VLC Player ile Video Dönüştürme Nasıl Yapılır?

VLC Player ile Video Dönüştürme Nasıl Yapılır?
27 Kasım 2020 11:34 | Son Güncellenme: 8 Nisan 2023 02:14

VLC Player ile Video Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Video dosyalarının uzantıları her zaman önemli bir konu olmaktadır. İzlenecek video içeriğinin sahip olduğu uzantı, birçok oynatıcı tarafından desteklenmemekle birlikte oynatılması aşamasında da bazı teknik hatalar yaratabilmektedir.

Video oynatıcıları arasında küçük çaplı hizmet verenlerin birçoğu en bilindik video formatlarını desteklemektedir. Diğerlerine oranla daha az tercih edilen video formatlarını oynatma konusunda ise sorunlar yaratmaktadır. Böyle durumlarda kullanıcılar daha deniş çaplı video oynatıcıları yüklemek durumunda kalmaktadır. Video oynatıcıları içerisinde en popüler olanlardan ve en fazla video formatını desteleyenlerden biri VLC Player isimli oynatıcıdır. VLC Player birçok video formatını açmasının yanı sıra, başka oynatıcılarda izlenmek istenen videoların formatını da dönüştürmektedir. Bu özelliğini yeni öğrenen kullanıcılar VLC Player ile video dönüştürme nasıl yapılır sorusunu sormaktadır.

 

VLC Player Nedir?

VLC Player, birçok formatı destekleyen bir video oynatıcıdır. Bilgisayarda ücretsiz hizmet veren bir yazılım olmasının yanı sıra cep telefonlarında da ücretsiz hizmet veren bir uygulamaya sahiptir. Tüm hizmet verdiği platformlarda ek bir yazılım veya uygulamaya gerek olmadan tüm video formatlarındaki içerikleri oynatabilmektedir. Video formatlarının yanı sıra ses içerikli dosya türlülerini de desteklemekte ve oynatmaktadır. Bu bakımdan müzik dinlemek için de tercih edilen yazılımlar arasında yer almaktadır. Bakıldığında birçok bakımdan büyük öneme sahip yazılımı mobil mağazalardan ve internet sitelerinin birçoğundan ücretsiz bir biçimde indirebilmek mümkündür.

vlc player ile video donusturme nasil yapilir 2

 

VLC Player ile Video Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Video dönüştürme ismiyle bilinin işlem, video formatları arasında değişim yapmaktır. Temel anlamda kullanıcı açısında videonun içeriğinde hiçbir değişim olmamakla birlikte, yalnızca destekleyen video oynatıcılar açısından kolaylık sağlamaktadır.

Video formatını farklı bir formata dönüştürmek isteyenlerin izlemesi bilgisayar üzerindeki VLC Player ile uygulaması gereken adımlar şunlardır:

  • Öncelikle yeni sürüm VLC Playerlardan birini bilgisayarınıza yükleyiniz.
  • Ardından programı açınız.
  • Programın sol üst kısmında yer alan ”Ortam” butonuna tıklayınız.
  • Açılan seçenekler içerisinden “Dönüştür / Kaydet” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan pencerenin sağ kısmındaki “Ekle” butonuna tıklayınız.
  • Dönüştürmek istediğiniz videonun dosya konumuna gidiniz. Videoyu seçerek ekleme işlemini yapınız.
  • Ardından alt kısımda yer alan “Dönüştürüp Kaydet” butonuna tıklayınız.
  • Yeni bir pencere açılacaktır. Buradaki “Profil” bölümünden videonun dönüşmesini istediğiniz video formatını seçiniz.
  • Ardından “Hedef dosya” bölümündeki “Gözat” butonuna tıklayınız. Videonun yeni formatıyla birlikte kaydedilmesini istediğiniz dosya konumunu ve yeni ismini belirleyiniz. Ardından “Kaydet” butonuna basınız.
  • Daha sonra yeniden açılan pencerenin alt kısmından “Başlat” butonuna basınız.

 

İşlemin ardından belirlenen dosya konumuna videonun yeni formatıyla kaydedildiğini görebilirsiniz. VLC Player ile video dönüştürme işleminden sonra yeni videoyu açmak için kısa bir süre bekleyiniz. Program üzerinden işlemin tamamlandığına ilişkin bir yönerge bulunmadığı için, tam anlamıyla emin olmak faydalı olacaktır. Beklemeden gerçekleştirilen adımlar hatalara sebep olabilecektir.

VLC Player birçok video oynatıcının aksine böyle bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği bilmeyen kullanıcılar bu işlem için ek olarak yazılımlara başvurmaktadır. Bu hizmeti veren birçok yazılım da ücretli olarak hizmet vermektedir. VLC Player bu ve bunun gibi birçok özelliği ücretsiz olarak hizmete sunmaktadır. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında, her kullanıcının mutlaka bilgisayarında bulundurması gereken bir yazılım olarak nitelendirilebilmektedir.

Merhaba! Ben Emrah, BTnet.com.tr'nin teknoloji yazarıyım. Sizler için en güncel teknoloji haberlerini paylaşıyorum. Amacım, sizleri teknoloji dünyasının heyecanına ortak etmek ve bilgiyle buluşturmak.
YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.