LCD Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

LCD Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
15 Aralık 2021 00:15 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 01:36

 

Teknoloji son sürat değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Peki LCD televizyon alırken nelere dikkat etmeli?

  • Özelliklerin sizi kandırmasına izin vermeyin;

LCD almak için bir mağazaya gittiğiniz zaman doğal olarak size en iyisini satmaya çalışırlar ve öne çıkan özellikleri sıralarlar. İşte bu sebepten dolayı sizin gitmeden önce LCD televizyonu hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz lazım. Örnek olarak şu ana için yeni moda Smart Tv’ler. Smart Tv özelliği olan televizyon markaları reklamlarda bunu özellikle öne çıkarıyorlar. İyi ama biz Smart TV nedir biliyor muyuz?

Smart TV bir ethernet portu ile veya wireless (kablosuz) bağlantı özelliği ile internete bağlanabilen televizyonlar için kullanılan yeni moda isim. İnternette Youtube ve benzeri sitelerden video izleyebilir, chatleşebilirsiniz. Hatta bazılarının web tarayıcıları bile mevcut, böylece TV kumandanız ile internette sörf yapabilirsiniz. Diğer taraftan ise özellikle Samsung ve Sony gibi markalar Smart Tv için içerik sağlayabiliyorlar, böylece film kiralayıp izleme şansınız bile oluyor. Ama tüm bunlar için öncelikle kotasız ve yüksek hızlı internet bağlantısı gerekli.

Yani evinizde internet yoksa veya mobil internet kullanıyorsanız bu durumda alacağınız LCD televizyonun Smart Tv özelliği sizin için hiç bir anlam ifade etmeyecek.

Şimdi ise yeni moda 3D özelliği, önce kendinize şunu sorun; 3D yayın yapan kaç tane kanal var?

  • Mağazalarda gördüğünüz görüntü kalitesi sizi yanıltmasın;

Mağazalarda spot ışıkların altında ve genelde HD DVD veya çizgi film oynatılırken ortaya yüksek görüntü kalitesi çıkar. Aynı görüntü kalitesini evde yakalama şansınız olmayabilir. Evde gündüz güneş ışığı altında ve akşam daha loş ışıkta uydudan televizyon seyrederken HD kanallarda bile aynı LCD ile aynı görüntü kalitesini yakalayamama ihtimaliniz  çok yüksek. Zaten genelde size izlettirdikleri filmler Blu-Ray. Blu-Ray filmler ile normal yayınlar arasında çok fazla kalite farkı var, aradaki farkı anlayabilmek için bir örnek vermek gerekirse, tek katmanlı normal bir DVD 480p görüntü kalitesi ile ortalama 4,7 GB büyüklüktedir ama tek katmanlı bir Blu-Ray film 720p, 1080i veya 1080p görüntü kalitesi ile 25 GB büyüklüğe ulaşır. Siz normal televizyon seyrederken uydudan ya da Digitürk veya Smart Tv gibi dijital platformlardan gelen HD olmayan yayının kalitesi zaten bu kadar yüksek olmayacaktır.

  • LCD Televizyonun boyutunu odanıza göre seçin

LCD alırken ne kadar büyük ekran olursa o kadar iyi gibi anlayışı aklınızdan çıkarın. Eğer odanız küçük ise 102 veya 106 ekran bir LCD almanız gerek yoktur. Ekran boyutu büyüdükçe aynı çözünürlük, aynı kontrast ve aynı görüntü yenilenme hızına (50 Hz, 100 Hz, 400 Hz olarak belirtilen özellik) sahip farklı boyuttaki LCD televizyonlarda en iyi görüntüyü daha küçük ekranda alırsınız.

Bunu şöyle açıklamak mümkün; örnek olarak full HD bir LCD alacaksınız ve çözünürlüğü 1920 x 1080p, bunun anlamı alacağınız televizyonun eninde 1920 pixel, boyunda 1080 pixel toplamda 2,073,600 pixel var bu ekrana eşit dağılmış durumda. Ekran boyutu büyüdükçe pixellerin boyutları da büyüdüğü için görüntü kalitesinde boyuttan kaynaklanan bir görüntü kaybı yaşamazsınız, tabi eğer aldığınız yayın 1080p ise.

Eğer full HD yayın seyretme şansınız var ise sorun yok ama normal kablolu, uydu veya Dsmart ve Digitürk’ün normal yayınlarını seyredecekseniz yayınlar 768 x 576, yani ekran boyutu ne kadar büyük olursa bu orandaki görüntü o kadar geniş alana yayılacak demektir. Bu görüntüdeki bozulmayı ise daha yakından çok daha fazla hissedersiniz. Dolayısıyla ortalama büyüklükte bir salonda HD olmayan normal yayınlar izleyecekler için 40 inçin (101 ekran) üzerindeki LCD televizyonlar tercih edilmemelidir.

Bunun haricinde son olarak dinamik kontrast oranının ve görüntü yenilenme hızının ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olduğunu belirtmekte fayda var.

 

ETİKETLER: ,
Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.