Su Tesisat Sektöründe Termal Kamera Kullanımı ve Önemi

Su Tesisat Sektöründe Termal Kamera Kullanımı ve Önemi
27 Şubat 2023 12:45 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:54

Su tesisat proje uygulamalarında gerek soğuk su gerekse sıcak su hatlarının geçiş noktalarının sıva altı belirlenmesi konusunda termal kameralar son derece önemli bir yer arz etmektedir. Termal kameralar insan gözü ile görülemeyecek ısı enerjisini (IR) çeşitli renkler aracılığı ile tesisat proje ustalarının görüntüleyebileceği renklere dönüştürmektedir.

Termal kameralar aracılığı ile sıva altında proje uygulaması sonrasında oluşacak sıcak su ve soğuk su hatlarındaki bağlantı problemleri, su kaçak problemleri gibi sorunların tespiti ve tamiri büyük kolaylık sağlamaktadır. Termal kameraların bir diğer kullanım alanı ise askeri tesisler, ısıya duyarlı güdümlü füzeler, gece görüşlü görüntü alma sistemleri olarak değerlendirilebilir. Su tesisat teknolojileri dışında askeri tesislerin geliştirilmesi konusunda da termal kameralar önemli bir yer tutmaktadır.

Tesisat teknolojilerinde kullanılan termal kameralar ile ilgili daha fazla bilgi almak için tesisatçı bağlantısını takip edebilir iletişim bölümünden bağlantıya geçebilirsiniz.

Elektrik projelerinde tıpkı su tesisat projelerinde olduğu gibi ısıya duyarlı tespit yapabilme yeteneğinden dolayı termal kameralar önemli bir yer tutmaktadır. Aşırı yük altında olan çeşitli dağıtıcılar, kablo ve kontak bölümleri, kapasitörler ve transformatörler termal kameralar aracılığı ile ölçülmekte ve tespit edilen soruna müdahale olanağı sağlamaktadır. İnşaat mühendisliği alanında ise demirlerin ve çelik yapıların yorgunluğunu tespit etmek, küf, nem vesair gibi doğa unsurlarının tespiti için kullanılmaktadır. Herhangi bir standart dedektörde oluşacak renkler mavi, sarı gibi olurken termal kameralar ısıya duyarlı olmaları sebebi ile kırmızı renkle gösterilmektedir.

Kaynak: Tesisatçı

ETİKETLER:
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.