bastırarak temizlik yapmak başta ekran olmak üzere birçok parçaya zarar verebilir. Bu nedenle cihazınızı yumuşak hareketler ile, bastırmadan temizlemeniz gerekmektedir.
  • Temizlik sırasında kullandığınız bez tüy bırakmamalıdır. Aksi halde şarj girişi gibi kısımlara bu tüyler giderek cihazınıza zarar verebilir. Cihazınızın doğru şekilde çalışmasını engelleyebilir. Cihaz temizliği için mikrofiber bir bez ilk tercih edilmesi gereken bezdir.

Peki telefonumuz nasıl temizlenmelidir? Telefonumuzu temizlerken mutlaka yumuşak bir bezle silmemiz gerekmektedir. Telefonumuza zarar vermeyecek özel kimyasallar kullanılmalıdır. Elimizde bu tür bir kimyasal yoksa çok hafif nemli bir bez ile temizlik sağlanmalıdır. Özellikle su geçirmez olmayan telefonlarda şarj girişi, kart girişi gibi yerlere herhangi bir sıvı sürülmemelidir. Telefonun ekranı kolay çizilebilecek bir parça olduğundan hassas davranılmalıdır. Etanol veya izopropil alkol içeren bir ürün ile telefonunuzun temizliğini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında kimyasallar cihazınıza zarar verebilir. Mümkün olduğunda cihaz temizliği sırasında sıvılardan ve kimyasallardan kaçınılmalı olabildiğince kuru bir bez ile temizlik sağlanmalıdır.

Bunun yanında telefonunuzun arka kapağı çıkıyorsa mutlaka temizlik sırasında kapağını çıkarıp arka kısmını da temizleyin. Özellikle kapağın kapandığı yerlerde toz birikmesi fazlaca olacaktır. Bu tozlar sadece kötü görünmek ve temizlik açısından sorun yaratmakla kalmayıp cihazınızın sağlığını da tehdit eder. Bu nedenle bu tür tozlar ve pislikler mutlaka temizlenmelidir. Temizlik sırasında keskin bir alet kullanılmamalıdır.

Şarj girişi gibi kısımlarda biriken pisliklerde hem sağlığımız için olumsuz bir durum oluştururken hem de cihazın sağlığını tehdit etmektedir. Cihazın zamanla şarj almaması gibi problemlere neden olabilir. Bu tür kısımları herhangi bir sıvı kullanmadan temizlemeniz gerekmektedir. Bu tür kısımlarda birçok pin bulunduğundan ekstra özen göstermeniz gerekir. Aksi halde bu pinlerden birisine zarar gelmesi durumunda cihazınız kullanılmaz hale gelecektir. Bu temizlik sırasında da keskin veya delici bir alet kullanılmamalıdır.

 

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.